Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През 2019: Много премиери на книги, читателите стават литературни критици в социалните мрежи

Снимка: БГНЕС

Наситен с книги и събития беше литературният живот у нас през 2019-а  - видяхме нови издания от любими български и световни писатели, които провокираха читателския интерес и с помощта на новите технологии привлякоха нови хора към каузата на литературата.

Литературни „активисти“ от социалните мрежи откроиха четивата, които оставиха следи в литературния живот у нас през годината

Още една успешна година изпраща българският книжен пазар. Това е основният извод на Цветелина Марева от фейсбук групата „Споделяй какво четеш”. За предаването „12+3“ по „Хоризонт“ читателката открои няколко от ключовите издания за 2019:

"Австрийският писател Роберт Зееталер - той се появи с цели три книги през тази година. Всъщност първата излезе за миналия Коледен панаир на книгата, в края на годината. Тя се казва „Цял един живот“, втората е „Продавачът на вестници и цигари“ и третата  е „Полето“. Тези три негови книги са много различни. Мисля, че ще се харесат на различен тип читатели точно заради умелото боравене с различни стилове.

Последният роман, който прочетох през годината и който много ме впечатли./.../ Това е „Някой си господин Пекелни“ на Франсоа-Анри Дезерабл. Той беше гост на Софийския международен литературен фестивал. Тази книга е посветена на живота и творчеството на друг голям писател  - Ромен Гари“.

Бързам да спомена за един чудесен дебют - на Антония Апостолова и разказите й „Потъване в Мъртво море“.


Развива се и тенденцията много читатели да се изявяват и в Инстаграм

Един от тях е Теодора Рафаилова от блога „The bilingual reader”, която определя себе си и като букстаграмър - читател, който споделя мнение и снимки за определена книга в другата известна социална мрежа. Сред избора на Теди виждаме и силно участие на български писатели:

„Един от тези автори е Камелия Кучер с „Дом“ и „Нощ“ -  двата и романа, които са исторически романи. Другата книга, която открих съвсем наскоро беше на друг български автор  - Радостина Ангелова и нейния син Александър Станков. Книгата се казва „Утре“ - роман за живота на една супер заета майка, за живота на един тийнейджър, който все още открива любовта и се опитва да намери своя път.

Друг роман в малко по-различен жанр - фентъзи, който открих, беше „Еринор“ на дебютиращия български писател Стефан Козовски. В него има много приказни елементи и най-вече много елементи, които са като излезли от албум на Пинк Флойд - идеята за времето, за неговата циркулярност.

Последната от българските книги, които ми направиха много голямо впечатление, беше "Извън редовете. Романът на Яна Язова" на Боряна Дукова“.

Влогърите, които правят видео материали посветени на различни теми, също се присъединяват към читателската аудитория. Когато клиповете им са посветени на книги, те се наричат буктюбъри.

Красимир Караиванов е един от тях, а на страницата му “Krasi’s Bookish World” можем да видим негови видео материали, в които споделя мнението си за определени четива. Той сподели пред БНР кои са неговите книги на годината.:

"Първата е „Завръщане" на Яа Джаси -  действието се развива в Африка, историята в книгата е на две полусестри. Едната бива открадната и продадена да бере памук, а другата бива омъжена за военен. И  по-нататък започваме да следим техните родове.

Следващото заглавие, което на мен особено ми хареса, пак с подобна тематика, това е „Остани с мен“ на Айобами Адебайо - за борбата в едно семейство, в което полигамията е разрешена, обаче двама млади влюбени искат да си бъдат само двамата.

Мартин Колев с третата книга  от поредицата "Софийски магьосници". Мартин започва да става малко по-мрачен, запознава ни с две сборища, които са от близки до София градове, като примерно сборището от Перник.

„Падение и спасение“ на Весела Тотева. Преди да прочета книгата бях на мнение, че бивш наркоман не съществува, но пък Весела Тотева ни показва, че ако имаш силната воля да решиш, че това, което правиш не е добро нито за теб, нито за твоето семейство можеш да се пребориш“.

Литературната 2019-та беше много наситена, категорична е Теодора Рафаилова:

„Все повече премиер, все повече събития се правят, все повече събирания на блогъри, букстаграмъри, буктюбъри  - все повече хора се включват в това наше малко общество. Това, което много ми хареса е, че много издателства започнаха да се отварят за хората като мен, които създават дигитално съдържание и които се опитват да популяризират книги, не защото им се плаща, а просто защото имат желание да разкажат на някого за тази книга“.

Репортажът на Иван Русланов чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В стабилно състояние е медсестрата,пострадала при ПТП-то с линейка край Владая

Пострадалата  медицинска сестра при инцидента с линейка,  която се обърна около 15 ч. вчера при Владая, е в стабилно състояние. Тя е откарана в "Пирогов", казаха за БНР тази сутрин от болницата в Кюстендил, където тя и шофьорът работят.  Шофьорът е пострадал леко, той не е на болнично лечение. Колата се прибирала към Кюстендил, след..

публикувано на 18.02.25 в 11:04

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката"

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката" в посока пътя Котел - Омуртаг, съобщи директорът на Областно пътно управление Сливен Митко Иванов. Товарният автомобил е закъсал на изкачването след село Мокрен, но вече е изтеглен. От Областна администрация съобщиха за друг закъсал тир в района село Тича. Предприети са..

публикувано на 18.02.25 в 11:02

И в Босилеград отбелязват 152-годишнината от гибелта на Васил Левски

152 години от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана  в Босилеград на 18 февруари. По традициия на тази дата,за да могат да пристигнат повече почитатели на Апостола от България. Организатори са от Столична община – дирекция "Култура",  Културноинформационния център "Босилеград", Сдружението "ГЛАС" и Гражданският комитет "Западни покрайнини".  От..

публикувано на 18.02.25 в 10:57

ВСС пак отложи произнасянето си по казуса със съдия Мирослав Петров

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отново отложи произнасянето си по сигнала на съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска защита след прокурорска проверка във връзка с отказа му да отнеме автомобила на осъдения за шофиране след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи. Причина за отлагането беше, че Софийската..

публикувано на 18.02.25 в 10:52

Оперативната група за защита при бедствия заседава в Шумен

Оперативната група към Щаба за изпълнение на общинския план за защита при бедствия на територията на община Шумен заседава от 9:30 часа тази сутрин. За община Шумен е обявен оранжев код за снеговалежи със снежна покривка от 35 сантиметра според официалните данни към 9:00 ч., която се увеличава. Няма затворени пътища в Шуменско В 10:00 часа..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Патрулка се заби в пътен знак във Вършец

Патрулка на полицията се удари в пътен знак на кръстовище във Вършец, заради непочистен от снега път. По служебния автомобил има нанесени материални щети. При изпълнение на служебните си задължения по охрана на обществения ред във Върщец 38-годишен полицейски служител управлявал служебен автомобил, като при маневра на десен завой навлиза..

публикувано на 18.02.25 в 10:25

Затворени остават училищата в Тутракан

Затворени остават днес училищата в община Тутракан. Поради влошените метеорологични условия, със заповед на кмета д-р Димитър Стефанов, денят е обявен за неучебен за всички училища на територията на общината. Детските градини обаче ще работят по обичайния си график. От общинската администрация в Тутракан призовават всички да бъдат..

публикувано на 18.02.25 в 10:21