Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следновогодишен туристически маршрут в "Изотопия"

На чай с чесън с Бистра и Крум Божикови

От скалите Мохер в Ирландия, през чара на Варшава до ветровития Лвов

На Нова година в Украйна, в ресторант „Метла“. „Много славянски, като една българска кръчма, с много орнаменти по стените, много украинска музика. Гости имаше и от Естония. Много храна, типично украинска“ – така описва мястото младият пътешественик Крум Божиков.
   

Крум и сестра му Бистра са влюбени в пътуването, по нестандартни маршрути и необичайни места. Обикновено първа отива на дадено място Бистра, проправя пътеки и разузнава, а Крум признава, че обича наготово. Така се получило и този път. Бистра кацнала в Киев и поела през страната с влак. И малкото видяно от Украйна много я впечатлило. Във Лвов посетила фабрики за шоколад и кафе и пивоварна с елха от бирени бутилки.

„И в Киев, и в Лвов беше много студено. Особено в Лвов духаше арктически вятър и търсехме места, където да сме скрити от студа. Във фабриката за шоколад беше много магично. На четири етажа виждаш как се прави ръчно шоколад, навсякъде шоколад.“

В Киев впечатляват мащабите и вниманието към детайла. Там живеят около 4 милиона души, които Бистра описва като „много красиви хора, усмихнати“. Местата, където са сядали за напитка или храна били направени с вкус и креативност, без да се пести. „Попадаш в една приказка и ставаш герой от приказката“, споделя тя.

Казино в Лвов Бистра определя като един от скритите диаманти на подобно пътешествие до Украйна. Свързват го с Пушкин и Булгаков. Нарича се „Къщата на учените“, със запазен интериор от миналото. „Отиваш, пуска те един дядо пенсионер, който всъщност пази сградата. Отвън е направена от архитект, завършил във Виена. Там има австро-унгарско влияние в целия град Лвов.“

Крум Божиков се е научил да пътува без очаквания и твърди, че това е рецептата срещу разочарования. Преди да се озове в Украйна бил в Латвия.

Рига

„Архитектурата е невероятна, особено в Стария град, който е доста събран, не е толкова голям и се обикаля много приятно по малките улички. Бяхме на опера. Можахме да се полюбуваме и на изкуството", разказва Крум. 

Поглед към Рига

"Качихме се на една от високите катедрали – една от най-хубавите кули, които съм виждал. Широка тераса, можеш да разгледаш града отвсякъде. Има доста любопитни неща. Бяхме в един ресторант, където всичко беше с чесън – сладолед с чесън, бира с чесън, чай с чесън.“

Полша

През 2019 година Бистра предприела пътуване с кола по маршрута Белград, Будапеща, Краков, Варшава, Бърно, Братислава и Нови Сад. „Беше много екстремно пътуване, много интензивно. Минаваш през толкова много градове, различни картини виждаш. Най-впечатляващото си остава Полша. Варшава е уникален град. Въпреки че е нов град, има съвсем малко сгради от старите, които са останали, но е много добре конструиран.“

Отвъд многото километри и умора, изживяването си струва напълно като стигнеш до финалната точка, признава Бистра, която никога не чете туристическите пътеводители и не съжалява, че пропуска преекспонираните емблематични туристически атракции, където се тълпят повечето туристи. „Те са сигурно чудесни посвоему, но заедно с всички туристи губят чара си. Така че винаги търся места, които нямат тълпи от туристи.“

Скалите Мохер в Ирландия

Крум Божиков пък има какво да разкаже от Ирландия, където е посетил скалите Мохер – „като природна забележителност невероятна гледка, много красиви“. Ирландците са народ с широка географска култура, убедил се е Крум. „Не са непознати за тях дори по-малки държави.“

Крум Божиков

През февруари му предстои да ходи в Холандия по работа. Сестра му се отправя по-надалеч: към Белиз и Гватемала. За 2020 година си пожелават да са здрави, за да могат да продължат да пътешестват - и физически, и духовно.  

Още детайли от пътешествия чуйте в звуковия файл.
Снимки: Бистра Божикова, Крум Божиков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16