Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекарство против акне предизвиква суицидни мисли

Проверка на страничните ефекти предстои във всички страни от ЕС

Снимка: БГНЕС

В ход е проверка на британския регулатор на пазара на лекарства на използван от десетилетия лекарствен продукт за екстремни форми на акне. Проверката е предизвикана от документираните през 2019 година 10 самоубийства в страната, които се свързват с приемането му от пациенти.

Медикаментът, който съдържа активното вещество изотретиноин, се продава и на българския пазар. Той е използван като крайно средство за лечение на тежки форми на акне с риск да остави постоянни белези върху кожата.

Към текущия момент става дума за съмнения за връзка между десетте случая и прилагането на медикамента. Проверката е рутинна процедура при постъпването на подобни сигнали, каза пред „Хоризонт“ Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара. Той обясни, че това може да доведе до промени в листовката за пациента или дори до отстраняване на медикамента от аптечната мрежа.

Активното вещество

Активното вещество изотретиноин е от групата на вещества, които са структурно подобни на витамин А, поясни Антон Вълев. Съществуват много лекарствени продукти, които го съдържат, тоест проучването на британския регулатор не касае само едно лекарство, уточни той.

„Става въпрос за тези лекарствени форми, които са за прием през устата. Всички останали лекарствени форми, локални – крем, гел и други подобни, съдържащи изотретиноин, нямат тези странични ефекти поради пътя си на приемане и съответно не са обект на това разследване в момента.“

Изписват го рядко

Според Антон Вълев това лекарство се изписва „изключително рядко и се ползва от изключително малко пациенти“.

„И до момента е известно, че може да води до нарушения в психиката на някои пациенти“, отбеляза Вълев и допълни, че в България няма информация за подобно въздействие върху наши пациенти.

Мисли за самоубийство

„Може да доведе до сиуцидни мисли, тоест пациентът може да мисли за реализация на самоубийство – това е най-тежкият страничен ефект. Другите много тежки странични ефекти са по време на бременността – ако бременна жена приема това лекарство, почти сигурно е, че плодът ще бъде увреден и ако се стигне до раждане, детето ще бъде с уродства. Нелеки странични ефекти може да има по отношение на лигавиците – изключително силна сухота на очната лигавица или на устната лигавица, които да се наложи да се коригират с други средства. Също така има изразени тежки ефекти върху дейността на черния дроб.“

Антон Вълев коментира, че тези ефекти са с относително ниска честота – по-малко от 1 на 1000 и по-малко от 1 на 10 000, а като се умножи това по изключително малкия брой пациенти, които стигат до такава терапия, се стига по-скоро „до преекспониран и екзотичен казус".

„Защото аз в момента на пазара се сещам  за доста лекарства, които имат доста по-голяма честота на предписване, със също толкова тежки странични ефекти.“  

Предстоящи проверки

Инициирането на тази проверка от британската агенция автоматично ще доведе до включване на европейската агенция, а по нейна линия ще бъдат извършени проверки във всички държави от ЕС, обобщи Вълев. 

Повече по казуса ще научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05