Миналата неделя вечер Боряна Нейкова отива на гости в кооперация на улица "Любен Каравелов" 16 в София. Решава да използва асансьора в сградата и засяда между етажите. Натиска паник бутона, но никой не отговаря. Използва мобилния си телефон и позвънява на посочените за аварийни случаи телефонни номера.
Прилага ли се системата за безопасност
"Казаха, че вече не поддържат този асансьор, че са изпратили предупреждение и те вече не носят отговорност за него. Също така ми казаха, че асансьорът е опасен. След това се обадих на 112, където хората бяха много любезни и казаха, че ще изпратят екип, но междувременно асансьорът присветна и тръгна и не се наложи", разказа Боряна Нейкова пред "Хоризонт".
От фирмата, която отговаря за поддръжката, са заявили, че в тази сграда се намира инвалидна платформа, а не асансьор.
"За нас няма нищо обезпокояващо. Аз бях дежурен и на петата минута пътувах към обекта да извадя въпросната жена", обясни служител на фирмата.
Частен асансьор?
Оказва се, че съоръжението е собственост на един от живеещите в блока и съществува споразумение с етажната собственост, че само той плаща и се грижи за него. Скоро той продал апартамента си на Любомира Миновска, която все още не се е нанесла на адреса, но "наследява" проблема със съоръжението.
"По този начин в момента аз си навлякох някаква отговорност за този асансьор. Въпреки забавянето никога не сме имали проблем с услугата. Това е платформа за инвалиди и като цяло ние сме я направили достъпна, защото има много възрастни хора в този вход. Може би по-нататък с моя съпруг ще помислим наистина за вариант асансьорът да бъде достъпен само от нашия апартамент. Не желая да ставам отговорна за засядания в асансьора и т.н. За нещо, което не стига, че го плащам, ами накрая да трябва да се разправям с всичко, свързано с него", коментира Миновска.
Когато в една сграда е монтирана платформа за придвижване между етажите, няма задължение да има разговорни устройства, става ясно още от този казус. Един от проблемите в сградата на улица "Любен Каравелов" е неплатената такса за поддържка на монтираната платформа.
Генералният проблем с безопасността на експлоатацията на асансьорите е свързан с качеството на управление на етажната собственост, смята каза Емануела Фролошка - изпълнителен директор на Фондация "Асансьорна безопасност".
Забавената наредба
Все още се подготвя нов вариант на наредбата за безопасната експлоатация и техническия надзор на асансьорите. Инициативата е на специалистите и професионалистите в бранша. Поет е бил ангажимент до лятото на миналата година да се подготвят текстовете, но това все още не е изпълнено, изтъкна Фролошка. Наредбата обааче засяга тесните специалисти, които се грижат за техническата изправност на съоръженията.
"В общия контекст, говорейки за безопасността на асансьорите, зависеща от хората, които стопанисват тези съоръжения, искрено се надявам хората да проявят по-голяма отговорност към тяхната собственост, защото асансьорите са общополезно средство за придвижване между етажите. И в този смисъл са отговорност на собствениците си", подчерта Емануела Фролошка.
Темата проследете и в звуковия файл.Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Заради демографската криза са необходими решения за пенсионната система с дългосрочен характер . Това заяви пред БНР Зорница Русинова, председател..