Няма достатъчно време за договаряне на всички аспекти на бъдещите отношения между Европейския съюз и Великобритания до края на тази година, така че и двете страни ще трябва да изберат върху какво по-конкретно да се съсредоточат, заяви във сряда ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, предаде Ройтерс.
Говорейки пред Лондонското училище по икономика, г-жа фон дер Лайен посочи, че за ЕС приоритет е поддържането на целостта на единния пазар на блока и на неговия митнически съюз. "Не може да има компромис по този въпрос", каза тя в своя лекция преди срещата ѝ с британския премиер Борис Джонсън, на която за да постави основата за разговорите за бъдещите отношения, след като Великобритания напусне ЕС на 31 януари.
Макар че след края на месеца Великобритания вече няма да бъде официално член на ЕС, тя ще остане обвързана с всички правила на блока и ще плаща своя дял в бюджета на ЕС до края на настоящата година.
Ако обаче Лондон не поиска удължаване на преходния период след края на 2020 година, търговските отношения между ЕС и Великобритания от началото на следващата година ще се ръководят или според правилата на Световната търговска организация, или от каквото и да било двустранно споразумение, което бъде договорено до 31-ви декември.
Британското правителство показва ясно, че не иска удължаване на преходния период.
"Без удължаване на преходния период след 2020 година не можете да очаквате да постигнете съгласие по всеки един аспект от новото ни партньорство. Ще трябва да има някакви приоритети", посочи шефът на ЕК.
Урсула фон дер Лайен отбеляза, че за да се запази възможно най-близко новото партньорство, Великобритания ще трябва да продължава да спазва голяма част от правилата, с които е обвързана към момента като член на ЕС.
"Без свободното движение на хора не може да има свободно движение на капитали, стоки и услуги", каза г-жа Фон дер Лайен.
"Без равнопоставени условия за околната среда, труда, данъчното облагане и държавните помощи не можете да имате най-качествен достъп до най-големия единен пазар в света", посочи тя и допълни: "Колкото повече има различия, толкова по-отдалечено ще бъде нашето двустранно партньорството".
Урсула фон дер Лайен повтори, че ЕС иска ново партньорство с Великобритания, според което да има "нулеви тарифи, нулеви квоти и нулев дъмпинг" и че трябва да бъдат адресирани всички по-важни теми - от действията в областта на климата до защитата на личните данни, от риболов до енергетика, от транспорт до космоса, от финансови услуги до сигурността.
„Преди края на месеца очаквам и британският, и Европейският парламент да ратифицират споразумението и то в рамките само на три седмици - до 31-ви януари, когато Обединеното кралство ще изкара своя последен ден като страна-членка на ЕС. Това ще бъде тежък и емоционален ден. Но когато слънцето отново изгрее на 1-ви февруари, Европейският съюз и Обединеното кралство ще останат най-добрите приятели и партньори. Връзките между нас ще продължат да бъдат неразрушими“, заяви Фон дер Лайен.
Тя също така подчерта необходимостта от всеобхватно партньорство за сигурност за борба с трансграничните заплахи -"от тероризъм до киберсигурност и контраразузнаване".
"Днес България постигна една своя стратегическа цел, а именно - членството си в еврозоната. Този успех е резултат от дългогодишната и упорита работа на страната ни. Точно преди 5 години правителството на България с министър председател Бойко Борисов и финансов министър Владислав Горанов направиха възможно България да влезе на практика в..
Мнозинството от израелците са разочаровани, че срещата на премиера Бенямин Нетаняху с американския президент Доналд Тръмп не завърши с примирие за ивицата Газа. Израелската офанзива срещу анклава продължава да взима жертви и от двете страни. Нетаняху пристигна във Вашингтон за среща с Тръмп Американският президент изрази убеденост, че..
След гласуването в Европейския парламент в Страсбург и на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което финализира процеса по влизане на България в еврозоната и въвеждането на еврото в нашата страна, последваха поздравления от държавници и политици в София. Премиерът Росен Желязков написа в платформата "X": "Успяхме! От..
В този час се очаква Окръжният съд в Плевен да се произнесе дали обвиняемият да бъде пуснат с по-лека мярка по делото за катастрофата, в която загина 12-годишната Сияна. В залата не са допуснати журналисти и граждани по разпореждане на съдията. Напрежение се създаде в града, след като не само граждани и близки не бяха допуснати в залата..
Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Това написа в Х премиерът Желязков. ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната Съветът на ЕС прие трите правни акта за въвеждането на еврото в България от 1 януари..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от причините е липсата на профилактика, каза в интервю пред БНР д-р Мартина Самарджиева от частна болница в Плевен. Тя и нейни колеги са участвали на първия европейски конгрес по кардиоонкология, а..
Съвет на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) прие трите правни акта, с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от Брюксел. Това са - Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, регламент на Съвета за изменение на Регламент 974/98 за въвеждането на..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..