Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великотърновка плете терлици, за да лекува множествената си склероза

Здравната система не работи за болните хора в България, казва Мюмюне Курдова

Великотърновка с множествена склероза плете терлици, които продава, за да си плаща лечението. 52-годишната Мюмюне Курдова е диагностицирана преди 7 години, в момента е на поддържаща терапия, която сама си плаща, сама финансира и пътуванията до турска клиника за изследвания и лечение.

За медиците великотърновката говори с огромна обич и признателност за грижите, професионализма и човечността. Когато се наложило да потърси помощ и в частна турска клиника, на Мими Курдова й помогнали терлиците.

„Вдигнах се, направих си една кампания съвсем самичка с моите изработки, които започнах да продавам, и си събрах около 2000 лева. Отидох до Турция, посрещна ме доцентка невроложка, направи ми преглед, видя ми всичките, четири до тогава магнитни резонанса. Гръбнакът ми е чист, там нямам МС, но в мозъка имам. Имам няколко лезии, петна, които засега не се развиват бързо“, разказва Мюмюне.

Заради заболяването 52-годишната жена е с 50% призната нетрудоспособност.

В момента не работи. Инвалидната ѝ пенсия е 150 лева. Поддържащата терапия за заболяването си плаща сама, помагат семейството, приятелите и най-вече плетенето на терлици.

„Тази диагноза в цяла Европа, включително и в Турция, която не е в ЕС, всичко е безплатно и хората директно се включват в някакви програми. Никой не чака някакъв ред, както в България. Там хората, които са с много по-развита множествена склероза, в много по-лошо състояние и са на поддържаща инжекционна терапия, която се прави през вечер, медицински сестри ходят по домовете и ги инжектират. Тук мои познати с МС сами се инжектират. Разбирате ли къде е разликата, какво е грижата за човека в другите страни? Ето на това ме е яд“, споделя великотърновката.

Пъстрите терлици на Мюмюне са неповторими по своите шарки и модели, а с парите от продажбата им тя си помага за лекарствата и пътуванията през четири месеца до Турция. Въпреки че й се иска да се лекува в България.

„Тук ми е казано, че аз трябва да чакам някаква израелска програма, в която да ме включат. И аз чакам, вече много години чакам. Много е трудно, оставам с чувството, че някои хора решават кой може да живее повече и кой – по-малко. Нямам представа кой го решава това. Здравната ни система, за мен, няма абсолютно никакво развитие в доброто и в името на болните хора в България. Нямаме добри управници, които да мислят за народа си, но имаме доста добри лекари.“

„Имало е моменти, в които аз съм в отделение, жена със силно главоболие, нямат обезболяващо. Д-р Кметска вади от джоба си пари и праща санитарката в аптеката да купува обезболяващи. Не съм се замисляла да емигрирам в Турция заради болестта си, въпреки че имам много приятели и познати в Турция. Обичам България много. Не мога да си представя живота без България аз“, разказва още Мюмюне Курдова.

Нейната история чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Здравка Маслянкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10