За медиците великотърновката говори с огромна обич и признателност за грижите, професионализма и човечността. Когато се наложило да потърси помощ и в частна турска клиника, на Мими Курдова й помогнали терлиците.
„Вдигнах се, направих си една кампания съвсем самичка с моите изработки, които започнах да продавам, и си събрах около 2000 лева. Отидох до Турция, посрещна ме доцентка невроложка, направи ми преглед, видя ми всичките, четири до тогава магнитни резонанса. Гръбнакът ми е чист, там нямам МС, но в мозъка имам. Имам няколко лезии, петна, които засега не се развиват бързо“, разказва Мюмюне.
Заради заболяването 52-годишната жена е с 50% призната нетрудоспособност.
В момента не работи. Инвалидната ѝ пенсия е 150 лева. Поддържащата терапия за заболяването си плаща сама, помагат семейството, приятелите и най-вече плетенето на терлици.
„Тази диагноза в цяла Европа, включително и в Турция, която не е в ЕС, всичко е безплатно и хората директно се включват в някакви програми. Никой не чака някакъв ред, както в България. Там хората, които са с много по-развита множествена склероза, в много по-лошо състояние и са на поддържаща инжекционна терапия, която се прави през вечер, медицински сестри ходят по домовете и ги инжектират. Тук мои познати с МС сами се инжектират. Разбирате ли къде е разликата, какво е грижата за човека в другите страни? Ето на това ме е яд“, споделя великотърновката.
Пъстрите терлици на Мюмюне са неповторими по своите шарки и модели, а с парите от продажбата им тя си помага за лекарствата и пътуванията през четири месеца до Турция. Въпреки че й се иска да се лекува в България.
„Тук ми е казано, че аз трябва да чакам някаква израелска програма, в която да ме включат. И аз чакам, вече много години чакам. Много е трудно, оставам с чувството, че някои хора решават кой може да живее повече и кой – по-малко. Нямам представа кой го решава това. Здравната ни система, за мен, няма абсолютно никакво развитие в доброто и в името на болните хора в България. Нямаме добри управници, които да мислят за народа си, но имаме доста добри лекари.“
„Имало е моменти, в които аз съм в отделение, жена със силно главоболие, нямат обезболяващо. Д-р Кметска вади от джоба си пари и праща санитарката в аптеката да купува обезболяващи. Не съм се замисляла да емигрирам в Турция заради болестта си, въпреки че имам много приятели и познати в Турция. Обичам България много. Не мога да си представя живота без България аз“, разказва още Мюмюне Курдова.
Нейната история чуйте в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна . "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..
Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица. Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Димитър е нормално 15 - годишно дете, което мечтае да стане графичен дизайнер . За да сбъдне мечтата си, обаче, той преминава през сериозни..