Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на българското кино

| обновено на 13.01.20 в 15:47

Преди 105 години на 13 януари е била първата публична прожекция на филма на Васил Гендов "Българан е галант".

Според директора на Националния филмов център Жана Караиванова изминалата 2019-а година е била успешна и значима за българското кино и заради увеличено финансиране на индустрията с  1 500 000 лв. Общият бюджет за създаване, разпространение и промоция на български филми е бил 14 700 000. лева.

Тази година сумата е същата, но въпреки това парите са недостатъчни, каза Жана Караиванова:

"Има нужда да се правят повече проекти, защото в момента само във филмовия център има регистрирани 760 продуцентски компании. Това говори какъв огромен интерес има към създаването на художествен продукт в нашата област".

За БНР кинокритикът Ирена Иванова изтъкна, че филмът на Васил Гендов не е запазен.

„Разполагаме с няколко кадъра само от първия български филм“.

Според Иванова българското кино има поводи за оптимизъм.

„Тази година би трябвало да се поздравим със сериозно количество филми и най-вече с факта, че българската публика извади от парите си и ги даде за българско кино. Важно е, че публиката се върна в киносалоните, за да гледа български филми“, каза тя за предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“

Защо филмите са толкова скъпи?

„Киното - това е неговата специфика, неговата природа – е комбинация от човешко творчество и техника. А когато говорим за техника, говорим за много пари, защото, знаете, имаме изисквания какъв е звукът, как се чуват диалозите, какво е изображението, каква е светлината - всичко това, освен че изисква и познания, и умения, изисква и добра техника..", обясни Ирена Иванова.

"Разбира се, че парите принципно са малко. Аз обаче искам да кажа, че за тези пари се произвеждат, от миналата година и сега, по около 15-19 филма на година. Част от тях вземат фестивални награди. Вече имаме и български филми – „Завръщане“ и „Доза щастие“ - с около 700 000 лева приходи. Това не е малко! Мисля, че това е посоката, в която трябва да се върви. Да, трябва да се борим за още финансиране… но според мен най-важният въпрос е да не разчитаме всички на всяка цена на държавата и на държавното субсидиране, а да се търси участие на бизнеса и да се вливат частни средства, които да бъдат инвестирани“, каза още тя.

Тепърва писането на сценарии трябва да се усъвършенства още.

„Смятам, че в тази посока също има напредък. Това, разбира се, е субективно. Има известно майсторство в писането на сценарии и то може да бъде усвоено, да бъде научено. За щастие, от около 15 години в България има и такава специалност. Искам да дам пример и с Турция. Просто изпратиха, преди може би 10 години, един огромен брой млади хора да се научат на механизмите на писане на сценарии за сериали и въобще на сценарии. Тези хора се върнаха в Турция и направиха това, което направиха. Дали ние взимаме насериозно турските филми? Аз лично не бих могла да пренебрегна един такъв огромен зрителски интерес. Да го направим и ние тук, да предизвикаме тази аудитория да ни гледа и тогава вече да видим дали това няма да се отрази добре на цялата ни индустрия“, посочи Ирена Иранова.

Може би до миналата година в България са се правели повече филми за фестивали, но не са се радвали на голям интерес от обикновения зрител

„Ние трябва да се грижим за националната кинематография, затова тя да бъде добре представена и на фестивални форуми. Смятам, че тази година има един баланс в това отношение. Ето, имаме един филм – „Бащата“, който ще има премиера на София Филм фест, но вече обиколи доста фестивали, взе голямата награда в Карлови Вари, Чехия... Имаме „Котка в Стената“, който имаше само една прожекция в България…Българската копродукция „Не ме докосвай“ взе „Златна мечка“ в Берлин“. 

Цялото интервю с Ирена Иванова може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Консулът ни в Швеция се срещна с екипажа на "Вежен"

Консулът на България в Швеция Стефан Стойков се срещна с осемте български моряци от екипажа на задържания кораб "Вежен" по подозрение в саботаж на подводен кабел в Балтийско море. Те са в добро здравословно състояние и към момента нямат нужда от продоволствени доставки или медикаменти, съобщиха от министерството на външните работи. За моряците е..

публикувано на 01.02.25 в 16:45

НЗОК: Ако здравноосигурен постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, може да се наложи доплащане

Ако здравноосигурен човек постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, ще се наложи доплащане единствено на медицински изделия, които не се поемат от Здравната каса или се заплащат частично оттам. Това разясняват експерти в рубриката "НЗОК за теб". При прием в болница след ортопедична травма, независимо дали е спешна или..

публикувано на 01.02.25 в 16:39

Обявиха тринадесетия носител на наградата за живопис "Владимир Димитров-Майстора"

Богдан Александров, който от 2000 г. до момента, с известни прекъсвания, е директор на Художествена галерия "Никола Петров"- Видин, е тринадесетият носител на националната награда за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора. Призът - статуетка и премия от 8 хил. лева, осигурени от Община-Кюстендил и СБХ, му бяха връчени в градската..

публикувано на 01.02.25 в 16:30

Износът на руски природен газ за Европа през газопровода "Турски поток" се е увеличил през януари

Износът на руски природен газ за Европа през газопровода "Турски поток" се е увеличил през януари, като възлиза на 1,56 млрд. кубически метра, пише ТАСС, позовавайки се на данни на Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи. Увеличението спрямо последния месец на предходната година е 2 процента. Агенцията отбелязва, че това е..

публикувано на 01.02.25 в 16:09
Иван Иванов

КЕВР: Цената на природния газ за февруари - 84,34 лв.

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за февруари в размер на 84,34 лв. за мегават/час без такси и налози, което е с близо 3 на сто увеличение спрямо януари. Това е стойността, на която „Булгаргаз“ ще продава природен газ на крайните снабдители и на дружествата за производство и пренос на топлинна енергия,..

публикувано на 01.02.25 в 16:04
Изглед от въздуха показва опустошителните последици от пожара

Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени

Опустошителните горски пожари в Лос Анджелис и околностите му са напълно овладени, след като горяха в продължение на три седмици, съобщиха властите на американския щат Калифорния, цитирани от ДПА. Калифорнийският департамент за горите и противопожарната защита информира, че пожарът "Палисейдс" в западната част на Лос Анджелис и пожарът "Ийтън" в..

публикувано на 01.02.25 в 15:33

В Ловеч почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим

С отслужване на панихида в катедралата в центъра на Ловеч беше почетена паметта на жертвите на комунистическия режим. Днес се навършват точно 80 години от деня, в който т.нар. Народен съд осъжда на смърт десетки депутати, министри, военни и царски съветници. Паметта на жертвите на комунистическия режим почетоха политици, общественици и..

публикувано на 01.02.25 в 14:46