Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доротея Табакова представи пред приятели превод на пиесата „Електра“

Доротея Табакова
Снимка: Личен Архив

Доротея Табакова е магистър по класическа филология. Преподава старогръцки език и автори (курс за начинаещи, ораторска и историческа проза, лирика), история и теория на превода, проблеми на рецепцията на антични текстове в България, антична метрика и проблеми на метрическия превод. Научните й интереси са в областта на превода и рецепцията на поетически и драматургически текстове, общо и компаративно стихознание, нетрадиционни форми на образование. Преводач е от четири езика, автор на две стихосбирки.
Доротея Табакова представи пред приятели превода на пиесата „Електра“:

„За пръв път имам щастието да превеждам пиеса на Еврипид не за книга, а за театър! „Електра“ е в ръцете ми благодарение на Плевенския театър „Иван Радоев“ и режисьора Андреас Пандзис. Това е радост, но и тревога. Като филолог знам как живее един текст върху бялата хартия, но как ще влезе той в диалог с реални зрители от плът и кръв?

За да се видя в огледалото през очите на хора с различен професионален и човешки профил, обединени от това, че са потенциални зрители, използвах практика, която съществува по света: обсъждане на „суров“ недовършен превод.


В уютното пространство на Фабрика за идеи имах късмета да направя такъв експеримент.

И така, оказах се в компанията на няколко колеги, но също и програмист, двама химици, икономист, богослов, журналисти... Това не беше фокус група, а просто приятелски кръг, който изслуша внимателно и добронамерено готовата част на „Електра“ и влезе в изключително плодотворна дискусия. Обсъждаха се отделни лексически находки – има ли място у Еврипид дума като „петимен“ или „кучка“ (по адрес на хубавата Елена)? Бяла или шарена е Античността? Трябва ли ритъмът да е разчупен на някои места? Неочаквано се получи и мъжки, и женски поглед към текста: мъж чу шума на оръжието, жена разбра Клитемнестра...


Офисът на Фабриката, който е повече дом, отколкото офис, предразполага към непосредствено общуване. Поканих приятели в своята преводаческа „кухня“, поемайки всички рискове на показване на работен етап; форматът, оказва се, е функционален, приложим и – не на последно място – носещ наслада и сближаващ хората. Работата плавно преля в афтърпарти – достатъчно е да кажа, че там имаше трима души, свирещи на китара, и вино за всеки."

Интервю с Доротея Табакова може да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

15.09.2024 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи" от 15 септември 2024 г. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 16.09.24 в 09:21

08.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 08.09.24 година.

публикувано на 08.09.24 в 08:15
Законите на Мърфи

01.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 01.09.24 година.

публикувано на 01.09.24 в 08:15
Слав Киров

Екстремните спортове 18 - 25 август 2024

Слав Киров постигна 6 място на Световното първенство по спортно катерене за юноши и девойки , в Гуянг, Китай. Победи японецът Юсуки Сугимото, а втори се класира румънецът Дариус Рапа, следван от Шион Омата, Япония. В другата възрастова група Боян Киров се класира на 19 място при юношите, а Валисия Мей - на 28 място. Николай Николов победи в..

публикувано на 25.08.24 в 14:52

25.08.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 25.08.24 година. "Тези с голямото си его сами се спъват в него!". Това е изречението на месеца, а негов автор е Иван Кулински от Угърчин.

публикувано на 25.08.24 в 08:15

Могъщата поезия на Никола Фурнаджиев

Никола Фурнаджиев е роден на 27 май 1903 година в Пазарджик. Сменя няколко специалности в СУ "Климент Охридски", накрая завършва философия и педагогика. На 20 години той става пряк свидетел на Септемврийското въстание 1923 година и на неговите жертви и е смятал, че България е била почти на границата на гражданска война. Това го потриса и той не може..

публикувано на 25.08.24 в 04:41

Клод Дебюси - геният в сянка

Клод Дебюси е гениален френски композитор, създател и най-голям представител на течението импресионизъм в музиката. Със своето творчество той тласка развитието на музикалното изкуство по нови пътища. В произведенията си той пресъздава мислите и настроенията с една нова чувствителност. Новаторството му се изявява навсякъде - и в областта на хармонията, и..

публикувано на 22.08.24 в 03:00