Безспорно кризата в управлението е тежка, поради факта че не е внезапна. Това е едно бедствие, което обаче не е природно, а следствие на лошо управление, на неспазване на задължения, на безотговорно стопанисване. Това каза за БНР политологът Цветанка Андреева. Според нея трябва да осъзнаем, че оттук насетне парламентарните мнозинства никога няма да са големи или еднопартийни:
„В този смисъл предсрочните избори не знам точно какво ще решат. Ако сегашното мнозинство е много трудно и коалицията е двойна, то оттук насетне ще ни чакат двойни и тройни коалиции. Мисля, че всички политически играчи го знаят вече това и никой няма голям интерес да върви към предсрочни избори“.
Вътрешнополитическият проблем е в липсата на по-добрата алтернатива на сегашното управление, смята Андреева. Тя направи паралел между румънската и българската прокуратура и коментира:
„Проблемът при мен вече става почти неразбираем с този пиар на прокуратурата, тези каубойски акции, в които стилът е „ти си абсолютен престъпник“. Те са в дисонанс с цялостното разбиране за прословутото разделение на властите, за върховенството на закона. В крайна сметка прокуратурата не е тази, която арестува. Тази публичност много силно смущава. Тук именно идва елементът на политическата игра на прокуратурата, която внушава вина“.
Ако Нено Димов трябва да бъде изкупителната жертва и с това да преглътнем тази криза - ако това е ролята на прокуратурата, то значи продължаваме стария модел.
Ако прокуратурата разплете цялата верига от престъпления, за които вече открито се говори - схемата на ВЕЦ-овете, ВИК-тата, на боклука, тогава някак си вече ще разберем какъв е смисълът“.
Ситуацията в Перник се дължи на „партийната номенклатура, за която явно са търсени работни места“, подчерта Андреева и допълни, че този стил на управление, „е типичен за целия преход“:
„С арестуването на Нено Димов някак си оставаме с впечатление, че всички искат да си измият ръцете и започваме да говорим за някакви квоти, за министри и политически назначения“…
PR експертът Арман Бабикян беше категоричен в предаването "12+3" по "Хоризонт", че кризата няма да се реши с избора на нов министър на околната среда:
„Изходът от тази криза, при всички положения, трябва да бъде промяна в начина на управление на страната“. Той попита реторично „някой има ли спомен каква е управленската програма на днешното мнозинство?“.
"Практиката показва, че замяната на един министър с друг не променя политиката", а Нено Димов не е първият министър, който подава оставка, коментира Бабикян.
Играе ли политически прокуратурата?
„Не вярвам прокуратурата самостоятелно да може да взема решения в този аспект, от гледна точка на това, че изборът на главен прокурор е политически процес от самото начало на демокрацията у нас“, коментира Бабикян.
За страха на премиера от „февруарски сценарий“:
„Борисов винаги се е страхувал от февруарски сценарий. Навсякъде се гледа под чаршафите и се търсят врагове. Мисля, че това е редовна песен на министър-председателя, който непрекъснато дебне врага, било с партиен билет, било от друг цвят. Нека да бъдем почтени - скандал във водния сектор имаше, още когато умряха хора в с. Бисер. Наводнението в Мизия е второ избухване на кризата във водния сектор. Всеки път се установяваше едно и също – че в този сектор нещата са абсолютно неясни, размити между институциите, и всеки прави каквото си иска, основно – пари. Сега се изправяме пред следваща криза. Няма нормален вид управление, което подскача от криза на криза и да смята, че секторът се управлява добре.
В енергетиката Борисов не балансира между САЩ и Русия
„Той не се опитва да балансира, той се опитва излъже. Всичко, което прави Борисов, е опит да залъже и едната страна, и другата. Аз твърдя, че няма да му се получи, защото няма вменяем човек, който да не е наясно, че през тази прословута преименувана тръба ще тече руски газ и това не е диверсификация. Диверсификация е на маршрут, но не и на източник. Единствената тръба, за момента, от която можем да получаваме друг вид газ, е от Гърция. Истината е, че диверсификацията на България не се случва през копаенето на нова тръба, за която ние плащаме луди пари….
„Тръмп преди много месеци каза, че не е склонен европейските страни да пълнят хазната на Русия, а САЩ да плащат по-голямата част от сметката за охраната“, припомни Арман Бабикян.
За координационния център във Варна
„Съотношението на силите в Черно море е 80:20 между Турция и Русия. Румъния и България е по-добре да не ги броим! Не знам дали ще направим и 1%. При това съотношение на силите е нормално да се мисли за източната ни граница, но през това време да се разправят басни за платноходки...“, допълни той.
И според Андреева Борисов не успява да балансира между САЩ и Русия по енергийните теми.
„При все че имаме налице санкции - от ЕК се очакват, имаме голяма критика от американска страна, националният интерес не е спазен относно диверсификацията - изграждаме още една тръба, която ще обслужва преди всичко, казват западните ни партньори, политическите цели на режима на Путин, защото той използва газта като политическо оръжие – не може да се каже, че балансът добър. Не, не е добър и е очевидно от последните изявления и американските управляващи чиновници. Ще видим какво изобщо ще се случи с така построената тръба. Лошо е посланието, което идва от Русия, че след като Путин ни е издърпал ушите и някак много бързо строим…“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита. Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..
Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..
Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..
Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..
Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация. Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..
Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..
Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони. Увеличение има и..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..