Всяко потребление на публични средства би следвало да се следи много добре от контролните или разплащателни органи. Когато говорим кой и как изразходва средства би следвало да бъде абсолютно прозрачно изразходването на тези средства. Това каза за БНР здравният експерт Аркади Шарков по повод интервюто на доктор Дечо Дечев, в което той сигнализира за нередности в здравната система и невъзможност НЗОК да вижда разходите на частните болници.
Относно твърдението, че едно и също лекарство се заплаща различно в държавните и частните болници, Шарков заяви:
„Всички лекарства подлежат на един и същи механизъм и цената им се определя от Националния съвет по цени и реимбурсиране, така че това, което трябва да заплаща и касата, както и министерството, за някои лекарства, би следвало да се минава по референтни стойности. Що се касае до обществените поръчки, това вече е част от Закона за обществените поръчки. Доколкото четох това е било заложено през 2016 година и тези проблеми следва да бъдат по-сериозно обследвани“.
Заплатите на медицинските сестри
Шарков определи като „натиск от Министерски съвет“ и „по-скоро популистко решение“ заделянето на 50 млн. лева за заплати на медицинските сестри като парите трябва да дойдат през клиничните пътеки.
„Това наистина де факто няма как да реши проблема, тъй като заплатите на сестрите зависят от потока пациенти, който посещава всяка една болница. Парите на болниците, в 90%, идват от клиничните пътеки, които те усвояват. Вследствие на това тези заплати могат да бъдат повишени. Ако говорим за сестрите, които са с по-ниски заплати, то те са в болници, в които, съответно, не искат да се лекуват пациенти, няма пациенти или пък управлението не е достатъчно добро. По този начин, съответно, няма как да бъдат увеличени“, каза той в предаването „Нещо повече“ на програма „Хоризонт“.
Увеличение може да се случи „само и единствено чрез консолидация на тези структури, приватизация или чрез затваряне на част от тези структури, които са неефективни в самата система“, допълни Шарков. Има твърде много болници в системата в България, категоричен е той. Преструктуриране на някои болници в медицински център или друг тип заведение за „достатъчно добра доболнична помощ“ и пренасочване на пациентите, когато се налага диспансеризация би направило системата много по-ефективна, категоричен е той.
„Сега тези болници съществуват, но съществуват повече като социални структури, отколкото като лечебни заведения. Немалка степен от тези пациенти, които се „лекуват“ там, понеже и стандартите за лечение са занижени там, идват за долекуване в София, в Пловдив и в други големи областни градове, но когато ситуацията вече е много по-влошена“.
Здравната система е в стагнация от самото си създаване и тя води със себе си всички проблеми, които виждаме, коментира Шарков.
„Липсва изключително голяма политическа воля, понеже ефектите от здравеопазването личат в много по-далечен аспект, а политиците винаги мислят в краткосрочен аспект“.
Той припомни, че има 3 доклада как може да бъде оптимизиран ресурсът за лекарствата, но нито един не е бил приет:
„Самите доклади са по методологията от европейски доклади, които препоръчват именно оптимизацията в лекарствения сектор“.
Колко районни здравни каси са достатъчни
Шарков се съгласи с доктор Дечев, че 6 районни здравни каси са достатъчни за България
Какво е положението с медицинските стандарти
„Трябва едно от преустойностяване на клиничните пътеки и балансиране до степен, в която, абсолютно, лекарският труд във всяка една от специалностите да бъде достатъчно добре заплатен. Оттук можем да направим пряката връзка с липса на кадри в определени направления - просто в тези направления заплатите са или твърде ниски, или има твърде малко места вследствие на лошото финансиране. По този начин се оказваме без лекари в ключови специалности, които са много нужни на цялата система“.
„Баланс в системата липсва и той трябва да бъде наложен“, обобщи Шарков.
Преди да се преминава към увеличаване на парите за здраве, трябва да запушим пробойните в системата, категоричен е той. За целта е необходим своевременен анализ на ситуацията и довършване на Националната здравна информационна система.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта е укрешване на сигурността на трите държави, и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...
Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката..
"Той наистина е непредвидим. Наистина изглежда, че сякаш винаги е на ръба да вземе радикално решение. Поведението му дотук повтаря стратегията му на поведение от първия мандат. А именно: заплаха, остър ход и сравнително бързо отстъпление срещу съмнителни придобивки за неговата страна. Търсене на бързи символни "успехи", по-скоро обърнати към..
Доналд Тръмп беше непрекъснато централната фигура в световните събития през отминаващата седмица. 47-ият американски президент смайваше опоненти и съюзници с идеи, за които те се чудеха дали има предвид точно това, което казва или просто предизвиква аудиторията. Червена линия за Близкия изток беше премината с изявлението му, че Съединените щати ще..
Трусовете на гръцкия остров Санторини намаляват, но сеизмолозите очакват ново по-силно земетресение в следващите дни. Премиерът Кириакос Мицотакис обяви създаването на маршрут за евакуация от острова, където туристическият бранш търпи огромни загуби. Броят на трусовете на Санторини намалява през последното денонощие, но силата им остава над 4..
Над 6 хиляди души могат да бъдат прегледани по програма на Столичната община за превенция на сърдечно-съдовите заболявания. Предложението е на заместник-председателя на Столичния общински съвет Ваня Тагарева. В бюджета на София за 2025 година ще бъдат осигурени средства за това, а прегледите ще се извършват в общинските болници и поликлиники...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ограничава достъпа на своя предшественик Джо Байдън до класифицирана информация, предаде Ройтерс. От агенцията напомнят, че по принци бившите президенти получават някои разузнавателни сведения, дори и след като напуснат Белия дом. В социалната си мрежа Truth social Доналд Тръмп се позова на..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..