Дегенеративните ставни заболявания са първични и вторични в зависимост от причината за тяхното възникване. С възрастта и натоварванията честотата на артрозните болести се увеличава, коментира в предаването "По първи петли" доц. Сашо Асьов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология на Университетска болница "Света Анна" в София.
"Ако най-общо ги разделим, дегенеративните ставни заболявания на такива, които са първични, ние използваме думата идиопатични, не сме наясно с детайлите за причината. Друга група - вторични, причинени от различни болести и травми, при които причината е ясна. За първата група, която е може би най-честата - с възрастта честотата на тези заболявания се увеличава. С натоварванията нещата могат да се ускорят като влошаване и засилване на оплакванията", обясни лекарят.
Кога най-често се появяват болките? При наличие на деформации на крайниците първичната артроза може да започне по-рано, още след 50-60-годишна възраст, което в комбинация с генетична слабост на хрущялите и увеличени натоварвания води до болки, в началото най-често при физически натоварвания и при движение.
"Но впоследствие, с прогресията на болестта те стават в покой и нощем, съпроводени едновременно с ограничаване на движенията в засегнатите стави - сериозен проблем в живота на пациента. Може след няколко години да стане толкова сериозно положението, че трябва да се вземат решения за промяна в начина на лечение. В други случаи дълги години тя много бавно прогресира", допълни доц. Сашо Асьов.
Профилактични мерки трябва да се предприемат още с първите симптоми, съветва специалистът.
"Идеята е да се отложат оперативните интервенции максимално далече. На първо място трябва някаква корекция в двигателния режим, ако пациентът е подложен на много сериозно натоварване на ставите, има такава корекция. Има движения, които поддържат хрущяла- това са движенията без натоварвания и такива, които бързо влошават ситуацията", предупреди доц. Асьов.
"Трябва да се започне един системен курс - физиотерапевтично лечение, балнеосанотариално такова. България има чудесни условия за това и едновременно с това група медикаменти, най-вече хранителни добавки - хондропротектори: съдържат основни съставки, които поддържат хрущяла с добра функция", каза още лекарят.
Още препоръки чуйте в звуковия файл.
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..