Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ел Тепе - Северната стена и други истории

Северната стена на Вихрен
Снимка: Николай Петков
Така се наричал някога връх Вихрен (2914 м), първенецът на Пирин - Ел Тепе, което ще рече връх на бурите. Около него през годините са се завихряли някои от най-интересните истории по родните планини, а северната му стена се е превърнала в една от емблемите на българския алпинизъм. 

През 30-те години на XX в. тя е един от големите проблеми в алпинизма в Европа. Смята се, че първото й преминаване е осъществено на 5 октомври 1934 г. от германците Хайнрих Ауер и Бернхард Мозъл за 8 часа. Но това изкачване е спорно и се предполага, че двамата са напуснали стената надясно към ръба. Година по-късно, на 16 юли проф. Любен Телчаров и Божидар Стоичков преодоляват маршрута за 2 часа и мнозина приемат това за първо изкачване. 

На Северната сетана на Вихрен се развива и първата трагедия в българския алпинизъм. През 1954 г. при падане, докато катерят в свръзка, загиват капитан Тодор Игнатиев, младши лейтенант Валентин Филипченко и старшина Аспарух Анастасов.

Високата повече от 400 метра стена се превръща в мерило за алпийско майсторство, а интересът към нея се възражда през последните години, казва Георги Георгиев-Черния - един от най-известните ни планински водачи, алпинист и екстремен скиор. 


Георги Георгиев-Черния

Довечера в София той ще направи ретроспективна презентация, озаглавена "Ел Тепе - Северната стена и други истории", в която ще разкаже историята на това особено място в Пирин, превърнало се в арена на спортни страсти, трагедии и истории с невероятен край.

Началото е в 19:00, мястото - Полският институт. Организатор - Сдружение "Международен фестивал на планинарския филм".

---

Малко повече за лектора:

Георги Георгиев - Черния

IFMGA / Планински водач / Водач със ски

Роден 1965 г.

Държавен диплом за планински водач №070261

Работи като независим планински водач от 1994 г. Един от основателите на Асоцияция "Свободни Планини". Водач на трекинг групи по планините на света: Алпи, Хималаи, Карпатите, планините на Турция, Гърция, Македония и др. Множество изкачвания в Алпите на върхове над 4000 м. (Мон Блан над 30 изкачвания, върхове от групата на Монте Роза, Гран Парадизо, Гран Жорас, Матерхорн, Бар и Дом Дез'Екрен и др.), Кавказ, Памир и др. Ръководил е ски експедиции на Мера Пик, Сарибунг, Ларке пик/премиерно спускане/, алпийски експедиции на Ама Даблам, Айлънд Пик,Тент Пик (Непал), групи със ски в Индия, австрийски, френски и италиански Алпи, Турция, Гърция, Македония. Водил трекинг, катерачни и ски групи в България и планините на света за Club Aventure, ZigZag, Atalant, TopSki (Франция), Exodus (Англия), SNP (Холандия), Lapoint и др. Автор на премиерни изкачвания в планините на България и Турция, множество премиерни ски спускания. Участник в редица първи български изкачвания по планините на света. Работил като преподавател в ЦПШ Мальовица и АПХ "Планини и Хора". Технически ръководител на проекта "Споделени Върхове" през 2007 г. и 2009 г.

---

Интервю с Георги Георгиев-Черния чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

16.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.02.25 г.

публикувано на 16.02.25 в 08:15

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, февруари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

09.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.

публикувано на 10.02.25 в 08:59
Росен Руев

Екстремните спортове 2 - 9 февруари 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..

публикувано на 09.02.25 в 12:46
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25