Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ел Тепе - Северната стена и други истории

Северната стена на Вихрен
Снимка: Николай Петков
Така се наричал някога връх Вихрен (2914 м), първенецът на Пирин - Ел Тепе, което ще рече връх на бурите. Около него през годините са се завихряли някои от най-интересните истории по родните планини, а северната му стена се е превърнала в една от емблемите на българския алпинизъм. 

През 30-те години на XX в. тя е един от големите проблеми в алпинизма в Европа. Смята се, че първото й преминаване е осъществено на 5 октомври 1934 г. от германците Хайнрих Ауер и Бернхард Мозъл за 8 часа. Но това изкачване е спорно и се предполага, че двамата са напуснали стената надясно към ръба. Година по-късно, на 16 юли проф. Любен Телчаров и Божидар Стоичков преодоляват маршрута за 2 часа и мнозина приемат това за първо изкачване. 

На Северната сетана на Вихрен се развива и първата трагедия в българския алпинизъм. През 1954 г. при падане, докато катерят в свръзка, загиват капитан Тодор Игнатиев, младши лейтенант Валентин Филипченко и старшина Аспарух Анастасов.

Високата повече от 400 метра стена се превръща в мерило за алпийско майсторство, а интересът към нея се възражда през последните години, казва Георги Георгиев-Черния - един от най-известните ни планински водачи, алпинист и екстремен скиор. 


Георги Георгиев-Черния

Довечера в София той ще направи ретроспективна презентация, озаглавена "Ел Тепе - Северната стена и други истории", в която ще разкаже историята на това особено място в Пирин, превърнало се в арена на спортни страсти, трагедии и истории с невероятен край.

Началото е в 19:00, мястото - Полският институт. Организатор - Сдружение "Международен фестивал на планинарския филм".

---

Малко повече за лектора:

Георги Георгиев - Черния

IFMGA / Планински водач / Водач със ски

Роден 1965 г.

Държавен диплом за планински водач №070261

Работи като независим планински водач от 1994 г. Един от основателите на Асоцияция "Свободни Планини". Водач на трекинг групи по планините на света: Алпи, Хималаи, Карпатите, планините на Турция, Гърция, Македония и др. Множество изкачвания в Алпите на върхове над 4000 м. (Мон Блан над 30 изкачвания, върхове от групата на Монте Роза, Гран Парадизо, Гран Жорас, Матерхорн, Бар и Дом Дез'Екрен и др.), Кавказ, Памир и др. Ръководил е ски експедиции на Мера Пик, Сарибунг, Ларке пик/премиерно спускане/, алпийски експедиции на Ама Даблам, Айлънд Пик,Тент Пик (Непал), групи със ски в Индия, австрийски, френски и италиански Алпи, Турция, Гърция, Македония. Водил трекинг, катерачни и ски групи в България и планините на света за Club Aventure, ZigZag, Atalant, TopSki (Франция), Exodus (Англия), SNP (Холандия), Lapoint и др. Автор на премиерни изкачвания в планините на България и Турция, множество премиерни ски спускания. Участник в редица първи български изкачвания по планините на света. Работил като преподавател в ЦПШ Мальовица и АПХ "Планини и Хора". Технически ръководител на проекта "Споделени Върхове" през 2007 г. и 2009 г.

---

Интервю с Георги Георгиев-Черния чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Атанасов сред публиката на Банско филм фест

В Банско започва "Лятна филмомания под звездите". Спомен за Петър Атанасов

Довечера в Банско започва традиционната “Лятна филмомания под звездите” . В три поредни вечери жителите и гостите на града могат да видят наградените ленти от последното издание на Международния фестивал на планинарското кино, както и други подбрани филми. Това е 15-ото издание на кинопанорамата. Прожекциите ще бъдат на площада в планинското..

публикувано на 24.07.25 в 13:46
Портрет на Мими Балканска от Евгений Вашченко

Мими Балканска: Между нотите на съдбата

На 23 юли преди 123 години в Русе се ражда една от най-ярките звезди на българската сцена – Мими Михайлова Балканска. Името ѝ бързо се превръща в синоним на талант, чар и изключително сценично присъствие, оставяйки трайна следа в сърцата на поколения зрители и утвърждавайки я като водеща фигура в Народната опера и Музикалния театър. Родена като Руска..

публикувано на 22.07.25 в 03:00

20.07.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 20 юли 2025 година.

публикувано на 20.07.25 в 07:39
с. Воден

Година след опостушителния пожар във Воден и Крайново още няма покритие на телефоните

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния  пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..

публикувано на 17.07.25 в 15:43
Законите на Мърфи

13.07.2025 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл. 

публикувано на 14.07.25 в 10:10
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00