Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "Биоразнообразие" прекрати изготвянето на Плана за управление на ПП “Странджа“

Устие на река Велека, което е част от Природен парк „Странджа”
Снимка: Wikipedia

Фондация "Биоразнообразие" прекрати изготвянето на Плана за управление на ПП “Странджа“. Това се случва 20 години след обявяването на заданието. Така приключва една дългогодишна сага по писането, преработването и актуализирането на нормативния документ. Изготвеният преди повече от 10 години План за управлението на парка отдавна е морално и законово остарял, а актуализацията му се оказа технически невъзможна. 

Актуализацията на плана е спряна през 2016-а година, а основният препъни камък за доработването му се е оказала община Царево, обяснява Радостина Ценова експерт във фондация "Биоразнообразие". 

През 2004-а година след жалба на Община Царево ВАС отмени заповедта за обявяването на Странджа за природен парк. Причините бяха - първо, заради неспазеното изискване при обявяване на територия за природен парк да има изготвен План за управление и освен това фактите, че паркът няма определени граници, както и че при обявяването му той не е бил съобразен с извършената реституция на земята. Случаят се превърна в абсолютен прецедент и най-голямата защитена територия не само в България, но и в Европа, беше на път да остане без статут. Тогава парламентът прие промени в закона, чрез които със задна дата забрани на общините за обжалват заповедите на обявяването на природните паркове в България. Разбира се, цялата нормативна въртележка се извърши на фона на масови протести на екозащитници, както и на всички, свързани с опазването на природата. 

20 години след първите стъпки за изготвянето на План за управление на ПП "Странджа" нормативният документ отива в кофата за боклук, а с него и усилията на цял куп специалисти и експерти, работили дълги години за създаването му. Причината е, че той отдавна не отговаря на промените, настъпили през тези години в защитената територия. Актуализацията на плана е спряна през 2016-а година, а основният препъни камък за доработването му се е оказала община Царево, обяснява Радостина Ценова експерт във фондация "Биоразнообразие".

Не сме ние причината затова, че ПП "Странджа" ще остане без План за управление, заяви кметът на община Царево Георги Лапчев. Не може 20 години да се забави изготвянето на един нормативен документ. През този дълъг период, освен че законодателството се променя, настъпват сериозни изменения и на самата територия. Една от причините Парк "Странджа" да няма План за управление, е, че експертите не работиха на терен, а писаха нормативната база от кабинетите си.

Природен парк "Странджа" съществува и без План за управление вече дълги години, но ние сме готови да съдействаме при изработването на нов нормативен документ, каза Илиян Янчев - кмет на община Малко Търново, която попада на територията на парка.

Това са фактите около съдбата на един нормативен документ, писан и дописван, преработван и актуализиран в продължение на цели 20 години. Какво остава недоизказано в тази абсурдна история. Във всичко, което чуваме, отсъства ключовата дума строителство. А то е сред основните причини за отказа на двете планински общини да съдействат за изготвянето на плана. Всъщност заради територии по крайбрежието, които попадат в границите на парка и съответно ще бъдат засегнати от разрешителните режими, се водеше най-сериозната битка. От фондация "Биоразнообразие" също признаха, че точно там са заложени бомбите, които и в бъдеще ще продължават да избухват.

Репортаж на Даниела Костадинова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51