Сайтът за новини и анализи от сферата на културата въпреки.com навърши 6 години. Негови създатели са дългогодишните журналисти Зелма Алмалех и Стефан Джамбазов. Концепцията "въпреки" тръгва от програма "Христо Ботев" на БНР, когато Джамбазов прави предаването "Въпреки всичко". С известни трансформации във времето идеята продължава живота си в частни радиостанции и нейно естествено продължение се оказва едноименният сайт.
За 6 години сме пуснали 867 материала, каза в предаването "Хоризонт до обед" Стефан Джамбазов. "Като повече от половината са срещи - разговори с хора от културата, изкуството, обществото и това са може би най-интересните хора в България."
Мисленето отвъд Драгоман
След дългогодишна работа в актуален ритъм и следване на политическия дневен ред двамата решават да работят в нова посока.
"Нещата според нас са винаги по-сложни, по-интересни, по-дълбоки и за нас културата, изкуството са това, което дава наистина този хоризонт. Да не мислим само за момента или, както аз понякога грубо и досадно се изказвам - за това, че един от проблемите ни е, че в мисленето си стигаме до Драгоман", отбеляза Зелма Алмалех.
Като казваме "култура", ние не разбираме само фактите на изкуството, допълни Джамбазов. "Разбираме културата в обществото, в общуването, в начина, по който се отнасяш към един или друг факт. /.../ Ние се опитваме да отворим хоризонта за общуване на едно по-висока емпатия."
"Въпреки" не като отрицание
"Убедени сме, че в България има много смислени хора и се опитваме по някакъв начин тези хора да ги проектираме при нас. За това "въпреки" става дума. За тези хора, които съществуват. И се опитвме това по някакъв начин да утвърдим, т.е. въпреки-то ни е, за да утвърдим нещо", допълни Джамбазов. Нямаме културата да приемаме критиката, смята журналистът.
Първоначално сайтът започва с идеята да публикува информация за по-тясна, професионална аудитория.
"Но с времето усетихме, разбрахме, че всъщност страшно много хора ги интересува това. Дори и като тип препоръка къде да отидат, какво да гледат. Едно от нещата, което най-много ни радва, е това, че го четат много млади хора", изтъкна Зелма Алмалех. Тя отбеляза, че са работили с представители на най-различни сфери извън културата - например с екоактивистите от "Грийнпийс", с работещи в науката и IT сектора. Занимавали са се дори със спортна тематика като проява на културата, а "не просто резултати, състезания, веене на байраци".
Сайтът има читатели и в чужбина. "Затова ние много се стремим да привличаме като автори млади хора. Имаме такива не само от академиите по изкуствата, от университета и други места. Хора, които живеят и работят извън София, от чужбина. И се получава един наш общ диалог. Има и един друг момент, който е много важен - че винаги сме били добронамерени", посочи още Алмалех.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файлВреме е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..