Сайтът за новини и анализи от сферата на културата въпреки.com навърши 6 години. Негови създатели са дългогодишните журналисти Зелма Алмалех и Стефан Джамбазов. Концепцията "въпреки" тръгва от програма "Христо Ботев" на БНР, когато Джамбазов прави предаването "Въпреки всичко". С известни трансформации във времето идеята продължава живота си в частни радиостанции и нейно естествено продължение се оказва едноименният сайт.
За 6 години сме пуснали 867 материала, каза в предаването "Хоризонт до обед" Стефан Джамбазов. "Като повече от половината са срещи - разговори с хора от културата, изкуството, обществото и това са може би най-интересните хора в България."
Мисленето отвъд Драгоман
След дългогодишна работа в актуален ритъм и следване на политическия дневен ред двамата решават да работят в нова посока.
"Нещата според нас са винаги по-сложни, по-интересни, по-дълбоки и за нас културата, изкуството са това, което дава наистина този хоризонт. Да не мислим само за момента или, както аз понякога грубо и досадно се изказвам - за това, че един от проблемите ни е, че в мисленето си стигаме до Драгоман", отбеляза Зелма Алмалех.
Като казваме "култура", ние не разбираме само фактите на изкуството, допълни Джамбазов. "Разбираме културата в обществото, в общуването, в начина, по който се отнасяш към един или друг факт. /.../ Ние се опитваме да отворим хоризонта за общуване на едно по-висока емпатия."
"Въпреки" не като отрицание
"Убедени сме, че в България има много смислени хора и се опитваме по някакъв начин тези хора да ги проектираме при нас. За това "въпреки" става дума. За тези хора, които съществуват. И се опитвме това по някакъв начин да утвърдим, т.е. въпреки-то ни е, за да утвърдим нещо", допълни Джамбазов. Нямаме културата да приемаме критиката, смята журналистът.
Първоначално сайтът започва с идеята да публикува информация за по-тясна, професионална аудитория.
"Но с времето усетихме, разбрахме, че всъщност страшно много хора ги интересува това. Дори и като тип препоръка къде да отидат, какво да гледат. Едно от нещата, което най-много ни радва, е това, че го четат много млади хора", изтъкна Зелма Алмалех. Тя отбеляза, че са работили с представители на най-различни сфери извън културата - например с екоактивистите от "Грийнпийс", с работещи в науката и IT сектора. Занимавали са се дори със спортна тематика като проява на културата, а "не просто резултати, състезания, веене на байраци".
Сайтът има читатели и в чужбина. "Затова ние много се стремим да привличаме като автори млади хора. Имаме такива не само от академиите по изкуствата, от университета и други места. Хора, които живеят и работят извън София, от чужбина. И се получава един наш общ диалог. Има и един друг момент, който е много важен - че винаги сме били добронамерени", посочи още Алмалех.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файлВ Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..