Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Падина остави в миналото рудник, мандра и тютюн, сее лавандула

Жителите на родопското село нямат работа и лекарска грижа

БНР Новини
Традиционният поминък на селото се променя - сега местните жители залагат на лавандулата
Снимка: БГНЕС

Младите хора в кърджалийското село Падина намаляват. Един от проблемите на селото е ниската раждаемост.

Липсата на работа е основната причина местните хора да търсят препитание извън Падина. Доскоро в селото е работел шивашки цех, но от три месеца и той е затворен. Сега има нов инвеститор, който иска да възроди дейността му. За него се говори, че има цехове в съседната област Смолян, в които работят над 600 души. 

Кметът Кямил Кючуков възприема това като надежда за жените от Падина. "Има нов наемател, който е много сериозен, предприемач в бизнеса, шивашки. Тези жени, които бяха ангажирани тук, те чакат този момент и се надявам, че ще съживим малко селото", казва Кямил Кючуков.

Падина е известно с големите си къщи, наследство от времето, когато е работел близкият рудник „Еньовче“. Десетилетия наред в него са намирали препитание местните мъже, за които още се разказва как са получавали заплати в пъти по-високи от средните в района. Рудникът отдавна е закрит, а за него напомнят само изоставените сгради. Сега част от строените по това време къщи са празни, а обитателите са намерили нов живот другаде.

Кметът на село Падина Кямил Кючуков

В Падина по списък живеят около 1 000 души, с 200 по-малко отпреди време. Намалели са и домашните животни. В селото, прочуло се с мандрата си, сега се отглеждат едва двайсетина крави, а традиционният тютюн е заменен с лавандула.

В Падина има около милион и половина корени лавандула. Бройката се изкупува между 10 и 14 стотинки, а отглеждането на маслодайната култура е трудоемко. Хората обаче не се отказват, разказва Хамди Палов, един от производителите на лавандула.

"Едни с поръчка, други чуват от хора, чуе, сеят. Почва и той да се занимава, за да изкара някой лев на негови си начала. Няма ангажираност нито от едната страна, нито от другата - ако стане. Така че никой не може да се сърди на никой", коментира Палов.

Традиционното за ардинските села отглеждане на картофи също е в миналото. Сеят се толкова, колкото е необходимо за едно семейство. Хората в Падина не се заглеждат и по нашумелия в последните години шафран, допълва кметът Кямил Кючуков. 

Друг проблем за селото е липсата на общопрактикуващ лекар.

"Селото никак не е малко. Населението е застаряващо и си има нужда да има медицинско лице. Идва тук едно медицинско лице, фелдшер, по един два часа, няма точен график. Населението настоява да има постоянно медицинско лице, било то сестра, фелдшер, лекар. Иначе трудно е, хората за една минимална услуга - за кръвно, за инжекция трябва да ходят в Ардино." 

Кямил Кючуков вижда решение на проблема в евентуално отваряне на здравната служба, която ще се помещава в изцяло ремонтираната сграда на кметството.

Как живеят в Падина - слушайте в звуковия файл.
Снимка в текста: Георги Аргиров, Радио Кърджали


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38