Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на махмурлука в Загреб - незабравимо място за забравени случки

Дестинация Загреб - предприемчив студент създаде Музей на махмурлука

Незабравимо място за забравени случки - така представят новия Музей на махмурлука в Загреб. Той е създаден само за шест месеца от 24-годишен студент, който вече е разбрал как да прави бизнес от идеите си.

Днес Рино Дубокович е директор на прелюбопитното място в Загреб. Твърди, че ексцентричното място е единствено по рода си в светаМузеят работи от почти два месеца, но набира скорост.

Рино Дубокович има работеща система за евтино настаняване при пътуване, а в свободното си време е басист в група.

„Бях с приятели. Пиехме и си разказвахме махмурлийски истории. Братовчед ми сподели как веднъж се събудил с педала на велосипеда си в джоба. Тогава си казах: „Защо няма музейна колекция с такива предмети, както и с историите, свързани с тях?“ Така покълнала идеята.

„В началото всички ми се присмяха, но си помислих, че това е наистина добра идея и трябва да се пробвам да я осъществя. Започнах да проучвам за място, където мога да направя такъв музей, да разработя концепцията. Пък и тук, в Загреб, има Музей на провалените любовни връзки“, разказва Рино Дубокович в предаването „Изотопия“.

И така – теоретично между двата музея могат да се правят паралели, а на практика те могат да си сътрудничат. „Основателят на този музей също ми помогна малко с проекта. Поддържам връзка с него, обсъждаме как да си сътрудничим.“

В музея има различни стаи. Можете да вървите из него на зиг-заг, точно както се очаква да правите, когато сте подпийнали. Има очила, през които - ако гледате - ще виждате света на градус. Можете да хвърлите един зарове на „Дринкополи“. Има и симулации - какво представлява усещането да шофираш в нетрезво състояние. Има махмурлийско вино и ракия.

„В момента имаме предмети като този педал на колело, счупена китара, едно растение, уличен знак, имаме и разни бутилки“, допълва картината Дубокович.

А какви са историите зад предметите? „Различни са. Има забавни, има и поучителни. Някои са с тъжен край. Имаме и такива, свързани с любовта, но не ги разказахме в музея, защото искахме да бъде най-вече забавно място.”

Рино разказва махмурлийска история от Австралия, в която героят е... пингвин, попаднал в ръцете на прекалили с алкохола.

„Най-забавната история за мен е за едни пичове, които, след като пили, се събудили в компанията на пингвин. Да, истински. Въобще не знаели как се е озовал при тях. Това доста напомня на сцена от филма „Последният ергенски запой”, с тигъра на сутринта. Та, хората с пингвина го откраднали от зоопарка. Бил далеч от тях. На сутринта оставили пингвина до най-близкото място с вода. Пазачите в зоопарка открили, че пингвинът го няма, започнали да го търсят, намерили го в онова езеро или където е бил оставен. А махмурлиите получили глоба за кражба.“

Идват ли пияни посетители? „Имали сме няколко, най-вече в петък и събота вечер. Но мислим да направим санаториум за махмурлии, където хората ще могат да облекчат последиците от препиването. Ще го организираме всяка първа неделя от месеца. Хората ще могат да си починат, да пийнат сок, да вземат нещо срещу махмурлук.“

Знае ли Рино за сока от кисело зеле?

„Не бях чувал някой да го пие, но прочетох за него. Четох за сокове, които помагат при махмурлук. Също така си сътрудничим с производителите на лепенки срещу махмурлук. Слагаш си ги, докато пиеш. На сутринта не чувстваш обичайните симптоми. Това са продукти, които ще набавим в музея. Лепенките съдържат витамини, кожата ги поема през нощта и това помага да не се чувстваш зле сутринта.“

Отвъд забавата Рино Дубокович е наясно, че трябва да ги има и истинските истории за това, което преживяваш, ако прекаляваш.

„Трябваше да я има както веселата, така и тъжната част. Имаме нещо като тъмна стая, където благодарение на УВ светлина можеш да видиш какво причинява алкохолът. Разказваме и поучителни истории. Като тази, в която момиче изпива много шотове и започва да бяга от приятеля си. Той се опитва да й помогне, но тя пада и си чупи два предни зъба, ръка и крак. Събужда се в болница. Родителите й са платили за гипсирането на ръката и крака, но не и да си оправи зъбите. Така е трябвало да остане два месеца - със счупени предни зъби.“

На служителите на музея е строго забранено да пият в работно време, разкрива още Рино Дубокович.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17