Утре Берлин ще е домакин на поредната международна среща, която цели да се постигне мирно уреждане на конфликта в Либия, започнал през април тази година, след като командващият Либийската национална армия Халифа Хафтар предприе офанзива срещу столицата Триполи, с което цели свалянето от власт на международно признатото правителство на премиера Файез Сарадж. Във форума, консултиран и с ООН се очаква да се включат представители на САЩ, Русия, Турция, Европейския съюз и други страни. Поканени за участие в тях са и Халифа Хафтар и премиера Файез Сарадж. Разговорите в Германия се явяват и своеобразно продължение на проведения тази седмица опит на Русия и Турция да посредничат за слагане на край на конфликта по мирен път. Насроченото в Москва подписване на споразумение не се състоя, след като Хафтар си тръгна от Русия с мотив, че проектът пренебрегва много от исканията на либийската армия. Той е настоял за допускане в Триполи на силите на ЛНА, за създаване на правителство на националното единство, което да получи одобрението на парламента в източния град Тобрук и за международен мониторинг на изпълнението на споразумението, в който да не участва Турция. В опитите за постигане на мир се включи и Италия, но и насрочените от нея преговори също не се увенчаха с успех и бяха отменени в последния момент.
Като удар по репутацията на Русия, определи действията на либийския генерал, анализаторът Кирил Семьонов - експерт по въпросите на Либия в Руския съвет по международни отношения и колумнист на изданието „Ал Монитор“.
В интервю на кореспондента на БНР в Москва - Ангел Григоров, Семьонов коментира и интереса на руската страна да посредничи в решаването на конфликта.
Защо Русия е на страната на Халифа Хафтар в либийския конфликт?
Не може да се каже, разбира се, че това е официалната позиция на Москва. Там действат отделни руски магнати, които притежават частни военни компании, други структури, авиопревозвачи и просто получават пари. Наели са ги и Хафтар им плаща добре. Това е преди всичко бизнес, но трябва да се отбележи, че Кремъл не пречи на бизнеса на някои руски структури в Либия и иска да извлече от това политически дивиденти. Става дума преди всичко за това, че Русия би искала да оказва на Хафтар по-голямо влияние от някои други играчи. Както показаха последните събития в Москва обаче, Русия така и не можа да постигне това.
Ще продължи ли Москва да се опитва да влияе на Хафтар, след като по време на преговорите в Москва той отказа да подпише споразумението за спиране на огъня с правителството на националното единство на Сарадж?
Сега това ще бъде много по-трудно. Мисля, че в Москва разбраха, че Хафтар следва свой дневен ред и не винаги е готов да се съобразява с желанията на Русия. Той има и други покровители, с които поддържа по-тесни връзки. Изглежда в Москва все още не са решили как да работят с Хафтар по-нататък. Определени групи ще продължат да работят с него по инерция.
Може ли Русия да се превърне в ключов играч в Либия?
Не. Това, разбира се, няма да стане, защото, както казах, там има много играчи, които имат по-голямо влияние както над Хафтар, така и над Сарадж. По-голямо влияние над Сарадж има Турция. Съответно Обединените арабски емирства, Египет, Франция и Саудитска Арабия са способни да влияят на Хафтар в много по-голяма степен от Русия.
Има ли вероятност либийският конфликт да скара Москва и Анкара?
Мисля, че не. Напротив, по-скоро могат да се сближат. В дадения случай Москва и Анкара ще се опитват и занапред да действат синхронно в Либия. Ще се стремят да използват ситуацията, за да поддържат статута си на нови центрове на сила в Близкия изток. Русия и Турция имат обща цел в Либия и тя е да намалят влиянието на останалите играчи и сами да решават проблемите. Засега на Москва и на Анкара не им се получава. Като цяло между тях няма никакви противоречия. Подкрепата на Москва за Хафтар няма за цел той да превземе Триполи. Целта е Хафтар да бъде поставен в колкото се може по-голяма зависимост от Москва и да приема решения, съобразени с руската страна. Както виждаме, това не се получава.
Какво очаквате от започващата утре в Берлин международна мирна конференция за Либия?
Очакванията са доста песимистични. Хафтар и привържениците му заявяват, че „задължително трябва да бъде превзет Триполи, да бъдат разоръжени намиращите се там терористи“. Не признават Правителството на националното съгласие и се обявяват за решаване на въпроса със сила. Докато на Хафтар не бъде оказан сериозен натиск, включително от неговите спонсори, едва ли можем да очакваме някакъв пробив.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..
Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..
Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..
За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..
Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че екипът му вече е в контакт на специалния пратеник на Вашингтон за Украйна Кийт Келог и съветника по националната сигурност Майкъл Уолц и че има "работни дати" за посещение на американска делегация, предаде Ройтерс. Коментирайки интереса на американския президент Доналд Тръмп към украинските редки..
Министерството на външните работи призова българските граждани на Цикладските острови, които са взели решение да не напускат земетръсната зона, да се свържат с посолството ни в Атина и да предоставят свои данни за контакт в случай на необходимост. Хиляди жители на Санторини и близките острови се евакуираха през последните дни с кораби и самолети,..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..