Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Славин Славчев: Моят начин да бъда музикант е да съм интуитивен

Певецът работи по дебютния си албум, планиран да се появи през есента

Славин Славчев в „Нощен Хоризонт“
Снимка: Виктор Димитров

„Чувствам се комфортно в стила на мелодичния рок. Не съжалявам за експеримента с поп музиката, но това беше начин да докажа на себе си, че този стил не е моят път“. Това сподели музикантът Славин Славчев в предаването „Нощен Хоризонт“. Неговата звезда изгря през 2014 година в „Х фактор“, след като спечели музикалния формат.

Славин е убеден, че с много труд и с постоянство ще намери своето място: 

„Хората някак все повече се страхуват от задълбочаването и се надяват на много бързи резултати без почти никакви усилия. Този начин на мислене много влияе върху ежедневието ни и върху личностите, които се създават сега. Това много пречи. Тази свързаност и достъп до всичко по най-бързия начин чрез интернет обезценява много нещата, изкуството също. Когато не е необходимо да положиш усилие за дадено нещо, започваш да го приемаш за даденост. То става лесно и достъпно, неговият смисъл се обезценява. Все по-често хората избират по-краткия път към нещата, което е илюзорно“.

Славин Славчев признава, че все още има на какво да се научи в музиката:

„Моят начин да бъда музикант е да бъда интуитивен и да се доверявам на вкуса си. Усещането ме води към правилния път. За мен музиката е или хубава, или лоша, независимо в какъв стил е… Основно се доверявам на хората, с които работя“.

Вдъхновението

Това, което обогатява Славин е вдъхновението, идващо от музиканти, на които се възхищава, и от новата музика, която успява да намери:

„Това ми въздейства много освежаващо и обнадеждаващо“.

За креативност той има нужда от уединение, особено когато става дума за писане на текстове:

„Понякога умея да се храня от тъгата си и от по-минорните моменти... Но креативният процес е хубав, когато е колективен. Има нещо красиво и привлекателно в този тип комуникация между музикантите“.

Групите

„Радвам се и се гордея, че съм бил част от „Еридан“. С добри усещания съм към всички момчета от групата“, споделя Славин. Той е бил част и от Julian's Laughter.

„В Julian's Laughter винаги сме се чувствали като група, без някой да има по-голямо или по-важно значение от другите. Там направих първите си стъпки в рок музиката“.

Славин признава, че и до днес се чувства най в стихията си, когато е част от група музиканти.

Музикалната сцена в България

За Славин има много талантливи хора и музиканти у нас, но:

„Тук небето е една идея по-ниско, много по-малко е пространството, в което можеш да се разгръщаш. Вървят едни основни течения, около които се изгубват талантливи хора и стойностни проекти. Най-доброто мерило за това, което човек прави, е колко старание и търпение влага в него, колко труд. Ако тези неща са налице, няма как едно нещо да не изплува над останалите. Пазарът ни е малък и има голяма конкуренция, което е хубаво“.

Да успееш в чужбина?

Да искаш да пробиеш навън според Славин е „безразсъдна мечта“:

„Понякога хората не се замислят колко жестока е конкуренцията навън и колко е трудно да наложиш стил, който си възприел от Запада. Да отидеш там, за да го наложиш – ти, който винаги ще бъдеш чужденецът. Винаги ще бъдеш копие на някои неща, които вече ги има“.

Х фактор

Всичко в музикалните формати се случва неестествено бързо, категоричен е Славин:

„Бях с много наивни очаквания. Случиха се най-различни разочарования, но и неща, които много ме обогатиха, дадоха ми опит, който нямаше откъде другаде да взема. Това е нож с две остриета, особено за по-младите. Попадаш в една центрофуга и е объркващо. Ако нямах подкрепата и съветите на близките си, може би щеше да взема грешни решения“.

Албумът

Славин подготвя дебютния си албум. Той сподели, че „в него ще има интересни включвания като текст и като композиция“:

„Името още не е ясно. Има още песни, които трябва да се случат. Есента е добър срок, който можем да си поставим, за да направим всичко, както трябва, и да не бързаме за сметка на качеството“.

Преподаването

Славин преподава поп и рок пеене в High Light Singing Academy в София. Най-малкият му ученик е на 8 години, а най-възрастният е на близо 60 години:

„Основите на всяко пеене са едни същи, всичко останало са нюанси... В началото не се чувствах подготвен, защото аз самият съм взимал уроци по пеене спорадично. Затова не ми беше много ясна материята, но се опитах и сравнително бързо влязох в нещата… С моите ученици продължавам да се уча“.

За идолите в музиката, за вярата и за щастието можете да чуете повече в интервюто със Славин Славчев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26