В Съвета за електронни медии започнаха изслушванията на кандидатите за генерален директор на Българското национално радио, който трябва да бъде избран на 22 януари. В надпреварата за поста участват шестима кандидати.
Изслушванията ще се проведат днес и утре в поредност съгласно входящия номер на заявлението на всеки от кандидатите за участие в процедурата за избор на генерален директор на БНР.
Днес пред членовете на СЕМ представят своите концепции Жени Гаджалова, Антон Митов и Андон Балтаков. Другите трима кандидати за поста са Митко Димитров, Даниела Манолова и Александър Велев, които ще бъдат изслушани в СЕМ утре.
Председателят на СЕМ София Владимирова подчерта:
„Този конкурс се провежда в една много динамична ситуация, в която текат активно дебатите, свързани със свободата на словото и мястото и ролята на обществените медии в нашето общество“.
„Надявам се, че тези изслушвания тук ще бъдат и един разговор именно за това - колко важни са обществените медии за едно демократично гражданско общество“, добави тя.
Първа пред медийния регулатор представи концепцията си Жени Гаджалова - бивш главен счетоводител на БНР.
Тя заяви, че радиото се намира в лошо организационно и финансово състояние.
Според нея адекватното финансиране на обществената медия може да се получи с по-висока субсидия:
„Държавната субсидия трябва да гарантира сигурността на БНР. Оставихме радиото 2007 г. с 56 млн. лева държавен бюджет, а от осем години - в момента наблюдавам, че БНР е с бюджет от 42 млн. лева. Не мога да си представя как при положение, че сме оставили 56 млн. лева, през тези 11 години, в които не съм в радиото или не съм била част от този екип, какво е довело до това, че да се стигне до спад на бюджета до такава степен“.
Гаджалова каза още, че ако бъде избрана за генерален директор ще заложи на развитието на кросмедийни проекти съвместно с БНТ:
„БНР ще трябва да се развива с изпреварващи тенденции, да търси различни форми, включително съчетаването на медии като радио, телевизия, интернет. Тези намерения могат да бъдат осъществени заедно с БНТ, предизвикателство, пред което ще се изправят рано или късно и двете медии“.
Развитие на Радио България в интернет и промяна в профила и аудиторията на радио София - това са част от акцентите в концепцията на Антон Митов - изпълняващ длъжността генерален директор.
Според него най-разумното решение за финансиране на обществените медии е чрез част от брутния вътрешен продукт (БВП). Митов каза още, че е необходима финансова регулация за намаляване на дисбалансите във финансирането на отделните програми на БНР, както и на заплатите на служителите.
Той бе категоричен, че трябва да продължат преговорите за увеличение на бюджетната субсидия за общественото радио:„Но вече за 2021 година. Не можем да говорим за 2020-а, тъй като тя е дадена и е това, всичко е решено. Трябва радиото да намери начин в рамките на 2020 година с тези пари как да организира разпределението на парите“.
Митов акцентира и върху необходимостта да бъде възобновена добрата връзка между отделните дирекции. Той представи и данните от изследване на фондация „Конрад Аденауер“, според което 71 процента от хората се информират от националното радио, а 30 на сто все още му имат пълно доверие.
Гореща линия за подаване на сигнали от служителите също е от мерките, които Митов предлага.
Според него общественото радио трябва да бъде алтернатива, а не конкуренция на комерсиалните медии.
Кандидатът за генерален директор на БНР Андон Балтаков е озаглавил концепцията си „Стабилност, новаторство, растеж“. Според него звученето на програмите трябва да бъде актуализирано, за да бъде разширена аудиторията.
Балтаков смята, че за да не бъде радиото зависимо от политически решения, годишната държавна субсидия трябва да стане процент или от брутния вътрешен продукт (БВП), или от данъчните приходи.
„Целеви трансфер от държавния бюджет, който да бъде функция, и това да е записано в Закона за радио и телевизия, или от брутния вътрешен продукт (БВП) или от данъчните приходи, които НАП приема – т.е. един процент от приходите от физически лица… и друг процент от приходите от корпоративен данък. По този начин ще се получи един здравословен микс“, каза той.
Останалите трима кандидати ще бъдат изслушани утре.
СЕМ ще избере новия генерален директор на БНР в сряда.
До конкурса за избор на нов генерален директор на общественото радио се стигна, след като СЕМ прекрати предсрочно мандата на Светослав Костов в средата на октомври миналата година и избра за временно изпълняващ длъжността Антон Митов.
Светослав Костов пък оглави БНР малко повече от 3 месеца преди да се стигне до предсрочното прекратяване на мандата му заради скандала, който се разрази около спирането на ефирното излъчване на програма „Хоризонт“ за близо 5 часа на 13 септември.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху пристигна във Вашингтон за предстоящата среща с американския президент Доналд Тръмп. Двамата ще разговарят на частна вечеря, закрита за медиите, вместо в официална обстановка в Овалния кабинет, където обикновено Тръмп приема Нетаняху. Не е ясно защо този път е предпочетен по-неформален подход, отбелязва Ройтерс...
Кметът на София Васил Терзиев обяви, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението на автобус 50 Х, който превозва пътници до парка. Екипите на общината прекратяват работа по поддръжката и охраната. Царското семейство: Парк "Врана" загива! Дотук се стига след като държавата, която е собственик на парк..
В МВР не е постъпвала официална информация, данни или сигнали за второ животно от семейство "котки", забелязано на територията на Шуменското плато. Още на 27 юни ОДМВР-Шумен информира, че са проверени над 30 имота след получаване на сигнала за забелязан хищник в ПП "Шуменско плато". Обходени са имоти, граничещи с природния парк,..
Украински далекобойни дронове са поразили Илския нефтопреработващ завод в Краснодарския край на Русия. Това предаде Украинская правда, като се позова на свой източник в разузнаването. "Този завод е част от военнопромишления комплекс на държавата-агресор и е пряко задействан в агресивната война срещу Украйна", е посочил цитираният източник...
Имената на всички 52-ма загинали при бомбените атентати в Лондон на 7 юли 2005 година бяха прочетени на възпоменателна служба в катедралата "Свети Павел". Четирима атентатори самоубийци се взривиха на четири различни места в транспортната мрежа на британската столица точно преди 20 години. 52 000 бели венчелистчета бяха пуснати от тавана на..
Софийският районен съд освободи тримата младежи, задържани за нападение срещу двама души в центъра на столицата в нощта на петък срещу събота. Заседанието се гледаше при закрити врата, тъй като двама от задържаните са непълнолетни. Трима непълнолетни са задържани заради побой над минувачи в София Софийският районен съд решава дали..
Русия е атакувала центрове за набиране на военнослужещи в украинските градове Харков и Запорожие, съобщиха от украинската армия. На въздушни удари отново беше подложен и Киев. Трима души са били ранени при удара срещу центъра в Харков и един при този в Запорожие. Руските атаки срещу пунктовете за набиране на войници започнаха още миналата..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..