Разминаването между реториката и действието е един от основните проблеми, които резолюцията няма да реши. Това каза пред БНР международният анализатор Мартин Табаков по повод резолюцията от 55 точки с детайлно описание на марките за разрешаване на военната криза в Либия, с която завърши конференцията в Берлин, посветена на либийския проблем.
„Поне пет държави от събралите се вчера така или иначе нарушават наложеното оръжейно ембарго върху страната, наложено още от 2011 година насам. Това, което трябва да видим, е дали този документ ще успее да мотивира редица държави, които имат пряко отношение към случващото се в Либия, да адаптират поведението си спрямо това, което са изговорили и подписали в Берлин“, допълни Табаков в предаването „12+3“.
Според него Берлинската конференция е „стъпка в правилната посока“, тъй като е успяла да събере в максимално широк формат всички държави, които имат отношение към Либия, на едно място „така че те да могат да изговорят тези текущи проблеми, които имат помежду си“.
„Прави неприятно впечатление, че дори такъв широк формат не успя да накара враждуващите фракции в лицето на Халифа Хафтар и на Файез ас Сарач, който е глава на международно признатото правителство в Либия, да проявят желание да се срещнат лично, а комуникацията между тях минаваше чрез посредник. Това ни кара да сме скептични за дълготрайните резултати на тази конференция, още повече че в деня на нейното провеждане не спряха и военните акции на терен“.
Разминаване между исканията на враждуващите страни в Либия
„Между Хафтар и Сарач има разминаване между това какво те искат за сключването на едно примирие“, допълни Табаков. Според Сарач за примирие е необходимо изтегляне на силите на Хафтар до началните позиции, отпреди началото на военната му кампания срещу Триполи.
Различните лагери
„Ние сме свикнали, когато гледаме случващото се в Либия, да групираме държавите на такива, подкрепящи Хафтар, и такива, подкрепящи Сарач, но това, което видях в Москва, е че всъщност ситуацията е много по-нюансирана. В отделните групи на държави, подкрепящи своя съответен фаворит, има също разминаване“, каза още Мартин Табаков.
Халифа Хафтар не е подписал примирие още в Москва, защото е получил подкрепа от Обединените арабски емирства и от Египет. Позицията на САЩ е много амбивалентна - подкрепят международно признатото правителство, но напоследък има видимо затопляне на отношенията между американския президент и Халифа Хафтар“, допълни Табаков.
„Вашингтон е очевидно, че има диалог и с двете враждуващи страни, но това не е нещо уникално. Много сходна е и позицията на Москва в това отношение. Руската държава оказва и военна, и финансова подкрепа на Халифа Хафтар, но Москва през цялото това време не преустанови контактите и диалога си с Файез Сарач“.
Според Табаков Анкара е един от субектите, които имат нарастващо значение за случващото се в Либия, особено след договора от миналата година за военна подкрепа, подписана от Сарач и Ердоган.
„В Либия трябва да бъде избегнат сюжетът от Сирия, при който редица държави да определят бъдещето на тази държава, а не това да се случи посредством максимално широко отчитане на всякакви интереси, каквито има там“, убеден е международният анализатор.
Интервюто с Мартин Табаков можете да чуете в звуковия файл.
Командирът на руските войски в Сирия е бил заменен след загубата на град Алепо от сирийските правителствени сили. За това информират телеграм-каналите "Рибар" и "Военен осведомител", които имат свои източници в руското министерство на отбраната. Преди да поеме командването в Сирия генерал Сергей Кисел командваше 1-ва танкова армия в битката..
Победа за управляващата Социалдемократическа партия (PSD) на парламентарните избори в Румъния и триумф за крайнодесните сили. Това показват първите резултатите от екзит пол, обявени в местните медии. Социалдемократите получават 26% от гласовете. На второ място е крайнодесния "Алианс за обединение на румънците" (AUR) с 19% подкрепа. За сравнение..
Известни са певците, които ще участват на музикалния фестивал "Санремо" 2025. Той ще се проведе по традиция в едноименния град от 11 до 15 февруари и ще се излъчва, както винаги, по първи канал на обществената телевизия РАИ. Известните изпълнители в конкурсната програма са 30. Обяви ги артистичният директор на фестивала Карло Конти, който..
Грейнаха светлините на 15-метровата коледна елха на София на площад "Св. Александър Невски“. Кметът на София Васил Терзиев, който запали светлините на елхата .се обърна към гражданите на София с думите: От Столичната община отговарят на Боршош: Коледната елха на София не е опасна Мирослав Боршош: Коледната елха пред..
Групировки, поддържани от Турция, са завзели сирийския град Тал Рифат и са поставили под обсада 200 000 кюрди в северната част на провинция Алепо, съобщи агенция Франс прес, като се позова на центъра за наблюдение на човешките права. Кюрдските Отряди за народна защита държат все още квартали от Алепо, но останалата част от града е изцяло в ръцете на..
В Смолянска област заради продължаващия снеговалеж и снегопочистване се ограничава движението на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета през прохода Рожен. Това съобщи заместник-областният управител Адриян Петров. Ограничава се движението на моторни превозни средства над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Лъки - Рожен и..
Жители на Община Невестино готвят протест - блокада на пътя Кюстендил-Дупница, заради постоянните спирания на тока, казаха инициаторите от граничното с. Смоличано, които са най-потърпевши. От две години местните водят кореспонденция с институциите, но ситуацията не се променя, каза Елена Начева, която изгради и ръководи ваканционно селище..
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...
Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният..