Международният валутен фонд понижи за пореден път прогнозите си за растежа на световната икономика през тази и следващата година, но отбеляза, че вижда подобряване на икономическите перспективи в бъдеще, тъй като търговската сделка между САЩ и Китай предполага, че търговската и промишлената активност в световен план могат в скоро време да започнат да се измъкват от достигнатото дъно.
Представяйки последния доклад на пресконференция в Давос, Швейцария, управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви, че след икономическото забавяне през 2019 година би трябвало да има "умерен подем на глобалния растеж през тази и следващата година".
"Вече виждаме някои предварителни признаци на стабилизация, но все още не сме достигнали повратната точка", отбеляза г-жа Георгиева и добави: "Реалността е, че глобалният растеж остава бавен".
В своя зимен доклад "Световни икономически перспективи" МВФ прогнозира подобряване на растежа на глобалната икономика през 2020-а година до 3,3% (но под есенна прогноза за растеж с 3,4%), след като през миналата година растежът се забави до 2,9% (вместо до 3,0%), отбелязвайки най-слабото си представяне от световната финансова криза преди около едно десетилетие (през 2008-2009 година).
За 2021-а година МВФ очаква ново слабо подобрение на икономическия растеж до 3,4%, но след като през октомври 2019-а година прогнозира по-добра експанзия за догодина от 3,6 на сто.
Това представлява шестата поредна низходяща ревизия на прогнозите на фонда от октомври 2018-а година насам
Фондът отбеляза, че основна причина за новата низходяща ревизия на икономическите прогнози е по-рязкото от очакваното забавяне на растежа в Индия и на някои други развиващи се пазари.
МВФ вижда индикации за умерено подобряване на глобалния растеж
Според МВФ обаче отслабването на търговското напрежение между САЩ и Китай, което навреди в най-голяма степен на глобалната икономика през миналата година, се очаква да доведе до подобряване на пазарните нагласи на фона на "предварителните" индикации, че международната търговия и промишленото производство могат в скоро време да започнат да се измъкват от достигнатото дъно. Фондът оценява, че подписната "първа фаза" от търговската сделка САЩ-Китай ще отслаби негативното влияние върху глобалния икономически растеж от 0,8% до 0,5 на сто.
Пазарните нагласи също така изглежда подсилени и от широко базираната промяна към по-стимулираща парична и лихвена политика на централните банки, както и от намаляване на опасенията за Брекзит без сделка.
Въпреки това глобалните макроикономически данни все още не показват ясни признаци за поврат, като в същото време фондът посочи, че напрежението между САЩ и Иран, социалните вълнения и евентуално ново избухване на търговските напрежения са ключов повод за безпокойство.
"Точно през първите седмици на новата година станахме свидетели на засилено геополитическо напрежение в Близкия изток и видяхме драматичното въздействие, което биха могли да окажат климатичните шокове. Видяхме ги в Австралия, както и в части от Африка", отбеляза г-жа Георгиева.
Фондът прогнозира по-слаб растеж в САЩ и еврозонатаЗа 2019-а година МВФ вече очаква растеж на БВП на САЩ от 2,3% и от 2,0% през 2020-а година, което е с по 0,1 процентни пункта под октомврийските прогнози, преди по-сериозно забавяне на икономическата експанзия до 1,7% през 2021-а година.
Относно Китай обаче фондът повиши оценката си за растежа на БВП от 6,1% през миналата година до 6,0% през настоящата година (над предишна оценка за растеж от 5,8%), преди забавяне на експанзията до 5,8% през 2021-а година.
За еврозоната МВФ очаква икономическия растеж от 1,3% през настоящата година (под прогноза през октомври за растеж с 1,4%) след слабо повишение на БВП с 1,2% през 2019-а година, като за 2021-а очаква растеж от 1,4 на сто.
Фондът потвърди, че германският икономически растеж през миналата година ще достигне едва 0,5%, като ще се подобри слабо през 2020-а до 1,1% (под 1,2% прогноза през октомври) и през 2021-а до 1,4 на сто.
"Зимни" макропрогнози на МВФ и тяхната разлика спрямо "есенните" прогнози от 2019 г.
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси. Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..
Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..
След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..
Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..
В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка. 110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..