Над 30 души от Добрич обединиха усилия да защитят бездомните животни в студените зимни месеци. Доброволците посветиха свободното си време за създаването на около 20 къщички за улични котки от подръчни материали. Двуетажните къщички вече са поставени на различни места в града, където хората са сигурни, че никой няма да им навреди.
"Решихме да направим инициатива - да сътворим буквално от отпадъчни материали и такива, с които разполагаме: къщички, в които животните на Добрич да не студуват през зимата", разказа организаторът на инициативата Йоанна Дукова. "За щастие зимата засега е лека и надяваме се да се задържи такава, но, както знаем, в Добрич става до минус 20 градуса и много от котките на града буквално умират от студ", допълни тя.
Основният материал за къщичките са стари гуми, в които се изрязват вратички за животните, вътре се поставят меки постелки, а отгоре си имат и покрив.
Учителят Камен Киров решил да се включи в изработването на къщичките. Според него децата откликват на идеята да правят добро.
"Дойдохме да правим къщички за котки, защото има достатъчно котки без къщички и не е лошо да помогнем, да направим града малко по-приветлив и хората - малко по-отзивчиви към нещата, които се случват около тях. Като дойда на такова място виждам хора, които са отзивчиви. Искат да направят нещо добро, което значи, че няма да касае само животните, може да касае и други неща, които се случват в града", коментира Камен Киров.
Доброволката Илияна Кръстева поставя акцент и върху друг аспект на грижите към безстопанствените животни - тяхното осиновяване.
"Имам две осиновени от улицата котки. Смятам, че всеки един от нас може да бъде човек, да допринесе по някакъв начин за това бездомните животинки да се чувстват по-добре. Ако не може да осинови, както съм го направила аз, може поне да отдели малко от времето си, както в случая тази чудесна инициатива, за да могат животните да прекарат една по-спокойна, по-топла зима и да се чувстват по-добре. Хората също се чувстват по-добре, когато дават, без да очакват в замяна нещо друго, освен една благодарност от животинчетата, една любов, която не може да се опише по никакъв друг начин, не може да се сравни", каза Илияна Кръстева.
Община Добрич полага усилия за овладяване на популацията на бездомните кучета, но броят на котките непрекъснато расте. През миналата година в бюджета на общината са били заделени 3 000 лева именно за котките, но по ред причини парите не са били усвоени целево.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..