Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидия Божилова-Аройо: Пророческата дарба на Оруел се крие в човечността му

„Пророческата дарба на Оруел се корени в честността и в човечността му“, заяви пред БНР първата преводачка на „1984“ на български език Лидия Божилова-Аройо.

„Оруел не се побоя да сподели трудният живот на работниците през 30-те години, на бездомниците в Париж и в Лондон в края на 40-те години. Той не се побоя да се бие наравно заедно с анархистите в испанската гражданска война, където бе и ранен. Той изпитва недоверие към всеконтролиращите правителства и организации и поставя мъките и радостите на обикновения човек над абстрактната идея за хуманизъм“, каза тя в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

Поводът - тази седмица се навършиха 70 години от смъртта на Джордж Оруел или Ерик Артър Блеър, каквото е истинското име на известния британски писател, журналист и поет. Човекът, който е оставил след себе си два изключителни романа, написани в края на краткия му живот – „Фермата на животните“ и „1984“.

Творби, пропити с интелигентност, дълбока загриженост за социалната несправедливост, силна съпротива срещу тоталитаризма, страст към чистотата на езика и вяра в демократичния социализъм, експериментите с които се провалиха в страните от бившия Източен блок.

Често наричан най-мрачният от всички пророци на бъдещето, Джордж Оруел ни е завещал чрез „1984“ Големия брат и министерства, които бдят за всичко - от сутрешната гимнастика до любовта между хората. Пословични са мислите на Оруел за онази простота и чистота на езика като помагало на истината.

Тръмп опровергава Оруел?

В навечерието на годишнината от смъртта на Джордж Оруел във „Файненшъл таймс“ обаче се появи интересна публикация, в която авторът Саймън Купър пише, че американският президент Доналд Тръмп опровергава Оруел точно за твърдението, че когато човек се изразява ясно и просто, помага на истината и предотвратява лъжата.

Ето кратък откъс от размислите на Купър:

„И в речите си и в туитовете си Тръмп се придържа към почти всички правила на Оруел. Той предпочита едносрични думи, може да се изразява пъргаво и енергично. Неговите туитове се приближават до идеала на Оруел за проза, която звучи като реч. Подобно на Оруел, Тръмп разбира правилата на комуникацията: аудиторията вече е отегчена преди дори да сте казали нещо - стилът цака съдържането и фактите не убеждават хората. Ако кажеш нещо важно и отговарящо на истината, но с дървена прозаичност и си облечен неподходящо, никой няма да слуша. Подобно на Оруел в „1984“, Тръмп също знае, че най-завладяващият разказ е кошмар с герой: „Имигрантите идват да ви убият, но аз ще ви защитя!“. Тръмп ни залива с евфемизми за насилие. Той обещава „да унищожи“ Северна Корея, насърчава полицаите да блъскат в стената главите на заподозрените, размишлява публично за убийство на 10 милиона афганистанци и пише в социалните мрежи, че 52 ирански културни обекта и самият Иран ще бъдат поразени „много бързо и много яко“. Удоволствие му доставя да описва цветисто насилието, може би защото в съзнанието му то буди асоциации с телевизионно шоу и филми, отколкото с реалността. Преди всичко, Тръмп демонстрира смразяващата истина - че съвременната политика е само комуникация. Да се говори убеждаващо вече не е просто инструмент, то е цялата игра. Както състезание по висок скок се печели с най-високия скок, така днес избори се печелят с най-добрата комуникация: “Get Brexit done - Да осъществим Брекзит“.  Демагозите някога разчитаха на силата. Но в демокрацията по-ефективен е езикът.“

Това е тезата на Саймън Купър от „Файненшъл таймс“. Дали е прав? Кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов разсъждава по темата заедно с преводачка на „1984“ на български език Лидия Божилова-Аройо.

Опростен език не означава опростенчество

„Джордж Оруел е писател, той е и журналист и за него езикът е много важно нещо. През 30-те години той публикува есе „Политика и английският език“. В това есе той иска политиците да се изразяват ясно, точно, с прости думи, защото според него завоалираната мисъл, по сложната мисъл фактически цели да прикрие неясни мотиви, да прикрие лъжи, но когато Джордж Оруел говори за опростен език за прост израз, той не говори за опростенчество. Това е през 30-те години“, коментира Лидия Божилова-Аройо.

„Повече от десет години по късно, когато пише „1984“, за него езикът вече в тази книга е нещо друго, езикът е средство за подслушване, ограничаване, за изличаване на индивидуалността. Нов говор трябва да бъде осакатен език, с много малко понятия и това да бъдат понятия за конкретни предмети - да няма понятия за абстрактни идеи, с които да се появяват абстрактни и може би мисли, които да бъдат в разрез с политическата идеология в романа, езикът трябва да бъде обезличаващ“.

„Три са основните лозунги в книгата, които изразяват идеологията на партията – единият от тях е „войната е мир“…, който цели потискане. Той ми напомни за лозунга от 50-60-те години в България „Искаш ли мир, готви се за война“, каза тя.

Според нея съвсем друг е лозунгът на Борис Джонсън „Да изпълним Брекзит“, който е за конкретен момент и цел – мобилизиране за избори, спечелването им и приключване с Брекзит.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01
Деси Добрева

Деси Добрева представя предстоящото турне "Гиздава", с което ще подпомага талантливи деца

Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава".  Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти.  Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..

публикувано на 24.06.25 в 11:24
Росица Денчева получи почетен плакет от кмета на Плевен д-р Валентин Христов

Тенисистката Росица Денчева получи почетен плакет на Община Плевен

18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън".   На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски.  Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..

публикувано на 23.06.25 в 14:43
Мая Антова

Защо е важен въпросът "защо"?

Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..

публикувано на 22.06.25 в 06:01
Юлита Фъсева

Юлита Фъсева за фестивала за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music

От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..

публикувано на 21.06.25 в 08:00