Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидия Божилова-Аройо: Пророческата дарба на Оруел се крие в човечността му

„Пророческата дарба на Оруел се корени в честността и в човечността му“, заяви пред БНР първата преводачка на „1984“ на български език Лидия Божилова-Аройо.

„Оруел не се побоя да сподели трудният живот на работниците през 30-те години, на бездомниците в Париж и в Лондон в края на 40-те години. Той не се побоя да се бие наравно заедно с анархистите в испанската гражданска война, където бе и ранен. Той изпитва недоверие към всеконтролиращите правителства и организации и поставя мъките и радостите на обикновения човек над абстрактната идея за хуманизъм“, каза тя в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

Поводът - тази седмица се навършиха 70 години от смъртта на Джордж Оруел или Ерик Артър Блеър, каквото е истинското име на известния британски писател, журналист и поет. Човекът, който е оставил след себе си два изключителни романа, написани в края на краткия му живот – „Фермата на животните“ и „1984“.

Творби, пропити с интелигентност, дълбока загриженост за социалната несправедливост, силна съпротива срещу тоталитаризма, страст към чистотата на езика и вяра в демократичния социализъм, експериментите с които се провалиха в страните от бившия Източен блок.

Често наричан най-мрачният от всички пророци на бъдещето, Джордж Оруел ни е завещал чрез „1984“ Големия брат и министерства, които бдят за всичко - от сутрешната гимнастика до любовта между хората. Пословични са мислите на Оруел за онази простота и чистота на езика като помагало на истината.

Тръмп опровергава Оруел?

В навечерието на годишнината от смъртта на Джордж Оруел във „Файненшъл таймс“ обаче се появи интересна публикация, в която авторът Саймън Купър пише, че американският президент Доналд Тръмп опровергава Оруел точно за твърдението, че когато човек се изразява ясно и просто, помага на истината и предотвратява лъжата.

Ето кратък откъс от размислите на Купър:

„И в речите си и в туитовете си Тръмп се придържа към почти всички правила на Оруел. Той предпочита едносрични думи, може да се изразява пъргаво и енергично. Неговите туитове се приближават до идеала на Оруел за проза, която звучи като реч. Подобно на Оруел, Тръмп разбира правилата на комуникацията: аудиторията вече е отегчена преди дори да сте казали нещо - стилът цака съдържането и фактите не убеждават хората. Ако кажеш нещо важно и отговарящо на истината, но с дървена прозаичност и си облечен неподходящо, никой няма да слуша. Подобно на Оруел в „1984“, Тръмп също знае, че най-завладяващият разказ е кошмар с герой: „Имигрантите идват да ви убият, но аз ще ви защитя!“. Тръмп ни залива с евфемизми за насилие. Той обещава „да унищожи“ Северна Корея, насърчава полицаите да блъскат в стената главите на заподозрените, размишлява публично за убийство на 10 милиона афганистанци и пише в социалните мрежи, че 52 ирански културни обекта и самият Иран ще бъдат поразени „много бързо и много яко“. Удоволствие му доставя да описва цветисто насилието, може би защото в съзнанието му то буди асоциации с телевизионно шоу и филми, отколкото с реалността. Преди всичко, Тръмп демонстрира смразяващата истина - че съвременната политика е само комуникация. Да се говори убеждаващо вече не е просто инструмент, то е цялата игра. Както състезание по висок скок се печели с най-високия скок, така днес избори се печелят с най-добрата комуникация: “Get Brexit done - Да осъществим Брекзит“.  Демагозите някога разчитаха на силата. Но в демокрацията по-ефективен е езикът.“

Това е тезата на Саймън Купър от „Файненшъл таймс“. Дали е прав? Кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов разсъждава по темата заедно с преводачка на „1984“ на български език Лидия Божилова-Аройо.

Опростен език не означава опростенчество

„Джордж Оруел е писател, той е и журналист и за него езикът е много важно нещо. През 30-те години той публикува есе „Политика и английският език“. В това есе той иска политиците да се изразяват ясно, точно, с прости думи, защото според него завоалираната мисъл, по сложната мисъл фактически цели да прикрие неясни мотиви, да прикрие лъжи, но когато Джордж Оруел говори за опростен език за прост израз, той не говори за опростенчество. Това е през 30-те години“, коментира Лидия Божилова-Аройо.

„Повече от десет години по късно, когато пише „1984“, за него езикът вече в тази книга е нещо друго, езикът е средство за подслушване, ограничаване, за изличаване на индивидуалността. Нов говор трябва да бъде осакатен език, с много малко понятия и това да бъдат понятия за конкретни предмети - да няма понятия за абстрактни идеи, с които да се появяват абстрактни и може би мисли, които да бъдат в разрез с политическата идеология в романа, езикът трябва да бъде обезличаващ“.

„Три са основните лозунги в книгата, които изразяват идеологията на партията – единият от тях е „войната е мир“…, който цели потискане. Той ми напомни за лозунга от 50-60-те години в България „Искаш ли мир, готви се за война“, каза тя.

Според нея съвсем друг е лозунгът на Борис Джонсън „Да изпълним Брекзит“, който е за конкретен момент и цел – мобилизиране за избори, спечелването им и приключване с Брекзит.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галина Мирчева, гост в рубриката "Горещи сърца", призовава да не губим същината си като народ

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди.   „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..

публикувано на 25.05.25 в 06:43
Стилиян Иванов

Режисьорът Стилиян Иванов: Народ без минало няма бъдеще

"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов .  "Възстановяването на..

публикувано на 24.05.25 в 12:57
Георги Любенов

Георги Любенов: Аудиторията стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата

Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..

публикувано на 21.05.25 в 09:30

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51