Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистът Георги Милков:

Хаосът в Либия ще продължи, докато основните играчи не намерят друго решение

Георги Милков - специален кореспондент на в. „24 часа“
Снимка: БГНЕС

Скептицизмът за ситуацията в Либия е разумен, хаосът ще продължи, докато основните сили, които подкрепят двамата играчи на терен – Файез Сарадж в Триполи и Халифа Хафтар на изток, не намерят друго решение. Това заяви пред БНР специалният кореспондент на вестник „24 часа“ Георги Милков - журналистът с най-голям опит на тема Либия у нас.

Според него конференцията в Берлин за Либия бе малка крачка с положителен ефект, осигурил временно примирие, което обаче може да не продължи дълго.

ЕС - най-неубедителният на терен

„Европейският съюз вероятно е големият играч с най-много различни карти и различни интереси, и уви - най-неубедителният на терен в Либия“, каза Милков в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

„Франция, която в началото играеше доста прикрито, напоследък дори не прикрива, че поддържа Хафтар. Италия е с международно признатото правителство в Триполи, както и шапката Европейски съюз“, каза той и посочи, че заради случилото се в последните месеци отделни страни взимат страната на единия или другия отбор.

„Визирам Гърция, която в последните месеци също открито е на страната на Хафтар“, посочи Милков и обясни, че Атина го прави по своя лична причина – силното участие на Турция на страната на правителството в Триполи и сключеното споразумение на турския президент Реджеп Ердоган и Сарадж за военна подкрепа, както и морското споразумение, което пресича пътя на проекта за Източносредиземноморския газопровод, в който участват Гърция, Република Кипър, Израел, Египет. „Там се заплита възелът и около проблем с Кипър“, добави той.

Сарадж чакаше подкрепа от Европа, а получи от Турция

„Сарадж очакваше подкрепа от Европа дълго време в битката на терен, а получи подкрепа единствено от Турция… Позицията на Турция е формирана от други интереси, които може да бъдат разглеждани часове наред… Но в Либия те действат с подкрепата на Катар. Така ще стигнем до следващия възел, който обяснява защо ОАЕ са на другата страна, които през годините се опитват да пропъдят или елиминират катарските интереси навсякъде - в Северна Африка, в района на Сахел, в района на Бабелмандебски проток около Йемен и т.н.“, обясни Георги Милков.

Според него турците са с най-сериозна заявка, и включително по исторически причини Турция е стъпила най-здраво в този регион, има и исторически връзки, търговски интереси, включително от времето на Кадафи, когато десетки хиляди турски работници работеха по големи турски проекти там. „Както и идеята Турция да има ВМС база в Либия, които я отстояват така, както руснаците за база в Сирия“.

Източносредиземноморският газопровод и Кипър

„В тази игра се намеси и проблемът с Източносредиземноморския газопровод, проект, в който Турция не желае да бъде маргинализирана, тъй като смята, че има достатъчно методи да контролира играта. И стигаме до стария 40-50 години проблем с Кипър“, каза журналистът и добави:

„След като в акваторията на Кипър бяха открити залежи от газ и кипърските гърци предприеха действия с подкрепата на Гърция и с договорки с Египет и Израел да се изгради газопровод, който да свързва голямото находище „Левиатан“ до бреговете на Израел, а към тръбата да бъде включен и египетски газ и да върви през Кипър, където да бъдат експлоатирани новите находища и през Гърция към Европа, Турция нямаше как да не направи нещо – да блокира тази идея. Турция твърди, че тази част е територия, в която също има право да участва“.

Непредвидимост и заради налагане на шаблона „Сирия“

Милков посочи, че в Либия „руснаците също имат своите интереси, американците – колкото и да не взимат видно участие в тази криза, също“.

„Замесени са още Турция, ОАЕ (които въоръжават Хафтар и му помагат логистично), Египет също…“. Освен това много от страните налагат шаблона „Сирия“ върху картата на Либия - руснаците, турците, Саудитска Арабия, обясни той.

„Опасявам се обаче, че всеки, наложил някакъв чужд шаблон върху картата на Либия, се е объркал. Затова нещата са непредвидими и това е най-големият проблем“, каза журналистът.

„Ако погледнете картата и видите всяка една от страните с нейното местоположение и интереси, можете по-лесно да си обясните всичко това, което се случва - хаос“, каза Георги Милков.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32