Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на „Ромео и Жулиета“ в Миланската Скала

Ла Скала - Милано

Новият сезон на Миланската Скала зарадва любителите на оперната музика с премиера на “Ромео и Жулиета” на Шарл Гуно. Поставен за първи път на парижка сцена през 1867 г. и последвали спектакли през  1874, 1911, 1934 и 2011 г., шедьовърът на композитора се завърна в миланския театър в продукция на Метрополитън опера. Музикалната вечер отбеляза и дебют в оперен спектакъл в Ла Скала на младия диригент Лоренцо Виоти. Носител на международната награда за опера за 2017 г., музикален директор на оркестър Гулбенкиан в Лисабон за сезон 2018/2019 г., избран за музикален директор на Националната Холандска опера в Амстердам от 2021 г., маестро Виоти оправда очакванията на присъстващите със своето великолепно дирижиране. Изключително висока оценка получи и режисурата на директора на Lincoln Center Theatre в Ню Йорк Бартлет Шер. Носител на “Tony Award” за 2008 г. за режисура на мюзикъла “South Pacific”на Ричард Роджърс, известен в театъра и с постановките си на оперите “Отело”, “Сивилският бръснар”, “Любовен еликсир”, “Ромео и Жулиета” на сцената на Метрополитън, Бартлет Шер ни впечатли с новаторски поглед и уважение към традициите. След силни изяви с “Риголето” в Мелбърн и Берлинската държавна опера, “Луиза Милер” в Чикаго, преподавателят по сценография в Yale School of Drama и носител на “Tony Award” Майкъл Иъргън ни очарова със своята великолепна сценография. И още една носителка на “Tony Award” за мюзикъла “South Pacific” – Катрин Зубер, получи заслуженитe аплодисменти на гостите в Ла Скала за избора на костюми.

В ролята на Жулиета беше германският сопран Диана Дамрау. След великолепнo изпълненa роля на Виолета в "Травиата" през 2013 г. с диригент маестро Даниеле Гати и Графинята в “Сватбата на Фигаро” през 2016 г., световноизвестното оперно дарование за пореден път ни очарова със силно сценично присъствие и артистичност. Вечерта отбеляза абсолютен триумф за високоценения на световната музикална сцена италиански тенор Виторио Григоло, който бе Ромео. С дебют на 13- годишна възраст в операта в Рим с “Тоска” и Лучано Павароти, носител на наградите “Карузо”, “Пучини”, “Opera News Award”, Григоло покори публиката в Ла Скала, а изпълненията на бис и бурните овации бяха доказателство за поредния успех на тенора. Висока оценка за Матиа Оливиери, когото видяхме в ролята на Меркуцио. С дебют в Ла Скала с Шонар в “Бохеми” през 2015 г. с диригент маестро Дудамел, Малатеста в “Дон Паскуале”с маестро Шайи, италианският баритон и този път се отличи със забележителна музикална техника. Добре познатият с изпълнения в опери и концерти бас-баритон Николас Тесте бе един великолепен Лоренцо. Перфектна изява в ролята на Стефано за носителката на “Opera Award” в Лондон за млади изпълнители Марина Виоти. Сила на гласа бе водеща в изпълнението на френския бас Фредерик Като, който бе граф Капулети. Изгряващият руски тенор, звезда на Болшой театър и Кралската опера в Дания, Рузил Гатин ни впечатли в ролята на Тибалд. Силна изява за носителката на наградата “Грами” за 2001 г. и “Абиати” за 2009 г. Сара Мингардо, която бе Гертруда.

Дългите аплодисменти след края на спектакъла и въодушевлението на публиката бяха доказателство за успеха на премиерата и целия оперен състав, с несъмнена звезда на вечерта Виторио Григоло.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48