Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Любенов и проф. Александър Маринов: Налице е разпад на държавността

Води ли се олигархична война в страната?

Снимка: Ани Петрова

„Аритметичният резултат от вота на недоверие беше предизвестен, но проблемите остават. Хиперактивността на прокуратурата се надявам, че ще остане в рамките на закона“. Така социологът проф. Александър Маринов коментира пред БНР актуалните теми за вота на недоверие и акциите на прокуратурата срещу президента Румен Радев, срещу бизнесмена Васил Божков и акцията в Комисията по хазарта.

По думите на проф. Маринов опозицията е пропуснала възможност да заяви алтернативни възгледи за основните проблеми, дебатирани по време на вота.

„Новият главен прокурор е амбициозен човек и иска да докаже, че с него започва нова ера. Тази активност трябва да не е тенденциозна, селективна“, смята социологът.

В предаването „12+3“ с коментар по темите се включи и политологът Милен Любенов, секретар по вътрешната политика на президента Росен Плевнелиев:

„Препотвърди се парламентарното мнозинство. БСП загуби тактически, тъй като за пореден път я пакетират с ДПС, което не е справедливо, тъй като има една задкулисна коалиция в страната и тя е между ГЕРБ и ДПС. Това пакетиране е удобно за ГЕРБ, правейки препратки към управлението на Пламен Орешарски. Това правителство не може да бъде свалено с вот на недоверие“.

Според Любенов по отношение на действията на прокуратурата процесите са много по-дълбоки, отколкото изглеждат:

„От една страна тече олигархична война, а от друга страна атаката срещу президента е политическа, която цели имиджово да урони престижа на държавния глава. Това е и опит за овладяване на президентската институция“.

Проф. Александър Маринов се съгласи с тезата, че това е по-скоро политическа комбинация, отколкото стремеж за защита на законността: 

„Може това да доведе до репутационни щети, но ако атаката не е добре подплатена, може да има обратен ефект. Прокуратурата е подведена от чувството за недосегаемост, тя прави каквото си иска и никой нищо не може да ѝ направи“.

Според социолога не може да се стигне до импийчмънт на президента, а политологът припомни, че историята вече помни случай на опит за сваляне на президента – във втория мандат на Георги Първанов мнозинството от ГЕРБ започна процедура и имаше гласуване в парламента. Любенов е на мнение, че импийчмънт не може да се случи.

И Милен Любенов, и проф. Александър Маринов смятат, че е налице разпад на държавността.

Интервюто с проф. Александър Маринов и Милен Любенов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Стармър: Няма нужда да избираме между ЕС и САЩ

Британският премиер Киър Стармър заяви, че Обединеното кралство няма нужда да избира между Съединените щати и ЕС. В реч, посветена на външната политика на Обединеното кралство, по време на традиционния банкет на кмета на лондонското Сити, Киър Стармър нападна консерваторите, че са "обърнали гръб на света", като изтъкна, че правителството му вместо това..

публикувано на 03.12.24 в 05:23

Жителите на Кипър отчитат като проблем високите разходи за живот

Повишените разходи за живот в Кипър, съчетани с ниски заплати и пенсии, са основен проблем според мнозинството от кипърците, установи ново социологическо проучване. В същото време рекордно високо ниво за последните 20 години достигнаха депозитите на домакинствата в банките, отчете Централната банка на страната в свой доклад. 54% от..

публикувано на 03.12.24 в 05:18
Британската  кралица консорт Камила.

Кралица Камила още се бори с вирусна инфекция

Британската кралица Камила ще пропусне някои части от държавното посещение на емира на Катар тази седмица поради вирусна инфекция в гърдите, съобщи източник от Бъкингамския дворец. Източникът от двореца уточни за медиите, че инфекцията, която кралицата получи преди няколко седмици, не е отшумяла и тя е доста изтощена. Промените в програмата на..

публикувано на 03.12.24 в 02:18

Изложба "Българска екзархия - история в снимки“ в Монтана

Документална изложба, посветена на историята на Българската екзархия, бе открита тази вечер в Художествена галерия "Кирил Петров“ в Монтана. Поводът е 133 години от обявяването на градския статут на Монтана . Изложбата "Българска екзархия - история в снимки“ е посветена на 150 години Българска екзархия. На 23 пана със снимки и текст на..

публикувано на 02.12.24 в 22:12

3 770 са шофьорите-нарушители в първия ден на ограничения в София, глобата е 50 лв.

3 770 са шофьорите-нарушители в първия ден на въведената нискоемисионна зона в центъра на София. Те ще бъдат глобени по 50 лева, съобщи Димитър Петров - ръководител на дирекция ''Управление и анализ на трафика'' на Столичната община. Той припомни, че нискоемисионната зона важи в периода 1 декември 2024 година - 28 февруари 2025 и обхваща т.нар. Малък..

публикувано на 02.12.24 в 21:59

Сирийската опозиция се зарече да се бие срещу Асад, докато той не се съгласи на преговори за предаване на властта

Сирийската опозиция няма да спре да се бие срещу режима на Башар ал Асад докато той не се съгласи да преговаря, за да сдаде доброволно властта в Дамаск. Това заяви в Истанбул лидерът на Националната коалиция на сирийските революционни и опозиционни сили Хади ал Бахра. Групировката "Тахрир аш Шам", която е основната сила на щурма в Алепо и в други селища..

публикувано на 02.12.24 в 21:45

Пета вечер на протести в Тбилиси

За пета поредна вечер в центъра на Тбилиси хиляди хора протестират срещу решението на управляващите да замразят преговорите за присъединяване към Европейския съюз до 2028 година. Антиправителствени демонстранти блокираха ключов път в Грузия При досегашните такива демонстрации се стигна до сблъсъци с полицията, която използва сълзотворен газ и..

публикувано на 02.12.24 в 21:18