Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бивше сметище в Тел Авив е превърнато в парк

Тел Авив
Снимка: bg.wikipedia.org

Близо 40 години в местността Хирия са отнасяли отпадъците на жителите на зараждащия се Тел Авив. В самото начало те са били повече органични. Държавата е била бедна и старите дрехи са били прекроявани, обувките поправяни, имало е будки за ловене на бримки на чорапи. Постепенно хората се замогват.

Ятата птици, които ровели в отпадъците, започнали да пречат на излитащите самолети от намиращото се наблизо международно летище Бен Гурион. Перспективата била или да се закрие летището, или сметището. Действащият по това време премиер на Израел Ариел Шарон издал заповед за незабавно затваряне на мястото за събиране на боклук. Свикал мозъчен тръст, за да се реши задачата за сметосъбирането на Тел Авив и на околните градове и 20 села, а също за реновиране на местността Хирия и създаване на негово място на парк. 

Днес той е едно от луксозните места за забавление в Тел Авив. А непосредствено до него има завод за преработка на отпадъци.

"Паркът е на 2000 акра и е най-големият в света, построен върху сметище. Два пъти е по-голям е от Сентръл парк в Ню Йорк. На няколко пъти сметта е била покривана с почва. Последният слой е най-плътен. Органичните отпадъци вътре се разлагат и образуват газ метан. Има огромна система от газопроводи, за да не се създават условия за избухване на пожари. С газта се захранва намираща се на няколко километра текстилна фабрика, а също и заводът за преработка на боклук и всички увеселителни и културни заведения на територията. Продаваме енергия и на държавната електрическа компания", каза заместник-директорът по туристическата дейност Рахели Крохман.

За архитектурата си паркът е получил държавна награда.

"Всичко в него е от преработени по различни начини отпадни материали. Скулптури от „вторични суровини“ дадоха началото на ново течение в изкуството на творби от отпадни материали. Сега събираме и дъждовна вода. На върха на планината, която всъщност е от боклук. Има красиво и езеро с лилии и тръстика. Предстои да се довърши най-големият амфитеатър на открито в Израел. В парка се правят международни фестивали. Освен разделното събиране е изключително важно и рециклирането. От дървесината се произвежда хартия, а от дънери и клони - дървени въглища за любимите на израелците барбекюта. Има технологии и за повторно обработване и използване на строителни материали. Фабриката приема несортираните боклуци - 3500 тона на ден".

Във водни басейни се утаяват тежките отпадъци, по средата са органичните, а най-горе - пластмасови торбички, прибори за еднократна употреба.

"За материалите от най-горния слой имаме веднага покупател. Завод за бетон се нуждае от леки материали отделящи най-висока  топлина. Кесийките и другите пластмаси по същество са нефтопродукти. От органичните отпадъци се прави компост и се събира метан. С магнити от най-различен вид отделяме различни метали . Сортираме ги и ги продаваме ", допълни Крохман.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35