Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успехи на певицата Светлина Стоянова на концертния подиум във Виена

| обновено на 29.01.20 в 19:04
Светлина Стоянова и Стивън Хопкинс в Стъклената зала на Музикферайн - Виена
Снимка: Б. Йосифова
След блестящите успехи в ролята на Розина от “Севилският бръснар“ на сцената на Щатсопер, талантливият български мецосопран Светлина Стоянова имаше две забележителни изяви на концертния подиум във Виена. През декември 2019 г. тя изнесе солов рецитал с песенен репертоар в Стъклената зала на Музикферайн, а на 12 януари 2020 г.  участва  в матине на Щатсопер, изпълнявайки арии от опери на  Хендел, Моцарт, Масне, Росини и Бизе. 

След първия концерт на 9 декември авторитетният австрийски всекидневник “Die Presse“ публикува рецензия, в която определи нейния дебют в Музикферайн като сензационен и акцентира върху оригиналната концепция на програмата, включваща песни на 7 езика и обхващаща широк спектър на мецосопрановия репертоар като стилово многообразие с творби от Хенри Пърсел, Клод Дебюси, Франсис Пуленк, Мануел де Файя, Густав Малер, Клара Шуман, Йоханес Брамс, Пьотр Илич Чайковски, Сергей Рахманинов, Михаил Глинка, Джоакино Росини. Едно своеобразно музикално пътешествие, което даде възможност на изящната Светлина Стоянова да разкрие във всяко вокално изпълнение своята впечатляваща певческа индивидуалност на интерпретатор: от блестящи виртуозни колоратури до красиво разгърнати вокални фрази, от лирично звучене и фини нюанси до темпераментни, емоционални акценти.

И в двата концерта Светлина Стоянова се представи с клавирен съпровод на изключителния пианист Стивън Хопкинс. Роденият  в САЩ инструменталист е корепетитор във Виенската Щатсопер от 2010 г. и участва в подготовката на нови сценични постановки в този театър с плеяда  оперни звезди, сред които Пласидо Доминго, Роберто Аланя, Хуан Диего Флорес, Елина Гаранча и мн. др.  Стивън Хопкинс е бил асистент на Саша Гьотцел, а от 2015 г. е активно ангажиран като диригент на продукциите на детски опери във Виенската Щатсопер. Aмериканският пианист говори с респект за изключителните възможности и предизвикателства , които този театър предоставя като кариерно развитие и цитира  своя първи сезон тук, когато е трябвало да разучи осем нови оперни заглавия.  

В интервю за слушателите на предаването “Алегро Виваче“  по "Хоризонт" Стивън Хопкинс разказа с удоволствие за началото на своето творческо  партньорство с младата българска певица Светлина Стоянова:
„Бих казал, че още от първия момент между мен и Светлина се получи специален творчески контакт. Разбирахме се просто без думи - аз изсвирвах определен пасаж или тя изпяваше фраза и всеки от нас усещаше в каква посока да насочим своята интерпретация. Важен аспект от нашата работа бяха речитативите от оперите на Моцарт в роли като Керубино от “Сватбата на Фигаро“  и Церлина от “Дон Жуан“. Това са заглавия, в които често съм акомпанирал на чембало по време на спектаклите и усещах енергията, специфичното озарение, които гласът и фигурата на Светлина  излъчват от сцената. В същото време тя е много уверена като певица в своето изпълнение и това е предпоставка за една успешна кариера. По време на репетиционния процес във Виенската Щатсопер усетихме тази музикантска връзка помежду ни и решихме да подготвим съвместно камерен репертоар. За концерта в Музикферайн обсъдихме заедно концепцията - избрахме, например, няколко испански песни, които аз многократно съм акомпанирал, но включихме и руски репертоар, който Светлина бе изпълнявала, а за мен бе нов. Именно този обмен на идеи ни допълва като интерпретатори по чудесен начин.“

За слушателите на предаването “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" чаровната и талантлива млада певица Светлина Стоянова също разказа интересни подробности за своето съвместно музикално партньорство със Стивън Хопкинс. Чуйте интервюто в звуковия файл.

   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30