Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Астрономи настояват да се ограничи светлинното замърсяване

Астрономическата обсерватория на Софийския университет "Св. Климент Охридски"
Снимка: БГНЕС

Професионални астрономи събират подкрепа за петиция в световен мащаб за справяне с отрицателното въздействие на сателитната система Starlink на компанията SpaceX за интернет достъп заради светлинното замърсяване, което идва от спътниците. Зад инициативата стои италианският астроном Стефано Галоци.

Проектът му започна в началото на януари. До момента под петицията му, споделена в профила му в Туитър, са се подписали 1300 астрономи. Те искат и съгласуване в световен мащаб, при което национални и международни астрономически агенции да могат да налагат вето върху всички онези проекти, които влияят отрицателно на важни и уникални астрономически съоръжения.

"Със сигурност това е доста съществен проблем. За съжаление аз до момента не съм запознат с тази петиция, но съм сигурен, че бих я подписал, тъй като наистина светлинното замърсяване изключително много ни пречи на нас професионалните астрономи, където и да се намираме на Земята. Сателитите са нещо изключително важно за съвременния живот на Земята благодарение на тях имаме джипиес системи, имаме телевизия, интернет и така нататък", каза в предаването "Хоризонт до обед" Евгени Овчаров, ръководител на катедра "Астрономия" към Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

Но все пак трябва да се ограничават тези сателити, доколкото е възможно, защото те пречат на астрономите.

"Когато снимаме някакъв далечен обект с нашите телескопи от професионалните обсерватории, ако е много голям броят на сателитите, може буквално да пропуснем някое откритие, което може да е много важно за нас като хора въобще, за да разберем физиката на тези далечни обекти. Като цяло светлинното замърсяване е проблем не само от сателитите, но и от светлините на градовете. В историята през последните десетилетия има много обсерватории, които са станали буквално неизползваеми заради разрастването на градовете и така да се каже безконтролното осветление на тези градове, обсерватории са се оказвали почти в центъра на градовете или в периферията на много засветени места и вече няма как да се използват за професионални цели, за съжаление", допълни Евгени Овчаров.

Професионалните действащи обсерватории в България са три. Важните астрономически събития през 2020 година са записани в "Гид на астронома любител 2020", който е публикуван днес на сайта на катедра "Астрономия".

"Има няколко интересни затъмнения, има метеорни потоци, има интересна видимост на планетите, може би най-интересното е сближаването на Юпитер и Сатурн, на 21 декември ще са изключително близко на небето, което е интересно за астрофотографите", изтъкна Евгени Овчаров.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...

публикувано на 29.12.24 в 05:22
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

Професор Беев: Почвите са резервоар на антимикробна резистентност

Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче засяга не само човека, но и почвите, водите и растенията. Защо това е проблем -  интервюто на Мария..

публикувано на 09.12.24 в 18:54

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00