Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СРС ли са записите, които огласи прокуратурата

Теодор Славев и проф. Николай Радулов пред БНР

"По питането на главния прокурор Конституционният съд има вече практика по аналогични казуси". Това каза пред БНР Теодор Славев от Института за правни инициативи. Той уточни, че това питане на Иван Гешев е многостранно, но в него прозира концептуално объркване за това какво означава разделение на властите:

"В кампанията си за главен прокурор Гешев имаше възможност много пъти да тълкува това, но очевидно не го е разбрал, защото президентската институция е особена - имунитетът и мандатът е особен. Не случайно конституционният законодател е предвидил, президентът и вицепрезидентът не могат да бъдат разследвани по реда на наказателното производство - именно заради такива случаи". Теодор Славев

Славев коментира в предаването "12+3" по "Хоризонт", че има основание по чл. 175, ал. 5 от Закона за съдебната власт Висшият съдебен съвет да разгледа случая и би могло да се твърди, че има основания Иван Гешев да бъде отстранен, защото има незаконни действия на прокуратурата, но точно прокуратурата пък би трябвало да каже, че тези действия са незаконни. Според него това отново отвежда казуса  до стария казус - "кой може да разследва главния прокурор".  

Във връзка с разпространите от прокуратурата записи, за които твърди, че уличават президента Румен Радев в престъпление, Теодор Славев коментира, че покрай тези СРС-та има много неизвестни:

"Стана ясно, че записите са правени през април 2019-а г., а тогава имаше друг главен прокурор. ... Означава ли, че г-н Сотир Цацаров е разпъвал чадър над президентството и над други институции? Второ - на 31-ви юли 2019-а КПКОНПИ излиза с решение, че спрямо Румен Радев няма конфликт на интереси. Това означава ли, че върху комисията е оказван натиск и съответни би ли трябвало да бъде разследван предишният ѝ председател, а и сегашният, ако това е в случай на продължаващо престъпление оказан натиск". 

По думите му пуснатите СРС-та са предупреждение към президента да не предлага твърде радикални неща като промени в Конституцията, относно отчетността на главния прокурор. "Записите са незаконни и съшити с бели конци", каза той и изрази очакване президентската институция да доведе докрай заявените усилия за промяна в Конституцията по посока на ефективност на съдебната власт и отчетност на прокуратурата.

Славев уточни, че е станало ясно, че по инициатива на ДАНС е подслушван натовски генерал (Цанко Стойков - командир на ВВС, бел.ред.), а не по инициатива на КПКОНПИ, която е оправомощена да поиска използването на СРС. 

Бюрото за контрол на СРС трябва да бъде сезирано по този случай, за да се произнесе по какъв начин са събрани и има ли нередност, категоричен беше Славев.

Николай РадуловПроф. Николай Радулов - преподавател по национална сигурност в НБУ, коментира пред БНР, че не е ясно срещу кого е било открито това процесуално дело, от което са записите, разпространени от прокуратурата - дали става дума за президента, или за главнокомандващия на ВВС.

"СРС по никакъв начин не могат да бъдат рязани и манипулирани, защото това ще означава, че разговорите не отговарят на това, което ние слушаме. Това е забранено", категоричен беше Радулов. Според него това, което се чува от пуснатите от прокуратурата записи, може да се бъде скърпено от парчета от отделни разговори, а и не сме сигурни в участниците в разговора.

"По това дело не се е стигнало да явяване в съда, което значи, че СРС, ако такова въобще е било използвано, би следвало в рамките на срока, когато е използвано, да се създаде веществено доказателство на негова база или да бъде унищожено. Ако не е унищожено, това е престъпление", заяви проф. Радулов.  

Несъмнено е, че е престъпление използването на такива материали, който и да разрешава огласяването им, обобщи той.

Интервютата на Даниела Якова и Силвия Великова с Теодор Славев и с проф. Николай Радулов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израел с една от най-масираните бомбардировки на Бейрут от началото на офанзивата срещу "Хизбула"

Израел подложи ливанската столица Бейрут на една от най-масираните бомбардировки от началото на офанзивата си срещу "Хизбула". Премиерът на Ливан Наджиб Микати призова за натиск върху Израел за прекратяване на огъня, а хиляди хора по света поискаха спиране на кръвопролитието в Близкия изток на демонстрации в навечерието на годишнината от..

публикувано на 06.10.24 в 17:51
Билборд със снимка на покойния лидер на

Посланикът на Ливан в Лондон: Насрала се съгласи на примирие малко преди да бъде убит

Посланикът на Ливан в Обединеното кралство заяви в интервю за Скай нюз, че убитият лидер на ливанската шиитска групировка "Хизбула" Хасан Насрала се е съгласил на тримесечно примирие малко преди да бъде убит. Ливанският посланик в Лондон Рами Мортада потвърди слуховете, че Хасан Насрала се е съгласил да прекрати огъня малко преди убийството му...

публикувано на 06.10.24 в 17:18
Мигранти са ескортирани на брега, след като са били прибрани в Ламанша, Дувър, Великобритания, архив.

973 мигранти със 17 лодки са достигнали британските брегове, прекосявайки Ламанша в събота

Общо 973 мигранти със 17 лодки са прекосили Ламанша в събота - най-високият брой за ден тази година. Четирима души, след тях двегодишно дете, загинаха вчера.  Предишният рекорд за прекосявания за ден е от 18 юни – 884 мигранти. Две от лодките в събота са получили повреди в двигателите. В едната от тях е имало 90 души. 15 от тях, включително двегодишно..

публикувано на 06.10.24 в 17:06

Заради глобалното затопляне в Антарктида се появяват все повече растения

Заради глобалното затопляне в Антарктида се появяват все повече растения, показва проучване на екип от учени, публикувано в американското списание "Нейчър". Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 г. растителността е било по-малко от 1 кв. км, докато през 2021 г. тя вече е покривала близо 12 кв. км. Разпространението на растения..

публикувано на 06.10.24 в 17:01

Спряно е движението на влаковете между станциите "Сливница" и "Обеля" по Линия 2 заради наводнение

Във връзка с авария на магистрален водопровод в район "Връбница" временно е спряно движението в участък на метрото между станциите "Сливница" и "Обеля" по Линия 2, съобщават от пресцентъра на Столичната община. Осигурен е заместващ автобус, който се движи от метростанция "Сливница", по бул. "Панчо Владигеров", "Обелски път" до станция..

публикувано на 06.10.24 в 16:52

Проф. Оскар: Последните пет години има ръст на късогледство при деца, при които няма наследственост

Здравето на детските очи е фокус в Минути за здраве. Поводът е предстоящият на 10 октомври, Световен ден на зрението. За най-често срещаните проблеми с очите при децата разказва проф. Александър Оскар, ръководител на Катедра по офталмология към Медицински университет - София, началник на Клиника по очни болести в Александровска болница и..

публикувано на 06.10.24 в 16:47

В община Сапарева баня таксата за битови отпадъци догодина ще се увеличи

Такса "смет" в Сапарева баня се очаква да бъде увеличена догодина. Според кмета повишените разходите налагат увеличение на таксата до пет пъти. Причината е в увеличаващите се все повече средства за сметосъбиране заради многото туристи и строителството.  Годишно сметосъбирането в общината се дофинансира с около 500 хил. лева. Община..

публикувано на 06.10.24 в 16:45