Мирният план на президента на САЩ Доналд Тръм, наречена „Сделката на века“, предизвика ръкопляскания от лидерите на Израел и протести от ръководителите в Палестина. Политическите реакции бяха очаквани, но какво мислят обикновените хора в Йорданската долина - едно от местата, заедно с Ерусалим, които подлежат на анексиране от Израел. За това разказва кореспондентката на БНР в Израел Искра Декало, която беше в Йерихон.
Кметът на Йерихон Салем Гроуф посреща групата ни чуждестранни журналисти на най-високия етаж на общината, от където се открива прекрасен изглед към 12-хилядния град и към знаменития манастир на Изкушенията Христови високо в скалите:
„Бях шокиран. След войната от 1967 г. останаха само 22 процента от историческата земя на Палестина. Новата програма отнема още 40 на сто от териториите ни. Това е голям удар върху надеждите ни за създаване на Палестинска държава и даване на права на палестинците. В програмата на Тръмп има специален пасаж за Йерихон. За нас това е столицата на Йорданската долина. Градът остава в Палестина, но се анексират голяма част от селскостопанските земи и природните богатства, каквото за нас е Мъртво море. А те са източник на препитание на населението. Изкуственото разделяне ще донесе много неудобства на населението, като се почне от инфраструктурата и се стигне до препитанието. Йорданската долина е не житница, но зеленчуковата градина и мястото на най-добрите плантации на Палестина. Разделението, по „сделката на века“ на Тръмп ще бъде пречка в развитието на бъдещата палестинска държава. При нас преобладава селското население, което се изхранва от земи, предавани от баща на син. Не сме съгласни те да попадат в друга държава. Нашите права са признати от международната общност. Искаме си ги официално. Ние нямаме проблеми с хората, независимо от религията им. Против ционисткото правителство на Израел сме. То се опитва да представи конфликтът ни като религиозен. Имаме своя исторически корен в Ерусалим. Градът е важен и за трите религии и не бихме дали и сантиметър от това, което ни се полага там. Всеки палестинец, включително и аз, когато слушахме изявленията на Тръмп се ядосахме. До последния момент мислех, че става въпрос само за политически натиск, но в тази програма Тръмп подкрепя всички искания на израелската страна. След неговото изявление изкарахме много тежка нощ. Лично аз се опитвам да успокоя съгражданите си и те да не протестират на улиците. На сутринта хората излязоха да обработват земите си. Опитваме се с мирни средства да отстояваме своите земи, да покажем, че не сме съгласни да минат към Израел. Информацията, която имаме за плана на Тръмп, не е достатъчна, за да вземем категорично решение за действия. Това правим ние - светската власт. Но се страхуваме какво ще бъде в петък, след проповедта по време на молитвата. Не искаме да има агресивни демонстрации, защото считаме, че това е нещото, което Израел би искал, за да може да покаже твърдост. Подкрепяме нашите политици и вярваме, че те ще намерят най-правилния път да мобилизират световната общност в наша защита“.
Фурмите, отглеждани в Йорданската долина, са сред най-скъпите и качествени в света. Въпреки бойкота на защитниците на Палестина срещу продукцията, отглеждана на окупираните след войната през 1967 г. територии, те по неведоми пътища достигат дори до арабските държави. Защото фурмата в ислямския мир не е плод, а част от религията. А тези вълшебни плодове се отглеждат в плантациите на научно-изследователския институт край кибуц Гилгал. Разговарям с неговия ръководител Ноам Вайслер:
„В Йорданската долина живеят около 5 500 израелци в 22 селища. Разполагаме с 880 декара земя. Имаме най-високата раждаемост в цял Израел. Не мисля, че ако влезе в сила програмата на Тръмп нещо ще се измени. Досега се подчинявахме на разпорежданията на командващия Централния военен окръг на Израел, а ако нашите селища се присъединят официално към Израел ще сме граждани, както всички останали. Тревожи ни само границата, която ще затрудни колегите ни - араби. Имаме 7-8 научни работници-палестинци, с които сътрудничим дълги години и много ги уважаваме. Страхуваме се, че при разделение на териториите в Йорданската долина ще има много формалности при преминаването на евентуални гранични пунктове и за тях няма да е лесно да идват на работа. Освен това имаме опаковъчни цехове в близките два кибуца, където работят около 200 палестинци. А по време на кампанията за събиране на фурми, набираме около 20 000 души, не само от Йорданската долина, а и от Юдея и Самария. Поне досега сме работили прекрасно заедно. Селското стопанство е рисково производство и това се отразява по специфичен начин на мисленето на селянина. Той се вълнува от това, на което може да повлияе: какво да засади, как да го продаде. На природните бедствия и политическите решения гледа като на даденост“.
Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..