Мирният план на президента на САЩ Доналд Тръм, наречена „Сделката на века“, предизвика ръкопляскания от лидерите на Израел и протести от ръководителите в Палестина. Политическите реакции бяха очаквани, но какво мислят обикновените хора в Йорданската долина - едно от местата, заедно с Ерусалим, които подлежат на анексиране от Израел. За това разказва кореспондентката на БНР в Израел Искра Декало, която беше в Йерихон.
Кметът на Йерихон Салем Гроуф посреща групата ни чуждестранни журналисти на най-високия етаж на общината, от където се открива прекрасен изглед към 12-хилядния град и към знаменития манастир на Изкушенията Христови високо в скалите:
„Бях шокиран. След войната от 1967 г. останаха само 22 процента от историческата земя на Палестина. Новата програма отнема още 40 на сто от териториите ни. Това е голям удар върху надеждите ни за създаване на Палестинска държава и даване на права на палестинците. В програмата на Тръмп има специален пасаж за Йерихон. За нас това е столицата на Йорданската долина. Градът остава в Палестина, но се анексират голяма част от селскостопанските земи и природните богатства, каквото за нас е Мъртво море. А те са източник на препитание на населението. Изкуственото разделяне ще донесе много неудобства на населението, като се почне от инфраструктурата и се стигне до препитанието. Йорданската долина е не житница, но зеленчуковата градина и мястото на най-добрите плантации на Палестина. Разделението, по „сделката на века“ на Тръмп ще бъде пречка в развитието на бъдещата палестинска държава. При нас преобладава селското население, което се изхранва от земи, предавани от баща на син. Не сме съгласни те да попадат в друга държава. Нашите права са признати от международната общност. Искаме си ги официално. Ние нямаме проблеми с хората, независимо от религията им. Против ционисткото правителство на Израел сме. То се опитва да представи конфликтът ни като религиозен. Имаме своя исторически корен в Ерусалим. Градът е важен и за трите религии и не бихме дали и сантиметър от това, което ни се полага там. Всеки палестинец, включително и аз, когато слушахме изявленията на Тръмп се ядосахме. До последния момент мислех, че става въпрос само за политически натиск, но в тази програма Тръмп подкрепя всички искания на израелската страна. След неговото изявление изкарахме много тежка нощ. Лично аз се опитвам да успокоя съгражданите си и те да не протестират на улиците. На сутринта хората излязоха да обработват земите си. Опитваме се с мирни средства да отстояваме своите земи, да покажем, че не сме съгласни да минат към Израел. Информацията, която имаме за плана на Тръмп, не е достатъчна, за да вземем категорично решение за действия. Това правим ние - светската власт. Но се страхуваме какво ще бъде в петък, след проповедта по време на молитвата. Не искаме да има агресивни демонстрации, защото считаме, че това е нещото, което Израел би искал, за да може да покаже твърдост. Подкрепяме нашите политици и вярваме, че те ще намерят най-правилния път да мобилизират световната общност в наша защита“.
Фурмите, отглеждани в Йорданската долина, са сред най-скъпите и качествени в света. Въпреки бойкота на защитниците на Палестина срещу продукцията, отглеждана на окупираните след войната през 1967 г. територии, те по неведоми пътища достигат дори до арабските държави. Защото фурмата в ислямския мир не е плод, а част от религията. А тези вълшебни плодове се отглеждат в плантациите на научно-изследователския институт край кибуц Гилгал. Разговарям с неговия ръководител Ноам Вайслер:
„В Йорданската долина живеят около 5 500 израелци в 22 селища. Разполагаме с 880 декара земя. Имаме най-високата раждаемост в цял Израел. Не мисля, че ако влезе в сила програмата на Тръмп нещо ще се измени. Досега се подчинявахме на разпорежданията на командващия Централния военен окръг на Израел, а ако нашите селища се присъединят официално към Израел ще сме граждани, както всички останали. Тревожи ни само границата, която ще затрудни колегите ни - араби. Имаме 7-8 научни работници-палестинци, с които сътрудничим дълги години и много ги уважаваме. Страхуваме се, че при разделение на териториите в Йорданската долина ще има много формалности при преминаването на евентуални гранични пунктове и за тях няма да е лесно да идват на работа. Освен това имаме опаковъчни цехове в близките два кибуца, където работят около 200 палестинци. А по време на кампанията за събиране на фурми, набираме около 20 000 души, не само от Йорданската долина, а и от Юдея и Самария. Поне досега сме работили прекрасно заедно. Селското стопанство е рисково производство и това се отразява по специфичен начин на мисленето на селянина. Той се вълнува от това, на което може да повлияе: какво да засади, как да го продаде. На природните бедствия и политическите решения гледа като на даденост“.
Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец. Очаква се увеличението на парите за възрастните хора да бъде около 2,8%. Над девет милиона пенсионери в Испания ще получават с около 40 евро повече на месец от следващата година. Това съобщиха от Министерството на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията в..
БНБ прогнозира инфлацията да бъде на 1,9% в края на годината спрямо 5 на сто година по-рано, става ясно от изданието "Макроикономическа прогноза" на банката. Според новите оценки средногодишната инфлация се очаква да бъде 2,5% при 8,6 на сто през 2023-та. Основен фактор за забавянето на инфлацията е низходящата динамика на международните цени на..
Френското правителство се съгласи да направи отстъпки по оспорвания проектобюджет под натиска на опозицията, която заплашва с вот на недоверие. Текстът е разглеждан от Сената, след като беше отхвърлен на първо четене от долната камара. Франция няма да увеличи таксите върху електричеството за следващата година - това обяви премиерът Мишел Барние в..
"И Явор Божанков, и Даниел Лорер бяха наясно предварително с решението ни да ги изключим при гласуване в полза на Пеевски - преди да натиснат бутона. Уважаваме правото им да гласуват и избират свободно, както и направиха". Това написа в публикация във фейсбук Николай Денков от "Продължаваме промяната", депутат от ПП-ДБ и бивш премиер. " Резултатът..
Служебният премиер Димитър Главчев свиква заседание на Централния епизоотичен съвет заради разпространяващите се в страната две опасни заразни болести по животните - шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Това съобщиха от правителствената пресслужба На заседанието ще бъде обсъдено как да се затегне контролът и да се подобри..
Ден след влизането в сила на прекратяването на огъня в Ливан между израелската армия и групировката "Хизбула", двете страни се обвиниха взаимно в нарушаване на условията за замлъкване на оръжията. Израел обяви, че бойци на "Хизбула" са се опитали да достигнат до склад за боеприпаси в Южен Ливан и затова там е нанесен въздушен удар и се въвежда..
В момента Русия избира мишени за нанасяне на удари срещу Украйна, които могат да включват "центрове за вземане на решения" в Киев. Това заплаши президентът Владимир Путин от Астана, където се провежда среща на Организацията на Договора за колективна сигурност. Масираните атаки срещу украинската енергийна система са "отговорът" на Москва на украинските..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..