Защо не трябва да се предоверяваме на получените лабораторни резултати от изследвания и какво да изискваме при разчитането им?
Началникът на Лабораторията по клинична имунология в Университетската болница „Свети Иван Рилски“ проф. Доброслав Кюркчиев заяви, че лабораторните изследвания в клиничната имунология са изключително сложни и изискват разчитане от висш медицински персонал, който да мисли върху получените резултати.
„В лабораторните имунологични изследвания, както във всяка сфера на човешкия живот, са възможни грешки. Следователно пациентите трябва да знаят какво могат да направят те, за да се предотвратят тези грешки евентуално и какво могат да изискват съответно от лабораторните специалисти, така че да се минимализира този процес“, каза в предаването „Закуска на тревата“ проф. Доброслав Кюркчиев.
Лабораторните изследвания в имунологията са изключително сложни.
„Първият съвет, който бих си позволил да дам на пациентите, е да знаят, че мястото, където отиват, ще има хора, които да мислят върху техните резултати, които да ги гледат в контекст, които да ги интерпретират, които да се свържат с лекарите, да говорят върху тях и така нататък. Считам, че това е най-важното“.
Пациентите трябва да се информират дали лабораторията, в която ще си направят изследвания, разполага с необходимата техника, допълни специалистът.
„И третото, което трябва да имат, е тази лаборатория в комуникация ли е с клиничните специалисти, които ще гледат техните изследвания“, допълни проф. Доброслав Кюркчиев.
Според световната статистика на четвърто място по честота на грешки е предоверяването на така наречената „машинна интелигентност“.
„Това, което апаратът изкара като резултат, се приема безкритично. То се качва в интернет и заминава нататък. Никой съответно не интерпретира в контекст този резултат. Това е един проблем, за който в България не се говори. То и в Америка очевидно се говори отскоро. Този проблем според мен е много голям - предоверяването на машините, отказа да се мисли, минимализиране на висшия персонал“, изтъкна специалистът.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..