Защо не трябва да се предоверяваме на получените лабораторни резултати от изследвания и какво да изискваме при разчитането им?
Началникът на Лабораторията по клинична имунология в Университетската болница „Свети Иван Рилски“ проф. Доброслав Кюркчиев заяви, че лабораторните изследвания в клиничната имунология са изключително сложни и изискват разчитане от висш медицински персонал, който да мисли върху получените резултати.
„В лабораторните имунологични изследвания, както във всяка сфера на човешкия живот, са възможни грешки. Следователно пациентите трябва да знаят какво могат да направят те, за да се предотвратят тези грешки евентуално и какво могат да изискват съответно от лабораторните специалисти, така че да се минимализира този процес“, каза в предаването „Закуска на тревата“ проф. Доброслав Кюркчиев.
Лабораторните изследвания в имунологията са изключително сложни.
„Първият съвет, който бих си позволил да дам на пациентите, е да знаят, че мястото, където отиват, ще има хора, които да мислят върху техните резултати, които да ги гледат в контекст, които да ги интерпретират, които да се свържат с лекарите, да говорят върху тях и така нататък. Считам, че това е най-важното“.
Пациентите трябва да се информират дали лабораторията, в която ще си направят изследвания, разполага с необходимата техника, допълни специалистът.
„И третото, което трябва да имат, е тази лаборатория в комуникация ли е с клиничните специалисти, които ще гледат техните изследвания“, допълни проф. Доброслав Кюркчиев.
Според световната статистика на четвърто място по честота на грешки е предоверяването на така наречената „машинна интелигентност“.
„Това, което апаратът изкара като резултат, се приема безкритично. То се качва в интернет и заминава нататък. Никой съответно не интерпретира в контекст този резултат. Това е един проблем, за който в България не се говори. То и в Америка очевидно се говори отскоро. Този проблем според мен е много голям - предоверяването на машините, отказа да се мисли, минимализиране на висшия персонал“, изтъкна специалистът.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..