Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са предизвикателствата след Брекзит според българските евродепутати

Кои са основните предизвикателства пред България след оттеглянето на Великобритания от Общността? Кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова разговаря с български евродепутати от различните политически групи в Европейския парламент.

Единството на страните членки бе това, което главният преговарящ Мишел Барние поддържаше и изтъкваше почти непрекъснато по време на тежките преговори с Великобритания. Очевидно тази тенденция ще се запази.

Андрей Ковачев от Европейската народна партия:

„Както за всички страни членки ние трябва общо да имаме стратегия за отношенията ни след Брекзит по отношение на сигурността, отбраната, бихме искали търговското споразумение, което ще се подпише с тях да е всеобхватно“

Андрей Ковачев

Търговията и сигурността са въпроси, които изтъква и колегата му Радан Кънев:

Радан Кънев

„Преди всичко от гледна точка на търговския оборот, както немаловжни британски инвестиции в България, така и значителен български износ към английския пазар. Естествено много българи, които работят в Обединеното кралство, много хора, които учат в университети, и, естествено, въпросът не е свързан толкова пряко с България, всички отражения на общата европейска сигурност. Обединеното кралство бе основен елемент на европейската сигурност. Всички ние имаме интерес това партньорство да продължи без промяна“.

Как Сергей Станишев от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите вижда основната задача в бъдеще:

„Ние имаме обща отговорност да формираме заедно отношенията между ЕС и Великобритания. И трябва на всяка цена да избегнем сценариите на социален дъмпинг, който десните управляващи във Великобритания вероятно ще се опитат да наложат и да подкопаят европейската социална държава. Трябва заедно да формираме такива отношения на сътрудничество, а не на съперничество, както и да минимизираме икономическите щети, каквито ще има“.

Сергей Станишев

А предизвикателствата пред България?

„Съдбата на българите, които живеят на Острова, защото, да, много вече имат статус официален, но съм сигурен, че има огромен брой хора, които са между земята и небето. И тук е работата на институциите, на правителството да помогнат максимално те да нямат затруднения“, посочва Станишев.

По-различно ги вижда Елена Йончева от същата политическа група:

Елена Йончева

„Най-голямото предизвикателство е България да не бъде поставена в един втори коловоз. Да не се превърнем в държавата, която ще тръгне на втора скорост“.

Защо се стигна до Брекзит? Илхан Кючюк от „Обнови Европа“:

„Защото преди години бе позволено на една държава да избира своите политики. Политиката на двойните стандарти доведе основно до това. Ако Европа иска да играе значима външнополитическа роля и да има подкрепа от своите граждани, няма как да се продължи с политиката на двойните стандарти. Резултатът винаги ще бъде такъв“.

Илхан Кючюк

Какво трябва да запазим в двустранните отношения?

„Нашият голям интерес е българските граждани. Ние имаме 250 000 български граждани, по неофициална информация, на територията на Обединеното кралство“, коментира Кючюк. 

Искра Михайлова от същата група също смята за един от приоритетите на страна ни правата на българските граждани:

Искра Михайлова

„Квалифицираните български граждани в Обединеното кралство вече са получили съответното право на престой. Но ние имаме и друга категория граждани, които работят там, и трябва да видим как ще бъдат запазени техните права. Да видим как ние ще отрегулираме пребиването на английски граждани или от Северна Ирландия в България. След това ще бъде много важно според мен как ще се установят търговските контакти, за да работи българският бизнес. И как ще се установят добрите взаимоотношения между българските ВУЗ-ове и университетите на Великобритания“.

В по-различна светлина вижда ситуацията Андрей Слабаков от групата на европейските консерватори и реформисти, който единствен от българските си колеги е гласувал против споразумението за Брекзит:

„Аз съм против тази т.нар. сделка да е все още недовършена. И изобщо аз съм противник Великобритания да излезе. Ще се появи дисбаланс в Европа. Франция ще започне да тежи все повече и да създава все повече проблеми. Досега Франция не работи по моите разбирания за ЕС, а само за себе си. И по този начин ощетява много държави“.

Андрей Слабаков

Вижда ли позитиви в тази ситуация Андрей Слабаков: „Единственият е, че може би това ще стресира до някаква степен ЕС и ще започнат, може би, да внимават как се отнасят към останалите държави“.

В тази насока разсъждава и Илхан Кючюк: „Европа трябва да разбере, че бъдещето ѝ е свързано с тежки реформи. Без реформи не можем да продължаваме напред“.

Мненията на евродепутатите можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Джонсън

Борис Джонсън: Великобритания трябва да проведе референдум за членството си в Европейската конвенция по правата на човека

В ексклузивно интервю за "Дейли телеграф" бившият британски премиер Борис Джонсън заяви, че Великобритания трябва да проведе референдум за членството си в Европейската конвенция по правата на човека. Освен това, според него, нямаше да има война в Украйна, ако Тръмп беше президент на САЩ. Борис Джонсън е изключително активен с медийните си изяви..

публикувано на 04.10.24 в 03:20

Световният ден на животните се стреми към повишаване на стандартите на хуманно отношение

"Светът е и техен дом" е темата на днешния Международен ден на животните. Събитието се отбелязва за 99-а година и цели да привлече внимание към желаните стандарти за хуманно отношение към животните. Инициативата за празника е на писателя и кинолог Хайнрих Цимерман. Той организира първия Световен ден на животните на 24 март 1925 г. в Берлин, когато..

публикувано на 04.10.24 в 00:12
Зоната пред НС в София, известна като Триъгълника на властта.

Съпругата на Джейхан Ибрямов: Обявявам гладна стачка в "Триъгълника на единовластието"

Съпругата на Джейхан Ибрямов - Биршен обяви гладна стачка до освобождаването му.  Кандидат-депутатът е задържан за 72 часа под стража, след като снеха имунитета му от наказателно преследване. Биршен Ибрямова посочи, че ще стои в "Триъгълника на властта", който определи като "Триъгълника на единовластието". Тя каза още, че изчаква конвоя, който ще..

публикувано на 03.10.24 в 21:35
Европейска сметна палата

Европейската сметна палата: Предвидените разходи не отговарят на целите на отбранителната готовност на ЕС

Има риск предложените 1,5 млрд. евро разходи за 2-годишен период за програмата за европейска отбрана да не отговарят на амбициозните цели за засилване на отбранителната готовност на ЕС и принос към промишлената база за отбраната на Украйна. Това се казва в оповестено днес становище на Европейската сметна палата. Одиторите посочват,..

публикувано на 03.10.24 в 19:56

81-годишна жена иска да стане народен представител от област Монтана

81-годишна жена иска да стане народен представител от област Монтана. Най-младият кандидат за депутат е жена на 23 години. 126 са кандидатите за народни представители от 12-и многомандатен избирателен район Монтана за извънредните избори на 27 октомври. 20 партии и 8 коалиции са предложили своите кандидати. Сред тях най-младият е жена на 23..

публикувано на 03.10.24 в 19:43

МЗ: ТЕЛК трябва да могат да разглеждат всички насочени към тях случаи

Териториалните експертни лекарски комисии трябва да могат да разглеждат всички насочени към тях случаи, защото са с общ профил, а не са специализирани. Така от Министерството на здравеопазването аргументираха отпадналата от вчера възможност за пренасочване на пациентско досие от една комисия към друга. Пациентски организации предупреждават за..

публикувано на 03.10.24 в 19:21

ЦИК свали имунитета на кандидата за народен представител Джейхан Ибрямов

С 13 гласа "за" Централната избирателна комисия и разрешила свалянето на имунитета на кандидата за народен представител Джейхан Ибрямов. Това стана час след като в ЦИК е постъпило искане от заместник главния прокурор Елена Каракашева, в което  се иска разрешение срещу Ибрямов да започне наказателно производство и той да бъде задържан за три..

публикувано на 03.10.24 в 19:10