През февруари спира ползването на води от питейни язовири за промишлени нужди и енергетика, съобщиха миналата седмица от министерството на околната среда и водите. На язовирите, които се използват за питейно-битово водоснабдяване, не се разрешава работа на ВЕЦ на енергиен режим
„В ситуации като сегашната, това е нормална мярка. По наши наблюдения, не са чак толкова много водните централи, които са на питейни язовири“, каза за БНР Боян Кършаков, председател на Управителния съвет на Асоциация „Хидроенергия“. Той уточни, че не всички водни централи са членове на асоциацията и не посочи точния брой централи, построени край язовири.
„Естествено, ще има отрицателно въздействие върху производството на електроенергия от ВЕЦ, но това просто е още един резултат от сушата, която като цяло влияе много отрицателно на производството на водните централи. За миналата година - 2019 - нашите наблюдения показват, че производството е с над 30% по-ниско спрямо 2018 г., която сама по себе си не беше много силна година. Наистина говорим за сериозно намаляване на водния приток“.
България има достатъчно резервни мощности, с които да покрие недостига на електроенергия, но сушата ще се отрази и като „значително намаляване на процента на възобновяема енергия в енергийния микс. ВЕЦ-овете са гръбнака на възобновяемата енергия в България - над 50% от нея. Това в някаква степен заплашва изпълнението на ангажимента на България за поддържане на определен процент зелена енергия в енергийния микс.
Водноелектрическата енергия е най-ефективната за момента, която хората могат да използват, а България не е „презастроена“ с водни централи, категоричен бе Кършаков в предаването "Преди всички" по "Хоризонт". ВЕЦ разчитат само на повърхностните води, но индустрията може да използва подземни, допълни експертът:
„Много по-важното нещо, което сега трябва да направим, в състоянието на суша, е да започнем да пестим водата. Спешно трябва да започнем да мерим консумацията на вода. Във водоснабдителния сектор измерването на водните количества в България е на изключително ниско равнище. Върши се непрофесионално, изключително неточно, с огромни пропуски, загуби, а вероятно и умишлено укрити обеми изразходвани водни количества. Докато не започнем да мерим какво влиза, какво излиза от язовирите, какво влиза в една ВиК система, къде отива водата и какво излиза, няма да можем да кажем, че управляваме строго и рационално водния ресурс“.
Операторите на съответните съоръжения трябва да се заемат с измерванията, каза Кършаков и призова за „пълна ревизия на всички видове измервателни уреди, както и за пълна ревизия на всички входове и изходи“.
Язовир „Студена“ е чудесен пример за това какво става в България, каза Кършаков. Отнело е два месеца на експертите, за да открият всички места, от които водата влиза и излиза в съоръжението. През това време са изгубени „огромни количества вода и положението стана абсолютно критично“.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.На 11 януари отбелязваме международния ден на думата "благодаря", който има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората. На този ден благодарим на семейството си, на близките си, на колеги и приятели и на всички, които са направили деня ни по-добър и по-ведър. За какво благодарим и казваме ли често..
До поголовна сеч е довело регламентирано обезлесяване в близкото до София село Осоица. Местните власти възнамеряват да сезират съда. „Горско-стопански план“ от 2022 г., утвърден със заповед на директора на Агенцията по горите, предвижда да се отсекат иглолистни дървета от бял и черен бор около село Осоица. Уточни директорът на Държавно горско..
Социалдемократите в Германия се събират на конгрес, за да определят кандидата си за канцлер преди предсрочните избори през февруари. Партията все още е в управлението на страната, но канцлерът Олаф Шолц изгуби вот на доверие след като коалицията му с либералите се разпадна. Днес е и партийното събиране на крайнодясната "Алтернатива за Германия", което..
В зависимост от интензивността на снеговалежите днес е възможно затваряне на пътищата в природен парк "Витоша", съобщават от Столичната община. До момента пътищата от Драгалевци до хижа "Алеко" и от "Бояна" до Златните мостове са опесъчени и снегът от тях е избутан. Със смеси срещу заледяване се извършва обработка във всички 24 района..
Регионалните инспекции по околната среда и водите са установили над 250 незаконни сметища в страната от края на септември миналата година. Повече от половината са почистени след намесата на инспекторите. Сред общините, които активно са взели мерки, са Силистра, Стара Загора и Пловдив. Най-много незаконно замърсени терени има все още на териториите..
За първи път този зимен сезон започва да работи ски влекът на пистата под връх Ком в Берковския Балкан. В района натрупа сняг 50 сантиметра. Ски сезонът в Берковица ще бъде открит днес. Влекът, тип "котва" ще качва желаещите, които могат да се пускат по пистата. Съоръжението ще работи от 9:30 до 16:30 часа през почивните дни. Пистата под..
В започващия последен уикенд, в който е позволен груповият лов на дива свиня, полицаи и горски стражари ще правят засилени проверки. Причината е високият брой инциденти през изминалия сезон, през който са загинали четирима ловци. Предстоят последните два дни, в които е разрешен груповият лов на дива свиня в България. В тези два дни ще се..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..