Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Галина Димова, УАСГ: Най-често водата се замърсява с нитрати

В България няма пречиствателна станция за отстраняването им

Доц.Галина Димова
Снимка: Ани Петрова

В дългосрочен аспект най-големият риск за качеството на водоизточниците у нас са санитарно-охранителните зони и неспазването на правилата за разрешени дейности в тях. Мнението е на доц. Галина Димова от Катедра „Водоснабдяване, канализация и пречистване на води“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Човешките дейности в санитарно-охранителните зони, особено в пояс 1 непосредствено до водоизточника, може да доведе до трайно, необратимо влошаване на качеството на водата, подчерта Димова в предаването „Хоризонт до обед“.

„Наивно е да се смята, че една пречиствателна станция за питейни води може да се справи с непрекъснато увеличаващо се влошаване на качеството на водоизточника - и като концентрация на определен параметър, и като брой параметри, по които водата не отговаря на качество. Всяка пречиствателна станция е направена, за да отстранява определена група замърсители. Появи ли се нов замърсител, технологичната схема трябва да се модернизира, което е свързано с нови инвестиции и неминуемо ще доведе до увеличение на цената на водата“, коментира специалистът.

Следят се над 50 показателя за качеството на водата у нас, уточни доц. Димова. „Качеството на питейните води в България не е тайна. Всеки, който се интересува от качеството на питейната вода в регион, в който живее, може да провери актуалното състояние на водата на страницата на съответната регионална здравна инспекция.“

Като цяло качеството на питейните води в България е добро. Най-често отклонения се явяват при нитратите, особено в регионите, които се снабдяват с подземни води. Най-тежка е ситуацията в Стара Загора. Отклонения се наблюдават в почти всички области с малки изключения като София и Смолян.

Наличието на нитрати се обуславя от недобри земеделски практики и интензивно наторяване на почвата. Много трудно може да се установи източникът на замърсяване, тъй като нитратите могат да достигнат подземните води след години, поясни доц. Димова. „Но е факт, че през последните няколко години имаме подземни водоизточници, които показват трайно увеличение на концентрацията на нитрати.“

Снимка: БГНЕС

В България няма пречиствателна станция, която да отстранява нитрати. Добре е хората да се информират за концентрацията на нитрати – нормата е 50 милиграма на литър. Групите, които са най-уязвими за въздействието на завишени концентрации на нитрати, са кърмачета, бременни жени и хората със стомашно-чревни проблеми, предупреди Галина Димова.

Във водата на Хасково все още има наличие на манган. Манганът, за разлика от нитратите, не е здравно значим показател. Употребата на вода с повишена концентрация на манган не може да доведе до здравни рискове, до каквито рискове би могло да доведе наличието на нитрати, уточни специалистът.

„Въпреки всичко, манганът е изключително неприятен показател. Придава специфична цветност на водата и я прави негодна за употреба в домашния бит. В България има пречиствателни станции, които отстраняват манган. Но има региони все още - примерно Симеоновград, където този проблем не е решен.“

Спорадични са отклоненията при т. нар. микробиологични показатели и наличие на ешерихия коли във водата. Обичайно това се наблюдава в по-малките водоснабдителни зони. Проблемът се явява най-често при аварии във водоснабдителната система, когато при самия ремонт модата може да се замърси, изтъкна преподавателят. 

България е на едно от челните места в ЕС по степен на свързаност на населението с централно водоснабдяване, което минимизира риска от замърсяване на водата заради смесването ѝ с канализационна, както може да се получи при собствените водоизточници, каза още доц. Галина Димова. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Велико Търново отново раздава на гражданите фиданки, храсти и цветя

Община Велико Търново отново ще раздава безплатно на гражданите фиданки, храсти и цветя за облагородяване на междублоковите пространства. Инициативата "Моята градинка" се провежда за 13-а година.  Единственото условие за безплатното получаване на посадъчния материал е междублоковото пространство да е общинска собственост. Когато сградата е в..

публикувано на 02.02.25 в 22:02

Върховният комисар на Канада заяви, че страната е "решена да защитава своите права"

Канада е "решена да защитава своите права" след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон, като добави, че и други страни по света могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент.  Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай..

публикувано на 02.02.25 в 22:00
Руините на селище, включително бивш католически манастир, на скалистия нос Скарос на гръцкия остров Санторини, архив.

За три дни земетресенията на гръцкия о-в Санторини са над 380

Властите на остров Санторини са в повишена готовност поради силната сеизмична активност. Извънредни мерки заради сеизмична активност на остров Санторини Само в рамките на няколко минути три труса с магнитуд над 4-та степен по скалата на Рихтер засегнаха Санторини. За три дни земетресенията са над 380. Епицентърът е на малкия необитаем остров..

публикувано на 02.02.25 в 21:33
Американският държавен секретар Марко Рубио пристига на посещение в Панама -  2 февруари 2025 г.

Държавният секретар на САЩ за Панамския канал: Сегашното статукво е неприемливо

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио е предупредил Панама за действия от страна на САЩ, ако не направи "незабавни промени" за Панамския канал, твърдейки, че тя е нарушила договора за предаване.  Марко Рубио с дипломатическа совалка в Централна Америка, ще посети и Панама По време на разговорите си с президента на Панама п ървият дипломат на..

публикувано на 02.02.25 в 21:32
Снимката е илюстративна

Ще стане ли Сърбия "стартова площадка" за летящи коли в Европа?

Летящи коли за световното експо през 2027-а година обеща президентът на Сърбия Александър Вучич . Готви ли се Сърбия да стане център в Европа за компании, разработващи летящи коли, на фона на трудностите, които изпитва този новостартиращ сектор в Европа? За летящите коли и въздушни таксита - кога и в България? Докато с регулации..

публикувано на 02.02.25 в 21:00
Френският министър-председател Франсоа Байру, 17 януари 2025 г.

Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета

Правителството на Франция начело с Франсоа Байру отново е заплашено с вот на недоверие от парламента заради проектобюджета за 2025 година.  Само преди два месеца, при сходни обстоятелства, депутатите свалиха от поста предшественика на Байру - Мишел Барние.  Новото френско правителство планира дефицит между 5% и 5,5% от БВП за 2025 г. В интервю..

публикувано на 02.02.25 в 20:59

Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране на ботокс

Тази вечер в спешната университетска болница "Пирогов" е била хоспитализирана още една жена с проблеми след поставяне на ботокс, съобщиха от болницата. Така към момента в "Пирогов" са търсили помощ общо седем пострадали жени от такава манипулация, като пет от тях са останали за лечение, а две не са пациенти на болницата. По-рано днес от лечебното..

публикувано на 02.02.25 в 20:29