Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Галина Димова, УАСГ: Най-често водата се замърсява с нитрати

В България няма пречиствателна станция за отстраняването им

Доц.Галина Димова
Снимка: Ани Петрова

В дългосрочен аспект най-големият риск за качеството на водоизточниците у нас са санитарно-охранителните зони и неспазването на правилата за разрешени дейности в тях. Мнението е на доц. Галина Димова от Катедра „Водоснабдяване, канализация и пречистване на води“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Човешките дейности в санитарно-охранителните зони, особено в пояс 1 непосредствено до водоизточника, може да доведе до трайно, необратимо влошаване на качеството на водата, подчерта Димова в предаването „Хоризонт до обед“.

„Наивно е да се смята, че една пречиствателна станция за питейни води може да се справи с непрекъснато увеличаващо се влошаване на качеството на водоизточника - и като концентрация на определен параметър, и като брой параметри, по които водата не отговаря на качество. Всяка пречиствателна станция е направена, за да отстранява определена група замърсители. Появи ли се нов замърсител, технологичната схема трябва да се модернизира, което е свързано с нови инвестиции и неминуемо ще доведе до увеличение на цената на водата“, коментира специалистът.

Следят се над 50 показателя за качеството на водата у нас, уточни доц. Димова. „Качеството на питейните води в България не е тайна. Всеки, който се интересува от качеството на питейната вода в регион, в който живее, може да провери актуалното състояние на водата на страницата на съответната регионална здравна инспекция.“

Като цяло качеството на питейните води в България е добро. Най-често отклонения се явяват при нитратите, особено в регионите, които се снабдяват с подземни води. Най-тежка е ситуацията в Стара Загора. Отклонения се наблюдават в почти всички области с малки изключения като София и Смолян.

Наличието на нитрати се обуславя от недобри земеделски практики и интензивно наторяване на почвата. Много трудно може да се установи източникът на замърсяване, тъй като нитратите могат да достигнат подземните води след години, поясни доц. Димова. „Но е факт, че през последните няколко години имаме подземни водоизточници, които показват трайно увеличение на концентрацията на нитрати.“

Снимка: БГНЕС

В България няма пречиствателна станция, която да отстранява нитрати. Добре е хората да се информират за концентрацията на нитрати – нормата е 50 милиграма на литър. Групите, които са най-уязвими за въздействието на завишени концентрации на нитрати, са кърмачета, бременни жени и хората със стомашно-чревни проблеми, предупреди Галина Димова.

Във водата на Хасково все още има наличие на манган. Манганът, за разлика от нитратите, не е здравно значим показател. Употребата на вода с повишена концентрация на манган не може да доведе до здравни рискове, до каквито рискове би могло да доведе наличието на нитрати, уточни специалистът.

„Въпреки всичко, манганът е изключително неприятен показател. Придава специфична цветност на водата и я прави негодна за употреба в домашния бит. В България има пречиствателни станции, които отстраняват манган. Но има региони все още - примерно Симеоновград, където този проблем не е решен.“

Спорадични са отклоненията при т. нар. микробиологични показатели и наличие на ешерихия коли във водата. Обичайно това се наблюдава в по-малките водоснабдителни зони. Проблемът се явява най-често при аварии във водоснабдителната система, когато при самия ремонт модата може да се замърси, изтъкна преподавателят. 

България е на едно от челните места в ЕС по степен на свързаност на населението с централно водоснабдяване, което минимизира риска от замърсяване на водата заради смесването ѝ с канализационна, както може да се получи при собствените водоизточници, каза още доц. Галина Димова. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна заседанието, на което се решава остават ли в ареста кметът на Варна и останалите обвиняеми

С призив  на заместник- председателя на Софийския апелативен съд Александър Желязков за въздържане от политически изявления започна съдебното заседание, на което ще се решава ще останат ли за постоянно в ареста кметът на Варна Благомир Коцев и останали трима обвиняеми за корупционни престъпления.  Делото срещу варненския кмет ще се гледа в късния..

публикувано на 17.07.25 в 14:34

България не е уведомила ЕК за мерки за устойчивостта на критични субекти

България не е уведомила Комисията за националните мерки по Директивата за устойчивостта на критични субекти, заради което й е изпратено мотивирано становище. Целта на тази директива е защита на жизненоважни услуги – от енергетика и транспорт до здравеопазване и цифрова инфраструктура, срещу заплахи като бедствия, тероризъм и саботаж...

публикувано на 17.07.25 в 14:33
Бившият посланик на България в Русия Илиян Василев.

Илиян Василев: Тръмп може да даде още 50 дни на Путин

При Тръмп по принцип човек трудно може да отгатне какво има предвид, защото има толкова голяма политическа надстройка, която не значи нищо. След 50 дни той може да даде още 50 дни на Путин , коментира в интервю пред БНР Илиян Васлев, посланик на България в Русия от 2000 до 2006 година. "Видях трансформацията на Путин от мюнхенската му..

публикувано на 17.07.25 в 14:28

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" вече е спрян за планиран ремонт

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" вече е спрян за планиран ремонт заради установен преди няколко дни пропуск на топлоносител в трети парогенератор. От централата посочиха, че спирането на блока е превантивно и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ "Козлодуй". То е съгласувано с Електроенергийния системен..

публикувано на 17.07.25 в 14:05
Игор Марковски

Игор Марковски: В държавата на нулите единиците не са на почит

В държавата на нулите единиците не са на почит. Това заяви пред БНР Игор Марковски, журналист, актьор и общественик. "Единици няма, нулите ги смачкват. Защото ако има единица, тя повежда нулите. Става много голямо число. Но ние сме едни цифрички, които не могат да направят число. След нулата може да сложим една запетайка и тогава нулата става..

публикувано на 17.07.25 в 13:55

ЕК изпрати мотивирани становища до България заради неспазване на директиви на ЕС

Европейската комисия изпрати няколко мотивирани становища до България заради неспазване на ключови директиви на ЕС. Нарушенията засягат обществените поръчки, правото на превод при съдебни производства и свободата на адвокатската реклама. Едно от становищата се отнася до прилагането на Директивата за обществените поръчки. Според Комисията..

публикувано на 17.07.25 в 13:44

КС: Конфискуването на коли на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на Конституцията

Конфискуването на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на основния закон, реши Конституционният съд.  Колите на шофиралите след употреба на алкохол и наркотици, ако са тяхна собственост, ще бъдат отнемани на място, а ако не са, ще се плаща тяхната равностойност.  По този въпрос КС беше сезиран от Наказателната колегия на..

публикувано на 17.07.25 в 13:38