Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ангел Престойски: Санитарно-охранителните зони са параграф 22

Водомерите трябва да се намират преди основния водоем на населеното място

Снимка: БГНЕС

Проблемът със санитарно-охранителните зони е доста тревожен и стои от десетилетия. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Ангел Престойски, председател на Съюза на ВиК операторите и директор на ВиК – Враца. Той апелира за законодателно разрешаване на проблема. 

Къде са корените 

„Той се изразява в това, че трудно се вадят разрешителни за водовземане, поради простата причина, че когато е имало земеразделяне в България, много от водоизточниците са попаднали в земеделски земи. Тогава не са били отбелязани коректно. И сега са или в горски фонд или в земеделски земи с частни собственици“, обясни Престойски.

По закон най-вътрешната, първа зона и водоизточникът са публична държавна или публична общинска собственост. „Но на нас като оператори е възложено да извадим разрешителните за водовземане. Ние в много от случаите просто не можем да извадим скица на имота, тъй като по друг закон в България скица може да извади само собственикът на имота“, посочи Ангел Престойски.

Параграф 22

Когато водоизточникът се намира в селскостопански имот на частно лице, то тогава скицата може да извади само това частно лице, което в много от случаите вече не е между живите, има много наследници, допълни той. „И просто попадаме в един параграф 22, от който трудно се излиза“.

Крайно време е да има законова разпоредба, държавата и общините като собственици на водоизточниците да могат да вадят тези скици, които да предоставят на ВиК операторите, призова Престойски.

„И ние вече да извършим всичките процедури по изваждането на разрешителните за водовземане. Липсата на тези разрешителни за водовземане води до това, че на много места нямаме ясни граници къде са зоните 1, 2 и 3 и това дава възможност на недобросъвестни земеделски производители да използват различни средства – за наторяване, за обеззаразяване, с което вредят на водоизточниците.“

Измерването

Относно монтираните измервателни устройства и как ВиК операторите ще изпълнят разпоредбите на МОСВ за по-стриктен контрол върху водоемите Престойски отбеляза, че за язовирите за питейно водоснабдяване е сигурен „на 90%, че всичко е в ред“.

Друг е въпросът с малките водоизточници на километри от населените места или водоизточници в трудно достъпни зони, каза още Ангел Престойски. Дори по тези места да бъдат монтирани такива измервателни съоръжения, поддържането им би било проблем, както и отчитането, смята той.

Как да се повиши контролът

Съюзът на ВиК операторите вижда като решение всички такива водомери да се сложат преди основния водоем на дадено населено място, където се събират водите от различни водоизточници. 

„За да могат да се хванат и загубите вътре във водоема, и загубите по мрежата. Преди този водоем трябва да се постави този разходомер – ултразвуков или обикновен водомер, по който вече да се следи“, заяви Ангел Престойски, според когото така ще се отчита „всичката вода, която влиза в населеното място и загубите в това населено място.“

Крият ли се загуби на вода

„Ако трябва да съм откровен, предполагам, че има такива случаи. Но те ще изчезнат в момента, когато по-ясно регламентираме къде се слагат тези водомери, с които се мерят действително постъпилите водни количества в едно населено място. Ако те се поставят на достъпно, лесно за обслужване място и лесно за проверка от органите, то тогава няма да имаме такива съмнения“, коментира Престойски.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49