Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва кампания срещу случаите на насилие, свързано с честта

Даниела Никифорова
Снимка: Ани Петрова

Между 100 и 157 милиона жени по света са засегнати от практиката генитално осакатяване. От тази нехуманна практика са засегнати почти 100% от жените сред различни общности в Африка, Египет, Етиопия, Судан или Джибути. Това са данни, разпространени във връзка с Международния ден за нулева толерантност спрямо гениталното осакатяване на жени.

"Злоупотребите в името на честта в България най-често се случват при момичетата под 18-годишна възраст. Това са най-застрашеният контингент хора", каза в предаването "Хоризонт до обед" адвокат Даниела Никифорова от Асоциацията за жените адвокати.

Асоциацията на жените адвокати и Центърът за развитие на устойчиви общности правят анализ на българското законодателство и ще подготвят препоръки за подобряване работата на институциите, уточни Никифорова.

Насилствени са браковете, когато булката е купувана, за да краде, проси, да изкарва прехраната на семейството, което е платило за нея. Тези престъпления са с по-леки наказания.

"Наказателно отговорните лица се разминават в повечето случаи с една глоба. Административно- наказателна отговорност поемат, като плащат глоба от по 1000 лева", коментира адвокат Даниела Никифорова.

Въпросът с насилието не е любима тема в България, не само за медиите, но и за общности, различни от българските, твърди Диана Георгиева от
Центъра за развитие на устойчиви общности. 

"Ние твърдим, че тук такъв феномен няма. Още повече за насилие в името на честта. Честта е едно понятие, което почти винаги се приравнява на ценности. Тънката граница между ценности, патриархално общество, положителния елемент и насилието. Когато това вече започне да пречи на развитието на определена личност, ние го считаме за злоупотреба или като насилие", подчерта Георгиева.

Има случаи, в които жени бягат от насилствено сключване на брак. "Нещо, което е много типично за този тип насилие и реакцията, която трябва да има общността и социалните работници, които работят по темата - всъщност трябва да изведат този човек от семейната среда", посочи Диана Георгиева. 

Интервютата по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47