Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен ден за борба с епилепсията

Болните от епилепсия у нас нямат ефективни медикаменти за спешни случаи

У нас продължават отказите за прием в детски градини и в училища на деца, страдащи от епилепсия, алармират лекари и родители

| обновено на 10.02.20 в 14:58
Снимка: БГНЕС

20 хиляди деца със специални образователни потребности и хронични заболявания имат ресурсно подпомагане от 5 хиляди специалисти в страната, но въпреки това у нас продължават отказите за прием в детски градини и в училища на деца, страдащи от епилепсия. Затова лекари и родители на деца с епилепсия настояват за промяна на нормативната база. 

Отсъствието на утвърдени, но ефективни и евтини лекарства, медикаменти за спешни случаи при епилепсия и липсата на ново лекарство вече над 10 години. Това са основните проблеми, пред които се изправят болните от епилепсия у нас.

Асоциацията на родители на деца с епилепсия и Дружеството против епилепсия отбеляза днес Международния ден за борба с епилепсията с дискусия в столицата. 

Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия, сподели пред БНР, че в България няма официална статистика за това колко хора страдат от заболяването. Причината е социалната стигма, която кара хората с овладяна епилепсия да не я споменават:

„Много малко от тях взимат лекарствата си през Здравна каса“.

6656 деца са получавали лекарства за епилепсия през НЗОК към септември 2019 година, а 1133 деца до 18-годишна възраст са били хоспитализирани. По думите на Събева това е „изключително малка и нереална бройка“, тъй като по данни на СЗО в световен мащаб 1% от населението страда от епилепсия.

Според специалисти при правилно лечение 70% от хората с епилепсия могат да водят пълноценен живот.

Достатъчно осигурено ли е правилното лечение в България

„Имаме прекрасни специалисти, много добри специалисти... Имаме вече всички възможни лечения. Имаме и хирургично лечение, което, макар да е за малък брой хора, е на световно ниво. Има и засилени опити в кетогенната диета, за която с години настоявахме… Проблемът ни е с медикаментите… От 10 години у нас не е регистриран нов медикамент за лечение на епилепсия през Здравната каса. И не само това, а изчезват медикаменти, което означава, че тези хора, които ги приемат, трябва да отидат и да развиваме мощна „куфарна търговия“ със съдените и по-далечни страни. Налага се всеки да се спасява сам“.

„В мрежата липсват дори съвсем евтини медикаменти като фенобарбитал“, допълни Събева в предаването „Преди всички“:

„За първа помощ нямаме, животоспасяващите ги нямаме. Нямаме ректален диазепам, а вече в света има назален – впръсква се в носа и пристъпът се прекратява, облекчава и си сигурен, че може да спасиш този живот“.

По думите ѝ 70% от болните имат всички шансове да бъдат и професори, и академици, и научни работници, но нямат достъп до образование:

„Защото има страховете на директори, на учители, че те имат пристъпи. При епилепсията най-неприятното е, че е заболяване, което е непредвидимо - не знаеш кога ще се случи“.

Голяма част от децата не тръгват дори на детска градина или отиват на индивидуално обучение. Събева е на мнение, че университетите трябва „да се разчупят малко“ и бъдещите учители да ходят на практики за работа с такива деца.

Как се справят родителите

„Един родител на малките деца остава вкъщи, продължава да го гледа, търси баби и дядовци, за да ходи на работа… Нашето „аз“ изчезва. Говорим за „ние“. Нямаме „аз и детето ми“, говорим за „ние“ - „Ние днес имахме пристъп“, „Ние днес ходихме на училище“.

Колко далеч е нашето общество от справянето с проблема

„Не знам дали е много далеч. По-скоро мисля, че навсякъде има този проблем. Въпросът е, че европейските обществата са направили така, че да няма възможност директорът да откаже, а щом има законово (задължение) той трябва да намери начин да приспособи средата към нуждите на детето. Ние обикновено приспособяваме детето към средата, а не обратно“, каза още Веска Събева.

Тя обобщи, че проблем е, че дори и завършилите образование не могат да си намерят по никакъв начин работа, ако кажат, че имат епилепсия. 

Повече по темата можете да чуете от звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Путин и Доналд Тръмп - архивна снимка

Кремъл е готов на диалог с Тръмп, но не и на отстъпки за Украйна

Районите на Киев, Харков и Одеса бяха мишени на руските бомбардировки през изминалото денонощие. Загина един мирен жител, повече от тридесет бяха ранени. Частично разрушени бяха жилищни сгради в Одеса. В Харков руските бомбардировачи предизвикаха паника сред местните жители. На фронта продължават опитите на руските войски да обкръжат украинските в района..

публикувано на 08.11.24 в 17:42

"Хизбула" изстреля ракети по военновъздушна база в Израел

"Хизбула" съобщи, че бойците ѝ са изстреляли неуточнен брой ракети по военновъздушна база в централната част на Израел. Към момента няма данни за поражения или пострадали. Междувременно, йеменските хути също обявиха, че са изпратили хиперзвукова балистична ракета с името "Палестина 2" към военновъздушна база в Южен Израел, но тя е била..

публикувано на 08.11.24 в 17:40
Виктор Орбан

Виктор Орбан: Европа не може сама да финансира Украйна

Унгарският премиер Виктор Орбан заяви в петък, че победата на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп ще окаже дълбоко влияние върху ситуацията в Европа и че не може да се очаква Европа сама да финансира Украйна, като е дошло времето за промяна към по-мирен подход. "Американците ще се откажат от тази война. Преди всичко няма да насърчават..

публикувано на 08.11.24 в 17:26

Румен Радев и Илияна Йотова ще присъстват на откриването на 51-вото НС

Държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъстват на откриването на първото заседание на новоизбраното 51-вото Народно събрание, съобщават от прессекретариата на президента. Президентът свика новия парламент на 11-ти ноември от 10.00 часа. Президентът заяви, че ще свика новоизбраното НС на 11 ноември Преди..

публикувано на 08.11.24 в 17:04

Учени: Обезбългаряването и обезлюдяването на българските райони в Сърбия са необратими

В Сърбия все по-често се говори, че в България имало голямо сръбско малцинство. За това алармира председателят на българския Културно-информационен център в Босилеград Иван Николов по време на конференцията "Западните български покрайнини - история и перспективи“.  Форумът се проведе в Българската академия на науките по повод на Деня на Западните..

публикувано на 08.11.24 в 17:02
Снимката е илюстративна

Доставящите лекарства фармацевтични компании настояват за лимит, до който да връщат на НЗОК средства

Фармацевтичните компании, които доставят лекарства, заплащани от НЗОК, настояват за въвеждане на лимит, до който да връщат на Касата средства под формата на отстъпки от цените на медикаментите.  От Асоциацията на фармацевтичните производители в България предлагат ограничение, според което да не връщат повече пари отколкото е увеличението..

публикувано на 08.11.24 в 16:57
Красимира Нинова-Катинчарова и Николай Панков от партия

"Величие" внесе жалба в КС за цялостно касиране на изборите

И "Величие" внесе жалба в КС за касиране на изборите, проведени на 27 октомври. Под тяхното искане са се подписали 58 народни представители - от ПП-ДБ, ИТН, "Алианса за права и свободи" и депутатите около Корнелия Нинова, обясни Красимира Катинчарова: "И влизаме днес в Конституционния съд, за да внесем искане за пълно касиране на изборите от..

публикувано на 08.11.24 в 16:43