20 хиляди деца със специални образователни потребности и хронични заболявания имат ресурсно подпомагане от 5 хиляди специалисти в страната, но въпреки това у нас продължават отказите за прием в детски градини и в училища на деца, страдащи от епилепсия. Затова лекари и родители на деца с епилепсия настояват за промяна на нормативната база.
Отсъствието на утвърдени, но ефективни и евтини лекарства, медикаменти за спешни случаи при епилепсия и липсата на ново лекарство вече над 10 години. Това са основните проблеми, пред които се изправят болните от епилепсия у нас.
Асоциацията на родители на деца с епилепсия и Дружеството против епилепсия отбеляза днес Международния ден за борба с епилепсията с дискусия в столицата.
Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия, сподели пред БНР, че в България няма официална статистика за това колко хора страдат от заболяването. Причината е социалната стигма, която кара хората с овладяна епилепсия да не я споменават:
„Много малко от тях взимат лекарствата си през Здравна каса“.
6656 деца са получавали лекарства за епилепсия през НЗОК към септември 2019 година, а 1133 деца до 18-годишна възраст са били хоспитализирани. По думите на Събева това е „изключително малка и нереална бройка“, тъй като по данни на СЗО в световен мащаб 1% от населението страда от епилепсия.
Според специалисти при правилно лечение 70% от хората с епилепсия могат да водят пълноценен живот.
Достатъчно осигурено ли е правилното лечение в България
„Имаме прекрасни специалисти, много добри специалисти... Имаме вече всички възможни лечения. Имаме и хирургично лечение, което, макар да е за малък брой хора, е на световно ниво. Има и засилени опити в кетогенната диета, за която с години настоявахме… Проблемът ни е с медикаментите… От 10 години у нас не е регистриран нов медикамент за лечение на епилепсия през Здравната каса. И не само това, а изчезват медикаменти, което означава, че тези хора, които ги приемат, трябва да отидат и да развиваме мощна „куфарна търговия“ със съдените и по-далечни страни. Налага се всеки да се спасява сам“.
„В мрежата липсват дори съвсем евтини медикаменти като фенобарбитал“, допълни Събева в предаването „Преди всички“:
„За първа помощ нямаме, животоспасяващите ги нямаме. Нямаме ректален диазепам, а вече в света има назален – впръсква се в носа и пристъпът се прекратява, облекчава и си сигурен, че може да спасиш този живот“.
По думите ѝ 70% от болните имат всички шансове да бъдат и професори, и академици, и научни работници, но нямат достъп до образование:
„Защото има страховете на директори, на учители, че те имат пристъпи. При епилепсията най-неприятното е, че е заболяване, което е непредвидимо - не знаеш кога ще се случи“.
Голяма част от децата не тръгват дори на детска градина или отиват на индивидуално обучение. Събева е на мнение, че университетите трябва „да се разчупят малко“ и бъдещите учители да ходят на практики за работа с такива деца.
Как се справят родителите
„Един родител на малките деца остава вкъщи, продължава да го гледа, търси баби и дядовци, за да ходи на работа… Нашето „аз“ изчезва. Говорим за „ние“. Нямаме „аз и детето ми“, говорим за „ние“ - „Ние днес имахме пристъп“, „Ние днес ходихме на училище“.
Колко далеч е нашето общество от справянето с проблема
„Не знам дали е много далеч. По-скоро мисля, че навсякъде има този проблем. Въпросът е, че европейските обществата са направили така, че да няма възможност директорът да откаже, а щом има законово (задължение) той трябва да намери начин да приспособи средата към нуждите на детето. Ние обикновено приспособяваме детето към средата, а не обратно“, каза още Веска Събева.
Тя обобщи, че проблем е, че дори и завършилите образование не могат да си намерят по никакъв начин работа, ако кажат, че имат епилепсия.
Повече по темата можете да чуете от звуковите файлове.
Четири екипа на пожарната гасят огъня, пламнал край карловското село Кърнаре. Заради пожара се наложи спиране на движението през прохода Троян - Кърнаре. Пламъците са обхванали дъбова гора, заяви кметът на селото Боньо Бонев. На този етап няма опасност за населеното място. Огънят е на 4 километра от Кърнаре. Проходът остава затворен до..
Временният министър-председател на Тайланд Пхумтам Вечаячай и министър-председателят на Камбоджа Хун Манет ще се срещнат в понеделник в Малайзия за мирни преговори заради граничния конфликт между двете страни, предаде Франс прес. Преговорите ще бъдат водени от министър-председателя на Малайзия и председател на АСЕАН Анвар Ибрахим, посочи..
Жителите на кюстендилското с. Рашка гращица се заканиха с гражданско неподчинение заради безводие, каза кметът на селото Светослав Сухарски. На общо събрание в края на седмицата местните хора се оплакаха от пълно безхаберие по проблема от страна на Общината в Невестино, както и от оператора "Кюстендилска вода". Местните хора ще напишат писмо до..
Екип от 22 души и 5 пожарни автомобила от Турция са били изпратени, за да се включват в гасенето на пожара в района на ямболското Лесово на българо-турската граница. Това съобщи турското посолство в София. Второ денонощие се опитват да овладеят пожара в землището на село Лесово на българо-турската граница Помощта е била изпратена от..
Сигнал за нов пожар е постъпил в Областната дирекция на МВР – Ямбол, съобщи говорителят ѝ Татяна Павлова. Той е пламнал с местността Бакаджик край Ямбол, откъм село Чарган (община Тунджа). Огънят е навлязъл в борова гора. Няма опасност за близкото населено място, посочват от полицията. На място са изпратени три противопожарни автомобила...
Правителството ще предложи с бюджета за догодина програма, по която 300 - 400 деца от Тараклия да посещават България и да опознават историческата си родина. Време е да направим Български Еразъм за децата на Тараклия, каза премиерът Росен Желязков на среща с етническите българи от град Тараклия. Съхраняването на Тракийския регион в Молдова..
Проблемът с безводието във Великотърновска област се задълбочава. Десетки населени места са на драстичен воден режим. Пет села в община Елена, които са до питейния язовир "Йовковци", минаха на воден режим. За махалите Усои и Новачкини вода има във вторник и петък за по два часа. В Крумчевци чешмите ще текат за два часа вечер в понеделник и..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
"Ако агресията на Русия срещу Украйна сложи важна черта върху международния правов ред, още по-бруталната агресия на Израел срещу Газа довърши това..