Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен ден за борба с епилепсията

Болните от епилепсия у нас нямат ефективни медикаменти за спешни случаи

У нас продължават отказите за прием в детски градини и в училища на деца, страдащи от епилепсия, алармират лекари и родители

| обновено на 10.02.20 в 14:58
Снимка: БГНЕС

20 хиляди деца със специални образователни потребности и хронични заболявания имат ресурсно подпомагане от 5 хиляди специалисти в страната, но въпреки това у нас продължават отказите за прием в детски градини и в училища на деца, страдащи от епилепсия. Затова лекари и родители на деца с епилепсия настояват за промяна на нормативната база. 

Отсъствието на утвърдени, но ефективни и евтини лекарства, медикаменти за спешни случаи при епилепсия и липсата на ново лекарство вече над 10 години. Това са основните проблеми, пред които се изправят болните от епилепсия у нас.

Асоциацията на родители на деца с епилепсия и Дружеството против епилепсия отбеляза днес Международния ден за борба с епилепсията с дискусия в столицата. 

Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия, сподели пред БНР, че в България няма официална статистика за това колко хора страдат от заболяването. Причината е социалната стигма, която кара хората с овладяна епилепсия да не я споменават:

„Много малко от тях взимат лекарствата си през Здравна каса“.

6656 деца са получавали лекарства за епилепсия през НЗОК към септември 2019 година, а 1133 деца до 18-годишна възраст са били хоспитализирани. По думите на Събева това е „изключително малка и нереална бройка“, тъй като по данни на СЗО в световен мащаб 1% от населението страда от епилепсия.

Според специалисти при правилно лечение 70% от хората с епилепсия могат да водят пълноценен живот.

Достатъчно осигурено ли е правилното лечение в България

„Имаме прекрасни специалисти, много добри специалисти... Имаме вече всички възможни лечения. Имаме и хирургично лечение, което, макар да е за малък брой хора, е на световно ниво. Има и засилени опити в кетогенната диета, за която с години настоявахме… Проблемът ни е с медикаментите… От 10 години у нас не е регистриран нов медикамент за лечение на епилепсия през Здравната каса. И не само това, а изчезват медикаменти, което означава, че тези хора, които ги приемат, трябва да отидат и да развиваме мощна „куфарна търговия“ със съдените и по-далечни страни. Налага се всеки да се спасява сам“.

„В мрежата липсват дори съвсем евтини медикаменти като фенобарбитал“, допълни Събева в предаването „Преди всички“:

„За първа помощ нямаме, животоспасяващите ги нямаме. Нямаме ректален диазепам, а вече в света има назален – впръсква се в носа и пристъпът се прекратява, облекчава и си сигурен, че може да спасиш този живот“.

По думите ѝ 70% от болните имат всички шансове да бъдат и професори, и академици, и научни работници, но нямат достъп до образование:

„Защото има страховете на директори, на учители, че те имат пристъпи. При епилепсията най-неприятното е, че е заболяване, което е непредвидимо - не знаеш кога ще се случи“.

Голяма част от децата не тръгват дори на детска градина или отиват на индивидуално обучение. Събева е на мнение, че университетите трябва „да се разчупят малко“ и бъдещите учители да ходят на практики за работа с такива деца.

Как се справят родителите

„Един родител на малките деца остава вкъщи, продължава да го гледа, търси баби и дядовци, за да ходи на работа… Нашето „аз“ изчезва. Говорим за „ние“. Нямаме „аз и детето ми“, говорим за „ние“ - „Ние днес имахме пристъп“, „Ние днес ходихме на училище“.

Колко далеч е нашето общество от справянето с проблема

„Не знам дали е много далеч. По-скоро мисля, че навсякъде има този проблем. Въпросът е, че европейските обществата са направили така, че да няма възможност директорът да откаже, а щом има законово (задължение) той трябва да намери начин да приспособи средата към нуждите на детето. Ние обикновено приспособяваме детето към средата, а не обратно“, каза още Веска Събева.

Тя обобщи, че проблем е, че дори и завършилите образование не могат да си намерят по никакъв начин работа, ако кажат, че имат епилепсия. 

Повече по темата можете да чуете от звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затвориха за движение прохода Троян - Кърнаре заради пожар

Четири екипа на пожарната гасят огъня, пламнал край карловското село Кърнаре. Заради пожара се наложи спиране на движението през прохода Троян - Кърнаре. Пламъците са обхванали дъбова гора, заяви кметът на селото Боньо Бонев. На този етап няма опасност за населеното място. Огънят е на 4 километра от Кърнаре. Проходът остава затворен до..

публикувано на 27.07.25 в 16:25

Лидерите на Тайланд и Камбоджа ще се срещнат в понеделник за мирни преговори

Временният министър-председател на Тайланд Пхумтам Вечаячай и министър-председателят на Камбоджа Хун Манет ще се срещнат в понеделник в Малайзия за мирни преговори заради граничния конфликт между двете страни, предаде Франс прес. Преговорите ще бъдат водени от министър-председателя на Малайзия и председател на АСЕАН Анвар Ибрахим, посочи..

публикувано на 27.07.25 в 16:18

Жителите на кюстендилското с. Рашка гращица се заканиха с гражданско неподчинение заради безводие

Жителите на кюстендилското с. Рашка гращица се заканиха с гражданско неподчинение заради безводие, каза кметът на селото Светослав Сухарски. На общо събрание в края на седмицата местните хора се оплакаха от пълно безхаберие по проблема от страна на Общината в Невестино, както и от оператора "Кюстендилска вода". Местните хора ще напишат писмо до..

публикувано на 27.07.25 в 16:10
Турски екипи помагат за гасенето на пожара край Лесово.

Турция е изпратила помощ за борбата с пожара в района на Лесово

Екип от 22 души и 5 пожарни автомобила от Турция са били изпратени, за да се включват в гасенето на пожара в района на ямболското Лесово на българо-турската граница. Това съобщи турското посолство в София.  Второ денонощие се опитват да овладеят пожара в землището на село Лесово на българо-турската граница Помощта е била изпратена от..

публикувано на 27.07.25 в 16:01

Нов пожар в Ямболско - в местността Бакаджик, откъм село Чарган

Сигнал за нов пожар е постъпил в Областната дирекция на МВР – Ямбол, съобщи говорителят ѝ Татяна Павлова. Той е пламнал с местността Бакаджик край Ямбол, откъм село Чарган (община Тунджа). Огънят е навлязъл в борова гора. Няма опасност за близкото населено място, посочват от полицията. На място са изпратени три противопожарни автомобила...

публикувано на 27.07.25 в 15:57
Дорин Речан и Росен Желязков

Росен Желязков: От догодина ще предложим програма за посещение на деца от Тараклия в България

Правителството ще предложи с бюджета за догодина програма, по която 300 - 400 деца от Тараклия да посещават България и да опознават историческата си родина. Време е да направим Български Еразъм за децата на Тараклия, каза премиерът Росен Желязков на среща с етническите българи от град Тараклия. Съхраняването на Тракийския регион в Молдова..

публикувано на 27.07.25 в 15:53

Десетки населени места във Великотърновско са на драстичен воден режим

Проблемът с безводието във Великотърновска област се задълбочава. Десетки населени места са на драстичен воден режим.   Пет села в община Елена, които са до питейния язовир "Йовковци", минаха на воден режим. За махалите Усои и Новачкини вода има във вторник и петък за по два часа. В Крумчевци чешмите ще текат за два часа вечер в понеделник и..

публикувано на 27.07.25 в 15:46