Заради недостатъчно финансиране, 29-тото издание на най-стария балетен конкурс в света - “Международен балетен конкурс - Варна”, няма да се проведе.
Министерството на културата пое ангажимент да отпусне 100 хиляди лева, а едноименната фондация събира средства за провеждането на фестивала.
"Тя набира средства основно чрез спонсорства, чрез рекламна дейност, чрез дарителски кампании. Ние сме подпомогнати и от Министерството на културата. Традиционно вече, от 2004 година, от Министерството на културата ние получаваме целево средства за наградния фонд, които можем да изразходваме единствено за него", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Димитър Димитров от Фондация “Международен балетен конкурс - Варна”.
И финансово, и логистично фондацията получава подкрепа и от Община Варна. "В последните около 8-10 години участваме в конкурси към Фонд "Култура" за провеждането на “Международен балетен конкурс - Варна”, откъдето също печелим една приблизително разумна сума", допълни Димитров.
Финансовата помощ от министерството и общината формира около 25% от необходимата сума за провеждането на фестивала, уточни той.
"Другите 25% фондацията осигурява сама, като собствени приходи. Това са приходи от такси участие в конкурса, приходи от продадени билети за концертните вечери на събитието. Също така успоредно с конкурса се провежда и международна лятна балетна академия, която също генерира допълнителен приход. Можем да кажем, че около 50, в някои случаи до 55% от средствата са сравнително подсигурени. Това е сума от порядъка на 350 хиляди лева, но другите приблизително 50%, другите 350 хиляди лева ние трябва да осигурим чрез спонсори, чрез дарения и всякакъв друг вид приходи, които бихме могли да получим", допълни Димитър Димитров.
Международният балетен конкурс води началото си от 1964 година. Някои от най-ярките звезди на световния балет от различни школи са били лауреати. Сред тях е и Диляна Никифорова, прима балерина на Софийската опера и балет.
"За мен този конкурс е национален "паметник на културата", така мога да се изразя, тъй като той е популярен в цял свят. Не само, че е първият конкурс изобщо създаден в света, но той има и една невероятна аура благодарение на Летния театър във Варна. Няма еквивалент в световен мащаб на такъв конкурс", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Никифорова.
Съществуването на конкурса е важно за имиджа на България, подчерта тя.
"Разбирам, че е изключително трудно да се финансира едно такова събитие, но има доста практики в момента в света, от които може да се вземе пример - на конкурси, които успяват дори да са печеливши", изтъкна Диляна Никифорова.
Една от наградите на балерината е бронзов медал в младша възраст по време на Балетния конкурс във Варна.
"Всъщност три пъти съм участвала. Дори когато бях на 14-15 години, беше първото ми участие, съвсем мъничка бях, тогава стигнах до втори тур. Спомените са много стресиращи, защото конкурсът е тежък, с много тежка програма. Почти няма такъв конкурс, който да изисква толкова широк диапазон от класически и съвременен танц с три тура, с нощни репетиции, но пък е очарователно да бъдеш там. Събира се целият балетен свят буквално", разказа Диляна Никифорова.
Двете мнения чуйте и в звуковия файл.На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...