Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балерината Диляна Никифорова:

Международният балетен конкурс във Варна е "паметник на културата"

Тазгодишното издание е под въпрос, осигурени са само половината пари

“Международен балетен конкурс - Варна”
Снимка: БГНЕС

Заради недостатъчно финансиране, 29-тото издание на най-стария балетен конкурс в света - “Международен балетен конкурс - Варна”, няма да се проведе. 

Министерството на културата пое ангажимент да отпусне 100 хиляди лева, а едноименната фондация събира средства за провеждането на фестивала.

"Тя набира средства основно чрез спонсорства, чрез рекламна дейност, чрез дарителски кампании. Ние сме подпомогнати и от Министерството на културата. Традиционно вече, от 2004 година, от Министерството на културата ние получаваме целево средства за наградния фонд, които можем да изразходваме единствено за него", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Димитър Димитров от Фондация “Международен балетен конкурс - Варна”.

И финансово, и логистично фондацията получава подкрепа и от Община Варна. "В последните около 8-10 години участваме в конкурси към Фонд "Култура" за провеждането на “Международен балетен конкурс - Варна”, откъдето също печелим една приблизително разумна сума", допълни Димитров.

Финансовата помощ от министерството и общината формира около 25% от необходимата сума за провеждането на фестивала, уточни той.

"Другите 25% фондацията осигурява сама, като собствени приходи. Това са приходи от такси участие в конкурса, приходи от продадени билети за концертните вечери на събитието. Също така успоредно с конкурса се провежда и международна лятна балетна академия, която също генерира допълнителен приход. Можем да кажем, че около 50, в някои случаи до 55% от средствата са сравнително подсигурени. Това е сума от порядъка на 350 хиляди лева, но другите приблизително 50%, другите 350 хиляди лева ние трябва да осигурим чрез спонсори, чрез дарения и всякакъв друг вид приходи, които бихме могли да получим", допълни Димитър Димитров.

Международният балетен конкурс води началото си от 1964 година. Някои от най-ярките звезди на световния балет от различни школи са били лауреати. Сред тях е и Диляна Никифорова, прима балерина на Софийската опера и балет.

"За мен този конкурс е национален "паметник на културата", така мога да се изразя, тъй като той е популярен в цял свят. Не само, че е първият конкурс изобщо създаден в света, но той има и една невероятна аура благодарение на Летния театър във Варна. Няма еквивалент в световен мащаб на такъв конкурс", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Никифорова. 

Съществуването на конкурса е важно за имиджа на България, подчерта тя.

"Разбирам, че е изключително трудно да се финансира едно такова събитие, но има доста практики в момента в света, от които може да се вземе пример - на конкурси, които успяват дори да са печеливши", изтъкна Диляна Никифорова.

Една от наградите на балерината е бронзов медал в младша възраст по време на Балетния конкурс във Варна. 

"Всъщност три пъти съм участвала. Дори когато бях на 14-15 години, беше първото ми участие, съвсем мъничка бях, тогава стигнах до втори тур. Спомените са много стресиращи, защото конкурсът е тежък, с много тежка програма. Почти няма такъв конкурс, който да изисква толкова широк диапазон от класически и съвременен танц с три тура, с нощни репетиции, но пък е очарователно да бъдеш там. Събира се целият балетен свят буквално", разказа Диляна Никифорова. 

Двете мнения чуйте и в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Роза Николова

Роза Николова и "Смъртта на времето": Когато търсим изход в лабиринтите на времето

" Светлината е уязвима, мракът я заобикаля, но все пак тя е по-силна ...така е и с душите на хората. А какво е понятието "копнеж" за мен - това е някакво място, за което аз не знам къде е и какво е, то е копнеж по завръщане, ти знаеш, че някога си бил, но си забравил пътя до там , припознаваш го на разни места, връща се в сънищата ти, сподели за..

публикувано на 20.08.24 в 11:02
Робърт Левин

Проф. Робърт Левин: Високото ниво на младите музиканти вдъхва оптимизъм за бъдещето на нашето изкуство

Ако сте почитатели на клавирната музика, не може да не сте чували името на американеца Робърт Левин. През октомври той ще отпразнува своята 77-годишнина с продължаваща кариера, изпълнена с постижения и ценно наследство, което ще остави след себе си. Защото проф. Левин е отдал живота си на музиката, открил е за себе си и сега предава на..

публикувано на 19.08.24 в 18:16

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 11-то издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - В навечерието на втория международен конкурс за млади тенори “Гласът на Камен“ разговаряме с директора на Старозагорската опера и член на журито Огнян Драганов - Гостува ни тенорът Марин Йончев в..

обновено на 19.08.24 в 15:30
Богдан Ковачев

Спомен за балетния режисьор Богдан Ковачев

На 18 август се навършват 100 години от рождението на една забележителна личност на българското балетно изкуство - Богдан Ковачев - балетист, хореограф, режисьор.  Той създаде ярка авторска хореография - балети, танцови сцени в опери, оперети, мюзикъли, концертни миниатюри на сцените на Софийската и Пловдивската опера, на Държавния музикален..

публикувано на 18.08.24 в 11:30

Нежният лирик Георги Богданов

На Георги Богданов не му стигна времето да се наживее и да изпълни времето с творчество. Третата му книга е " Огживяна река", от общо три, повест и филм по нея, есета, недовършени творби, издадени посмъртно... А какъв деликатен и чувствителен лирик е той в " Отживяна река". Съпругата му, флейтистката  Майа Сергиева Богданова напомни за..

публикувано на 18.08.24 в 06:28

Фестивалът "Поезия в Поморие" събира за 10-и път съвременни български поети

От 16-и до 18-и август 2024 г. ще се проведе тридневният фестивал  "Поезия в Поморие". То  ще събере за 10-и пореден път съвременни български поети  на вълнуващи литературни срещи край поморийския бряг. Мястото е площадката на Професионалната гимназия по икономика и туризъм "Алеко Константинов" в града. Фестивалът вече е традиция ,..

публикувано на 16.08.24 в 17:21
Елена Алексиева

Елена Алексиева: Ние сме объркано и "накълцано" общество, което живее в социалните мрежи...

"Харесвам мисълта на един мой приятел, във времето, когато чатовете бяха хитът, и нямаше все още социални мрежи, той казваше - "Интернет е като една обществена тоалетна, в която всеки може да влезе и да си напише каквото си поиска. .. Социалните мрежи от една страна са анонимни , те са квази, това са полувинчати истини, никой не знае кой стои зад..

публикувано на 16.08.24 в 15:43