Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хипертонията e свързана и с други заболявания

Александровска болница
Снимка: БГНЕС

Високото кръвно създава риск от сърдечно-съдови и бъбречни заболявания, както и от диабет. Всеки втори лекуван хипертоник у нас е с лош контрол на кръвното налягане, показват резултатите от проучване на Международното дружество по хипертония, представено на глобален научен конгрес в София. Проучването обхваща 1,5 милиона души от 90 държави.

Българската лига по хипертония изследва близо 3700 души от 21 области на средна възраст 58 години. 70 на сто от всички участници се оказват с високо кръвно, 670 са новодиагностицирани. 

"От гледна точка на познания за хипертонията имаме доста висок процент познание, което е великолепен резултат. От гледна точка на хипертониците на терапия също виждаме един великолепен резултат. Болшинството от хипертониците, знаете, приемат някаква терапия", каза проф. Арман Постаджиян, началник на кардиологичното отделение в болница "Света Анна".

Една от основните причини за тези диспропорции е нездравословният начин на живот, който водят сънародниците ни, смятат специалистите. 20,3 е процентът на пушачите, 30,7 на консумиращите алкохол поне веднъж седмично сред скринираните българи на средна възраст от 58.8 години, срещу 12,3% и 7,5% средно за света. Хората с наднормено тегло у нас са се оказали 38% срещу 28,6% средно за света, а със затлъстяване - 23%, срещу 11,5% за света, показват още данните.

"Реално погледнато за всеки от основните рискови фактори, като започнем от пушене, наднормено тегло, преживени инциденти, сме два пъти повече, отколкото реално погледнато са данните, които са за света. Извън конкретните числа за новодиагностицирани, неадекватно контролирани хора имаме и значим товар от съпътстващи рискови фактори", допълни проф. Постаджиян.

Картината не е по-различна и сред по-младото население 

11,5 е процентът на скринираните българи с диабет срещу 8,5 средно за света, 13,8% от сънародниците ни са преживели инфаркт срещу 4,3% за света. Два пъти повече са и българите, прекарали инсулт – 6,4%, срещу 3,2% средно за света.

Високото кръвно е сред водещите причини за прогресивно увреждане на бъбречната функция, посочи проф. Борис Богов от Александровска болница:

"48% от пациентите с хронично бъбречно заболяване, най-общо казано, са хипертоници. Двете групи диабетици и хипертоници правят повече от 2/3 от тези пациенти с хронично бъбречно заболяване. Няма изолиран пациент, който да е само с артериална хипертония, той или е с наднормено тегло, или е с метаболитен синдром, или е с диабет, или е с друго страдание, съдово, което да довежда и до хронично бъбречно заболяване. Така че връзката е пряка".

"Има пряка връзка между високото кръвно и съдовите заболявания, деменциите, паркинсона", заяви акад. Лъчезар Трайков, началник отделение в Александровска болница.

"Добрият контрол на артериалното налягане се явява гарант за намаляването на болести като исхемичен мозъчен инсулт, като съдова деменция, като болест на Алцхаймер. Промените, до които води лошият контрол на артериалното налягане, могат да доведат до появата на една болест на Алцхаймер 10 години по-рано", допълни академик Трайков. 

Здравето на българите е в по-голям риск, защото българите пият, пушат и вземат по-често медикаменти от средното ниво за света.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28