Всяка епоха си има своите звезди. Ако сега кумири са Лейди Гага или Брад Пит, преди около 300 години това е бил Фаринели. За певците–кастрати, които са изпълнявали женските партии в зараждащата се опера, във времената, когато се е смятало, че е неприлично жена да излезе на сцената, на концерт–лектория говори Алон Арари - един от най-знаменитите израелски контратенори.
Вярно е, че изпълнението на контратенорите доста се различава от това на кастратите, които запазват детския глас до дълбока старост. Тези нещастни, музикални момчета от бедни семейства, които е трябвало да бъдат осакатени в името на изкуството, са един от големите грехове на операта. По заповед на Наполеон практиката да се обезобразяват момчета приключва. Запазени са грамофонни записи на последния от поредицата кастрати, който умира в дълбока старост в началото на миналия век.
Записи на Фаринели няма. Знае се изразът „Бог е един и Фаринели е един“. При озвучаването на популярния филм за живота на певеца са били необходими две певици, за да покрият не само диапазона на гласа му, но и умението да изразходва дъха си, от пиано до форте и от най-ниския изпят тон до най-високия. Знае се, че публиката, затаила дъх, е слушала само една негова трела повече от 5 минути.
Освен възпоменание за кастратите и тяхната музика Алон Арари направи много интересен вокален концерт на произведения, написани за тях, но сега изпълнени от контратенор. Интересно бяха избрани партньорите в този концерт. Известният ансамбъл за старинна музика Барокада, в който има лютни, чембало и виоли да гамба акомпанираше всички изпълнения. Първообраз на днешния обой бе единият солиращ, заедно с контратенора, инструмент. А като сериозен контраст в изпълненията, Алон Арари бе избрал да изпее няколко дуета с мецо сопраното Амат Чьорни. Тя пееше в по-ниската теситура, а той завладяваше височини. Явно организаторите на концерта са разчитали на разнородна публика, привлечена от името на Фаринели. Затова повечето от творбите бяха много популярни: от Хендел, Монтеверди, Марчело, Вивалди и др. Всички познават тези произведения от многобройните записи в youtube. За изпълнителите бе по-важно да отговарят на очакванията, отколкото да покажат някаква нова интерпретация. Затова пък обоиста Игал Каменко доста своеобразно бе интерпретирал концерта за обой и струнен оркестър на Вивалди, чиито втора и трата част доста често се използват като фон за любовни стихове, театрални сцени, та дори и в телевизионни материали. Успял е да избегне сладникавостта в интерпретацията. Истинска наслада предизвика изпълнението на контратенора, който показа стил и възможностите на своя глас. За голямата част от публиката това бе наистина любопитно и бе посрещнато с буря от ръкопляскания.
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Ю Хуа е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България, благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в..