Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Светлана Бояджиева:

За лечението на хранителни разстройства е необходима помощ от специалист

Често се губи ценно време в самостоятелни безуспешни опити за овладяването им

Снимка: Архив

Изповедта на руската четирикратната световна шампионка по художествена гимнастика Александра Солдатова за състоянието й, което я принуди да прекрати временно спортната си кариера и борбата й с булимията, провокира и у нас обществена дискусия за сблъсъка с хранителните разстройства. 

Солдатова се осмели да говори подробно за болестта си, която е криела от 2 години, защото е поставяла спорта над здравето си. Тя призна, че са й били необходими няколко месеца, за да признае на треньорите си, че се нуждае от помощ. 

Хранителните разстройства са комплексни състояния и без помощта на специалист болният не може да се справи сам.

Професионалният спорт се счита за свръхрискова среда за хранителните разстройства и случаите на заболявания в тези среди не са единични, коментира в предаването "Хоризонт до обед" д-р Светлана Бояджиева, психиатър, специалист по хранителни разстройства.

Натоварванията при професионалните спортисти са на ръба на човешката издръжливост.

"В някои спортове като гимнастика, фигурно пързаляне и други се изисква, има предпочитание към определен телесен тип външен вид. В други - борба, бокс, тежка атлетика има теглова категоризация и много често на състезателите, за да се придържат в този диапазон, се налага да прибягват към доста шокиращи трикове, които знаем", допълни експертът.

Много са факторите, които причиняват хранителни разстройства.

"Обикновено настроението става много променливо, повишена раздразнителност, свръхчувствителност, когато се говори за храна или близките настояват да се хранят. Това, което е важно - семейството веднага трябва да потърси специализирана помощ, защото някак си ще прекарат години наред в напразна борба да накараш анорексичния да яде или да предотвратиш преяждането на булимичния", подчерта д-р Светлана Бояджиева. 

За справяне с проблема хранително разстройство се изисква промяна на нагласите, идеалите, нова, по-реалистична себеоценка, категорична е тя.

"Първият и най-важен момент е да приемеш, че имаш проблем и да спреш, защото минават години с усилия. Самият пациент се опитва да се справи с проблема си и обикновено опитите са в повечето случаи неуспешни, но те го тълкуват като "нямах достатъчно воля", което не е точно така, защото става въпрос за биохимични промени в мозъка, които не можем да ръководим с волята си", изтъкна специалистът по хранителни разстройства.

Д-р Светлана Бояджиева изрази скептицизъм относно предписването на хранителни режими от фитнес инструктори.

"С риск да ги обидя, мисля, че това не е тяхна работа. Като се има предвид, че те работят с много млади момичета и момчета и стават своеобразен гуру за тях, а в същото време познанията не знам дали са достатъчни, техните, за да изработват хранителни режими."

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нина Цанева

Нина Цанева за инициативата "Посланици на културата"

В ефира на "Нощен хоризонт" Нина Цанева, дългогодишен водещ на икономическто издание на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, представи инициативата "Посланици на културата" . Кои са българските посланици на културата на 2024 г.? Започна новото издание на кампанията "Българските посланици на културата"..

публикувано на 15.11.24 в 12:07
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36