По думите на Манолов тези системи са естествени монополисти и няма как да останат дерегулирани и да се говори само за пазар.
„Работодателите са прави да се притесняват от това, което се случва, но въпросът е как изглеждат решенията. Искат оставки, но не е тяхна работа да обясняват кой какво ще управлява. Така са научени от край време“, допълни Манолов и в подкрепа на тяхната теза каза, че „тази борса не е никаква борса“:
„Не може да направиш борса за стока, която се произвежда по монополен ред“.
Според Димитър Манолов „никакъв АЕЦ не може да замени оперативните ТЕЦ-ове“:
„АЕЦ не може да променя толкова бързо режима си на работа. Тези пикови потребления могат да бъдат покривани само с подобен тип мощности. Днес нищо не може да замени ТЕЦ-овете“.
„Всеки е прав от своята гледна точка - индустрията иска евтин ток, иска стабилни доставки, иска волатилност на борсата, докато държавата е задължена да либерализира пазара на доставките и разпространението на електроенергията. До 2025 година ще имаме пълна либерализация на нашия електроенергиен пазар, включително и в битовия сектор. Ще трябва да имаме нова култура на поведение“. С такъв коментар по темата се включи и енергийният експерт проф. Атанас Тасев. Той подчерта, че страната ни започва „един грандиозен преход към беземисионна енергетика“.
„За 2019 година средната цена за индустрията с включени данъци и такси, в западните борси това не се включва, е 203 евро за мегават час, средното за Европа е 152 евро, в България е 106 евро. Така че констатация, базирана на определени пикове в търговията с електроенергия, не е релевантна“, допълни проф. Тасев.
По думите му неправилно се използва понятието „борсови цени“:
„Борсата е среда, която дава възможност да се срещнат потребители и продавачи. Цената е такава, каквато се случи в момента, когато съвпадат интересите на продавачите и купувачите. Не само смяната на шефа на борсата, но и на целия екип няма да промени ситуацията. Процесите са динамични и всеки, който играе на този пазар, трябва да отчита тази специфика“.
До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита. Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..
Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..
Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..
Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..
Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация. Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..
Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..
Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони. Увеличение има и..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..