Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български изкачвания в района на Фиц Рой

Фиц Рой
Снимка: Николай Петков

Две групи българи заминаха в края на миналия месец за Патагония, за да изкачат един от символите в бигуол катеренето (катерене по големи стени) Фиц Рой (3405 м). Върхът се намира в Андите, на границата между Аржентина и Чили, и е обграден отвсякъде от 1000-метрови стени. Първото българско изкачване е осъществено през 1991 г. от Николай Петков, Иван Масларов, Кирил Тафраджийски и Владимир Нешев, които преминават по Аржентинския маршрут.


Николай Петков, Фиц Рой, 1991 г.

В своите спомени за това изкачване Николай Петков описва суровите условия в района:

“Да се катери по отвесните и надвесени стени от едрозърнест гранит с идеални форми е възможно само с леки катерачни обувки (неподходящи за поставяне на котки и предполагащи опасност от измръзвания). Същевременно, има отвесни участъци от натечен лед, преодолими само с рафинирана ледена техника.

Климатичните условия са уникални: непрекъснати ураганни, студени ветрове в комбинация с черни буреносни облаци и валежи. На месец има около 2-3 пъти по 1-2 хубави дни (безветрени, слънчеви, студени)...

За истинската сила на вятъра си дадох сметка, когато излязохме на открито. С Иван бяхме обвързани със 100 метра въже и се насочихме по снежен ръб към началото на рапелите. Под нас зееше 1000 метра дълбок кулоар, вятърът духаше вертикално като през гигантска фуния. Свръзката ни се превърна в огромен лък, на който въжето беше тетива, а ние се оказахме стрелите, олеквайки като космонавти или удряни в склона по нечия незрима воля”.


Тако Младенов (вляво) и Никола Леваков


В началото на този месец Фиц Рой беше изкачен от Никола Леваков, Тако Младенов и Стоян Тодоров-Мулето. Те са преминали по “Supercanaleta” - популярен, предимно леден, 1600-метров маршрут, 80˚ 5+.


По Фиц Рой

Опит на Фиц Рой направиха преди дни и участниците в експедицията “3 в 1” Петя Колчева, Младен Данков и Милен Братанов. Те стигнаха на 700 метра от върха, но се наложи да прекратят опита си, заради лошо време и инцидент със загинал алпинист нагоре по маршрута.


Младен Данков (вляво) и Милен Братанов

Вчера, 11 февруари, тримата са изкачили друг връх в групата на Фиц Рой - скалната игла Гийоме, на която направиха опит при пристигането си в района, но тогава не успяха да стигнат до самия й връх.

“По друг, доста труден маршрут се изкатерихме, защото снегът и ледът се разтопиха по южните склонове. Накрая - ходене с котки и пикели до самия връх още 150-200 метра, заради което си носихме зимните обувки, пикели и екипировка в раниците. Това беше сериозно предизвикателство, особено на скалния маршрут с категории 6b, 6a+” - разказа пред БНР Петя Колчева.


Петя Колчева

В рамките на експедиция “3 в 1” тя и съпругът й Камен Колчев изкачиха на 18 януари най-високия връх в Антарктида - Винсън (4892 м). С това Петя стана първата българка, изкачила седемте континентални първенци. След това тя се отправи към Фиц Рой с още трима български алпинисти, а Камен замина за Аконкагуа (6962 м) - най-високият връх в Южна Америка, и с изкачването му - на 9 февруари, също завърши колекцията си “Седемте континентални първенци”.

---
Новините следете в рубриката на БНР "Екстремните спортове". Можете да слушате нашата рубрика като подкаст тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30