“Истината е, че скандалите и сътресенията в енергетиката не са нещо ново“, каза пред БНР икономистът Евгений Кънев за актуалните проблеми в енергийния сектор и допълни:
“Бих казал, че те съпътстват дори целия преход, макар и последните години по-ясно да се заявяват, след като липсата на реформи в този сектор си казва влиянието или поне недовършени реформи. Защото наистина са направили нещо по отношение на либерализацията на пазара. Но държавното присъствие в енергетиката е най-силно в този сектор за целия преход“.
Каква е ролята на държавата
“Ролята на държавата от една страна е като производител на енергия, от друга страна през НЕК да влияе в разпределението. От друга страна има и държавни предприятия, които са консуматори. Освен това и регулаторът, макар и независим, също е под държавно влияние – виждаме, че държавата е навсякъде. Което позволява всъщност при оказване на политически натиск някъде да има прокарване на определени интереси през държавата“, коментира Кънев в предаването "Преди всички".
“ТЕЦ Марица изток 2“ е разковничето през голяма част от времето, каза още той:
“Там неефективността, с която работи тази централа и политическите игри със студения резерв, както и липсата на всякакви реформи, които към днешна дата поставят централата в изключително тежко положение. И от една страна тя е неефективна и произвежда скъп ток, от друга това още повече се затлачва с това, че трябва да плаща и за емисиите, които излъчва“.
Какво може да се направи
“Това е проблемът - че вместо да се вземат мерки предвид и новата климатична ситуация, която имаме в Европа със “зелената сделка“ в момента се взема решение точно на обратното“, коментира още Кънев и допълни:
“Има много възможности за използването на “ТЕЦ Марица изток 2“ и с намалена употреба или без въглища“.
Може ли да се направи при запазване на работещите в централата
“Това наистина е голям проблем, защото казвате, че в държавата навсякъде е така, но все пак има значение каква е държавата. Когато има значение какви хора управляват и дали работят в законодателна рамка или под политическо давление – винаги има огромно значение. Както казах тази централа винаги е била в джоба на политиците и всъщност е отнасяла голяма част от грешките в техните решения.
Защо Домусчиев и неговата асоциация са толкова активни и защо Ковачки дава обяснение
“Аз не съм в течение на конкретните политически и олигархични войни. Но е ясно, че от една страна работодателите не могат да търпят положение, когато трябва да купуват едни от най-високите енергии в Европа, защото последните няколко дни беше така. От друга страна обяснението е, че всъщност точно “ТЕЦ Марица изток 2“, която е основен производител, произвежда също скъпа енергия. И не случайно България е вносител на електроенергия за пръв път от доста време и причината за това е, че ние не развихме нашата ВЕИ индустрия. Всички наши съседи, за които смятахме, че никога няма да имат достатъчно мощности и ние ще изнасяме за тях, развиха своята ВЕИ индустрия“, каза още той.
Интервюто на Юлияна Корнажева с Евгений Кънев можете да чуете от звуковия файл.
Атаките срещу държавната енергетика застрашават националната сигурност. Това се казва в обща позиция на синдикатите - КНСБ и КТ "Подкрепа", след поисканите от бизнеса оставки в системата, заради високата цена на промишления ток . Позицията е изпратена..
„Напрежението в енергийния сектор не е от вчера. Още през 2016 година беше организиран безпрецедентният в историята протест на работодателите и на предприемачите във връзка с високите цени на електроенергията. Оттогава до днес има дисбаланси и..
Балотажът в Народното събрание не излъчи председател и от седмия път. 18 дни по-късно: Ще има ли избран от седмия път председател на НС? Парламентът пак не успя да избере председател, Назарян и Кирилов - отново на балотаж ДБ ще подкрепят..
"Демократична България" ще подкрепят еднократно кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента, обяви Божидар Божанов пред журналисти в кулоарите. Той уточни, че става дума за еднократно гласуване на балотажа. Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) и Силви..
Има нарастване на престъпното поведение от страна на тийнейджърите и не само охранителите могат да помогнат за превенцията на това нещо. Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Камарата за охрана и сигурност. Има планирана среща в..
Посланиците на Великобритания, Турция и Черна гора ще посетят утре, 29 ноември, Перник. Дипломатите ще присъстват на откриването на стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО. Арт графитът е един от петте проекта,..
В кулоарите на парламента се стигна до физически сблъсък между депутатите Славчо Крумов от "Възраждане" и Манол Пейков от ПП-ДБ. Според Пейков до ударите се е стигнало, след като разменил реплики в пленарна зала с лидера на "Възраждане" Костадин..
Кметът на София Васил Терзиев отказа да присъства на заседанието на Столичния общински съвет, тъй като докладът му за актуализацията на бюджета на града за тази година отпадна от дневния ред на градския парламент. По правилник кметът не е длъжен да..
Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация...
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..