„Статистически 10% от установените преминавания през нашите контролни органи са нарушения" - това съобщи в предаването "Хоризонт до обед" проф. Олег Асенов от Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура". За миналата година среднодневно са били извършвани около 3 хиляди проверки и са засичани средно около 300 нарушители, които се движат без винетка. Проф. Асенов определи това като голям процент на фона на общоевропейските между 2.5 и 4%.
„Целта не е да глобяваме хората. Целта е превенция и събиране на средства не през глоби, а чрез нормално заплащане на дължимите пътни такси“, посочи той.
От първи март започва плащането на тол такси за камионите над 3,5 тона. Тарифата за таксите за тол системата ще бъде публикувана в "Държавен вестник" вероятно на 21 февруари. Не са правени промени в тарифата след договореното в споразумението с превозвачите. Създадена е организация за закупуване на маршрутни карти.
"От август досега работеха нашите демонстрационни центрове. От началото на годината сме предоставили възможност на клиентите на системата да се запознаят с начина, по който могат да си купят и маршрутна карта, и тол калкулаторът е активен", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Той съобщи, че за старта на системата голяма част от екипа на Националното тол управление и част от централната администрация ще бъде разположена в зоните на граничните пунктове, за да контролира процеса и да реагира своевременно при проблеми.
Осигурена е възможност за плавен преход, смята Асенов. Напрежението сред превозвачите обаче расте заради липсата на бордови устройства като вариант за придвижване при новите условия.
"В един малко по-стегнат график ще бъде дадена възможност на водачите и собствениците на транспортни фирми да оборудват камионите си, автобусите си с бордови устройства, както и да сключат договори за таксуване с вече наличните и монтирани на тях GPS проследяващи устройства, които са съвместими със системата", отбеляза Асенов.
Има 8 дружества, които са преминали оценката за съвместимост на GPS устройства към системата за таксуване, което според Олег Асенов е съществен дял от компаниите в България, които предлагат услуги от такъв характер за управление на автопарка.
Приемането на тарифата не може да бъде обвързано с началото на сключването на договори за бордови устройства, посочи още проф. Асенов.
Колко български камиони трябва да се снабдят с устройства? По оценки на АПИ между 30 и 40 хиляди тежкотоварни превозни средства са в очакване да бъдат оборудвани с бордови устройства с цел интензивно ползване на пътната мрежа.
"Ако погледнем абсолютно всички пътни превозни средства, регистрирани в регистъра на КАТ, там цифрата е внушителна - 440 хиляди. Но, ако се върнем към статистиката за закупуване на електронни винетки, а ние имаме такава, по регистрационни номера, виждаме, че интензивно, на ежеседмична база, по пътищата ни вървят малко над 30 хиляди тежки превозни средства. Останалите пътни превозни средства инцидентно ползват мрежата", коментира проф. Олег Асенов.
Какво е положението при транзитно преминаващите, за които маршрутните карти са оптималният вариант?
"Средно 8 301 тежки автомобила над 12 тона средностатистически минават през страната транзитно и 631 между 3,5 и 12 тона. И това е съвсем точна статистика, направена на базата на закупените електронни винетки за цяла година, което е относително дълъг статистически период. За да обхванем този трафик, ние сме разкрили вече, назначили сме персонал и сме го обучили, 34 допълнителни точки за продажба лице в лице на граничните контролно-пропускателни пунктове. Освен това добавяме нови около 30 терминала за самообслужване, също в зоните на граничните контролно-пропускателни пунктове, включително сме се фокусирали и върху малките пунктове в районите, където има фериботи, за да можем за всички да осигурим еднакви условия", изтъкна експертът.
Олег Асенов не очаква при така договорените тарифи да има поскъпване на автобусните превози. До първи юни ще е ясно и отражението на въведените тарифи върху реалния пазар.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Натиск върху разходите в държавния бюджет има още от 2022 г. Това каза пред БНР Росица Велкова, бивш служебен министър на финансите, като уточни: "Прави впечатление, че разходната част във внесения Бюджет 2025 е 46% от БВП, което е твърде висок процент . ... Натиск върху разходите има още от 2022 г., тогава като министър говорех, че имаме натиск..
Продължава лошото време в Гърция, но няма затворени пътища. Гражданска защита предупреждава, че днешният ден ще е изключително тежък със силни дъждове, бури и сняг. В Северна Гърция по високите места от тази нощ вали сняг. Дъжд с вятър засегна по-ниските места в района. Мъгла затруднява трафика. До края на деня снегът ще засегне и по-ниските..
" Няма как училището да свърши цялата работа - и да образова, и да възпитава - това е проблемът на нашето общество. Няма как то да е единственият виновник за успеваемостта на учениците и след това накъде се движи обществото ". Това каза пред БНР Неда Кристанова , директор на Института по образование към Министерството на образованието и..
Необходими са бързи реформи в учебното съдържание, системата за оценяване и системата за санкциониране и стимулиране на учениците, коментира пред "Хоризонт" Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник-образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета: "Първата част е..
43 машини са на терен и почистват пътищата в Смолянска област. Между 10-15 см е новата снежна покривка в планинската област. Няма въведени ограничения за движение на автомобилите. Няма и населени места без електрозахранване, съобщи зам. областният управител на Смолян Адриян Петров. В областния град снежната покривка е около три сантиметра.
Саудитска Арабия днес е домакин на среща на ниво висши дипломати от европейски и близкоизточни страни и от САЩ, на която ще се обсъжда преходът в Сирия след падането от власт на правителството на Башар Асад, предаде АФП. Ще има две заседания. Първото ще е между арабските държави, а второто между тях и останалите страни, сред които..
Специалният прокурор Джак Смит, който ръководеше разследванията срещу Доналд Тръмп за опитите му да отмени резултатите от президентските избори през 2020 година и за незаконното задържане на класифицирани документи, е подал оставка. Това става ясно от федерална съдебна документация. Джак Смит беше назначен от главния прокурор Мерик Гарланд..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
ЕС се е превърнал в един отвратителен и уродлив аналог на бившия Съветски съюз. Това заяви пред БНР Виктор Папазов, депутат от "Възраждане". Искра..