Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Павлов: Необходима е ясна дефиниция на туристически престой и краткосрочен наем

Над 2 хиляди са обявите за краткосрочно отдаване на имоти в Airbnb в София.
Снимка: БГНЕС

Хората, отдаващи апартаменти под наем през онлайн платформи няма да искат разрешение за това от етажната собственост – това предложение на ГЕРБ бе оттеглено при второто четене на Закона за туризма.

Борим се за цялостен регламент, който да не забранява тази дейност по никакъв начин и да се намери златната формула, посочи за „Хоризонт“ Борис Павлов от Българската стартъп асоциация. „Преди да има дефиниция какво е то туристически престой и краткосрочен наем, ние не можем да направим чисто законово разлика между традиционен дългосрочен наем и тези по-кратки престои“, подчерта той.

Услугата се ползва от разнородни потребители. Хотелиерите настояват за равни условия за бизнес с апартаментите за краткосрочно отдаване под наем и за овладяване на нелоялната конкуренция и сивия сектор. Разминават се и информациите за броя апартаменти, отдавани краткосрочно под наем в интернет.

2700 са листингите, обявите в Airbnb в София. От тези обяви обаче около 2200-2300 са индивидуалните апартаменти, които се отдават по този начин през платформата на Airbnb. Също така това са тези, които имат реклами. Това не означава, че се отдават постоянно – просто хора, докато пътуват някъде в чужбина, си отдават апартамента по този начин. Нашите данни са от компания, която се занимава точно с това – проучване на пазарите на Airbnb в много градове по света“, изтъкна Павлов. Броят на обявите варира и се мени всеки ден, тъй като платформата дава лесна възможност за публикуване и сваляне на обява, допълни той.

Според новоприети законови текстове, този вид обекти подлежат на регистрация в съответната община. Заради решението на Европейския съд в Люксембург, според което отдаването на апартаменти под наем през интернет платформи не подлежи на регистриране, законът предстои да бъде променен. Решението на съда излезе след крайния срок за подаване на предложения между двете четения на Закона за туризма, затова работна група ще прецизира текстовете.

Къде остават следи от дадено посещение в краткосрочно отдаван под наем имот?

Трябва да има техническа възможност тези имоти да присъстват в Единната система за туристическа информация (ЕСТИ), подчерта Борис Павлов. „От друга страна Airbnb разполага с данните за такива гости и ако някой е престъпник или нещо се случи, винаги може да се намери. Допълнително много домакини събират данните на гостите и подписват договори за наем. Разбира се, ще е много по-лесно да е в ЕСТИ и да е напълно изрядно всичко“, коментира той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49