Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За смисъла да даряваш кръв

Мартин Алнахас: Кръводаряването е добра кауза, нека повече млади се отзовават

Наследникът на българка и сириец е привърженик на зелените идеи и добротворчеството

Мартин Алнахас
Снимка: Здравка Маслянкова

35-годишният Мартин Алнахас от Велико Търново организира фолклорен празник за насърчаване на кръводаряването. Инициативата се състоя в двора на великотърновската болница „Д-р Стефан Черкезов“. Самият Мартин е кръводарител от 10 години, а по българските народни танци се запалил отскоро.

Мартин Алнахас е син на българка и сириец. Като дете живял с родителите си в Сирия, от където пази само топли спомени за трийсетте си братовчеди. Семейството се завръща във Велико Търново, където Мартин завършва Природо-математическата гимназия. Споделя, че днес не иска да се връща в Сирия, заради войната. Поддържа връзка с роднините, основно през баща си, който се завърнал в родината си преди година. Мартин Алнахас се е отдал на здравословния начин на живот, социалните каузи и кръводаряването.

Когато на дядо му се наложило кръвопреливане, поискали от него и майка му да дадат кръв.

"Само че аз тогава не можах, понеже имах ниско кръвно. След известно време се замислих дали трябва да чакам някакво бедствие, за да помогна и започнах да се интересувам. Намерих информация за кръводаряването и започнах да давам редовно кръв. Дарявам два пъти в годината, защото така съм решил. Носи ми дълбоко лично удовлетворение този акт на даряване“, разказа Мартин Алнахас пред "Хоризонт".

Мартин не е от рядка кръвна група, но дарява, за да няма дефицит в постоянния кръвен резерв на великотърновската болница. Убеден е, че кръводаряването трябва да запази своята доброволност, но и не осъжда платените инициативи, въпреки че има резерви към търговията с кръв. „В България това е принципът на кръводаряването – доброволно и безвъзмездно", смята Мартин Алнахас. 

По инициатива на Мартин Алнахас в двора на великотърновската болница „Д-р Стефан Черкезов“ се състоя фолклорен концерт за насърчаване на кръводаряването. От началото на годината до сега над 400 души са дарили кръв в Отделението по трансфузионна хематология. Нужда от кръводарители от всички кръвни групи има непрекъснато, тъй като само така може да се поддържа необходимият резерв, с който всяка болница трябва да разполага.

Част от акцията, организирана от Мартин Алнахас

Каузата на Мартин увлече великотърновци. „Наистина трябва да се празнува това нещо, защото танцът е нещо, което ни събира, а кръвта е нещо, което ни прави нация. "Омесвайки" кръвта си, помагаме на много хора“.

„Кръводаряването е една доста добра кауза. Би било добре доста млади хора да се отзоваваме, тъй като болницата ни е доста пълна с пациенти и всеки има нужда и би било добре всеки да подкрепя и да взема пример от Мартин“.

Мартин Алнахас е категоричен, че смисълът на живота е в движението и правенето на добро. Участвал е в десетки инициативи за насърчаване на здравословния начин на живот. Той е един от радетелите за създаване на велоалеи във Велико Търново. Участник е във всяка инициатива за доброволно чистене и връщане към живот на обществени места с историческо и културно значение за старата столица. Отскоро Мартин се е привързал към народните танци и се превърнал в душата на клуб „Плетеница“ във Велико Търново.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01