Когато в спектакъл на „Лебедово езеро“ на Телавивската опера гледаш танца на прекрасната Одета-Одилия в изпълнение на Анаел Затейкин трудно може да си представиш, че пред теб е редник в израелската армия, която в момента отбива редовната си военна служба и за да участва в спектакъла, е само в градски отпуск. След края на преставлението нежното момиче трябва да свали палците и да нахлузи грубите войнишки обувки. На следващия ден я очакват военни учения и стрелкова подготовка. И така до следващия спектакъл или репетиция. За ежедневния екзерсис Анаел търси закътано място, далеч от погледите на другите войнички, които по същото време си почиват или се грижат за външността си.
Емигрантката от Русия е пристъпила прага на балетната зала още когато е била на 4 години. Майка й, солистка в Пермския театър за опера и балет, след пристигането в Обетованата земя не е можела да са занимава с любимата си работа. Конкуренцията с балерини, пристигнали от цял свят, била жестока. Става балетен педагог в провинциална балетна школа, но държи двете й момиченца много сериозно да учат класически танц. И това е години наред. Не пропуска да ги изпраща и на международни конкурси в цял свят, за да се съизмерят с другите балерини и да се утвърдят като солистки в Израел. Първа постъпва в армията по-голямата й дъщеря. Служи на общо основание. Трите години воински упражнения не се отразяват добре на кариерата й. Налага се да се преквалифицира като компютърен специалист. Анаел, обаче, още преди да получи повиквателна, има зад гърба си достатъчно световни балетни титли, за да я признаят за „ надарена танцьорка“ и да може да очаква друг статут.
Всеки месец от Телавивската опера изпращат на щаба на армията графика на репетиции и представления, в които Анаел Затейкин трябва да участва. За тези часове и дати тя получава градски отпуск. Тогава, когато другите танцьори от телавивския балет отиват да почиват у дома, Анаел отново става войничка. По-трудно е да се получи разрешение за участие в международни конкурси. От 13- годишна Анаел се състезава на балетния подиум. Първият медал обръща ценностната система да девойчето, което дотогава ходи редовно на репетиции, но ненавижда балета. Това е бил сребърен медал от конкурса в Москва в категорията „младша вазраст“. Постепенно тя осъзнава, че танцът е нейната съдба. Най-тежко й е било по време н новобранския курс. 4 месеца не е имала отпуск и се е занимавала само с военна подготовка. Оказало се, че стреля доста добре. Ловко се провирала между кръговете с бодлива тел и се катерила по стени. Само нежните й ръце получили мазоли и започнала да напълнява, защото не се спазвала строгата й диета, а след учение всички са много гладни. Командирката й разрешала да става час преди останалите момичета и да прави крос, за да поддържа формата си. Майка й я е приучила, че самодисциплината е най-важна за успеха.
По време на пътуванията си по света Анаел винаги посещава спектакли на местния балет. Неин идеал са две балерини от Кралската опера „Ковънт Гардън“ в Лондон Наталия Осипова и Марианела Нунес. За израелската балерина е важно да се запази традицията на руския класически балет в Израелската опера. Като солистка тя се опитва да постигне и нещо от местния, еврейски дух при интерпретацията. Според критиката особено успешна е в спектаклите „Цигулар на покрива“ и „Укротяване на опърничавата“, където съчетава класически танци и модерната хореография. Засега това е нейното бъдеще. Не смята да се пресели в друга държава. В същото време смята когато завърши службата в армията да следва задочно. Била е изключително силна по математика и физика в училище и вероятно ще учи компютри.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..