Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бързи срещи: Усещане за 6 минути или кой помага на Купидон

За "мачването", географията и социологията на връзките и за лютите чушки - интервю с Румен и Радослава Карамихалеви

10 мъже и 10 жени на близка възраст. Една зала. Бели квадратни маси с по два стола. Не, това не е състезание по „Не се сърди човече“ или „Скрабъл“. Намирате се на Бързи срещи. Регламентът е прост. Всеки разполага с по 6 минути, за да разговаря с представителите от срещуположния пол. Впечатленията участниците си отбелязват на специално листче, както и дали биха искали да се срещнат с него/нея повторно.

Ако не са решили това още на място, момчетата и момичетата имат 16 часа след края на събитието, за да решат с кого искат втора среща. Отбелязват го онлайн в сайта на агенцията, която организира срещите. След обработването на резултатите, всеки получава мейл с информация колко харесвания е получил и колко съвпадения има. При взаимно желание за втора среща, системата автоматично изпраща контактите на „мачналите се“. Най-често това е телефон и мейл. Какво се случва след това е твърде индивидуално. Знае само Купидон.

Румен и Радослава КарамихалевиСъбрани, за да събират

Хората, които създават условията за случването на магията са Румен (55 г.) и Радослава (51 г.) Карамихалеви. Женени повторно и щастливо с общо 4 деца, както самите те казват за себе си и допълват: „Знаем от собствен опит колко е трудно за хора с много ангажименти да търсят партньор.“ Затова решават да пространство, в което хората се срещат лице в лице.

Колко точни са стрелите на Купидон?

Годишно се провеждат между 80 и 90 бързи срещи. От всичките събития, които Румен и Радослава организират – „Бързи срещи“, „Мачмейкинг“ (организиране на индивидуални запознанства) и партита за необвързани, се създават между 130 и 150 нови двойки всяка година, което прави по 2-3 седмично.

Семейство Карамихалеви се уповават на интуицията, тъй като за 6 минути не можеш да опознаеш който и да било. Но двамата са убедени, че „Бързите срещи“ са много по-успешни от всеки онлайн формат за запознанства, защото дават възможност на живо да се прецени дали има симпатия или химията между двама души, такива каквито са в момента, без намеса на програми за обработка на снимки. И тъй като всичко е на живо и истинско, всички сценарии са възможни. В помощ на момчетата и момичетата Румен и Радослава са подготвили „Комплект за добро първо впечатление“ в тоалетната, включващ дезодорант, дъвки и дори Валидол.

География и социология на връзките

На отговора на въпроса как научи за нас, хората ни казват, че са разбрали за това „от приятели“, усмихва се Румен. Твърди, че той е по числата и социологията, а Радослава по емоционалната част.

От агенцията на Румен и Ради рисуват картина за ситуацията с връзките на национално ниво. Според техните данни всеки трети в България е необвързан. Средната възраст за създаване на семейство през последните 15 години се е увеличила с 5 години. Населението на страната намалява не само поради активна емиграция, а и заради намаляване на броя деца в българските семейства.

След завършване на образованието животът постепенно ни завърта между дом и работа. Социалните контакти и възможностите ни за нови запознанства намаляват. В днешния дигитализиран свят общуваме ежедневно с много хора през устройства, но все по-рядко разговаряме очи в очи“, казват Карамихалеви.

Какво се случва обаче след втората среща?

Ако имаш съвпадение, не възлагай прекомерни очаквания. Ако използваме спортна терминология, съвпадението не означава, че си победил, а само че са те пуснали да играеш на терена“, пише във формуляра за участие в „Бързи срещи“.


Румен уточнява, че 10% от вторите срещи завършват с връзка.

От „Бързи срещи“ към люти чушки

Историите са много, но Радослава решава да ни разкаже една от тях за двойка, която се „мачва“ по време на парти за запознанства. Там също се провеждат „Бързи срещи“, но в по-кратък формат от 2, а не 6 минути.

Момичето идваше за втори път, а момчето за първи. Всяко парти има тема. По време на събитието ние раздаваме на всеки от участниците малки предмети, т.нар. „талисмани“ и хората се търсят чрез тях. Този път бяха „люти чушки“. И така, те се запознават на това парти, събират се и се женят.

Някои хора все още имат предразсъдъци, че са се запознали на наше събитие и не го оповестяват сред познатите си, продължава Радослава. Но въпросната двойка не е от тях. „Изпратиха ни снимки, на които се виждаше, че на сватбата им всичко е било декорирано с люти чушки, включително и букетът на булката“.

Вие обаче не се хващайте за лютия букет на булката, нито го гушвайте, а чуйте цялото интервю за „Изотопия“ с пратениците на Купидон сред нас – Румен и Радослава Карамихалеви.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55